Nie przerywaj łańcucha | Non rompere la catena

 

 

Czy na Waszą listę postanowień noworocznych wpisaliście rozpoczęcie lub dalszą naukę włoskiego? Doskonale! Oto prosta metoda, która pomoże Wam zmotywować się do ich dotrzymania.

Mowa o metodzie amerykańskiego komika Jerry’ego Seinfeld’a zwanej potocznie “Don’t break the chain” czyli “Nie przerywaj łańcucha”. Jerry postanowił codziennie poświęcać czas na pisanie i wymyślanie skeczy. Jednocześnie czerwonym mazakiem zakreślał w kalendarzu krzyżyk, gdy tylko zrealizował swoje postanowienie. W ten sposób powstawał coraz dłuższy łańcuch krzyżyków, a im dłuższy był, tym bardziej motywował, by go nie przerywać. Prawda, że proste?

Jak możesz wykorzystać metodę “Nie przerywaj łańcucha” do nauki włoskiego?

 1. Ustal, co chcesz robić codziennie (np. uczyć się 5 nowych słówek) lub ile czasu chcesz poświęcić na naukę (np. 10-15 minut dziennie);
 2. Wydrukuj lub przygotuj sobie kalendarz/tabelkę lub inną formę, która Ci odpowiada oraz zakreślacz;
 3. Ustal nagrodę, która będzie czekać na Ciebie po skończonym etapie;
 4. Zacznij działać pamiętając, by nie przerywać łańcucha.

Przykładowy kalendarz do zakreślania znajdziecie tutaj :
http://worqshop.pl/lancuch-produktywnosci-moja-ulubiona-metoda-osiagania-celow/

Macie swoje postanowienia językowe lub metody, by zmobilizować się do nauki?

Uwaga: Od stycznia 2017 roku co miesiąc publikujemy planer do nauki włoskiego. Jeśli masz ochotę go pobrać i dołączyć do akcji “Nie przerywaj łańcucha”, zerknij do wpisów w kategorii o tej nazwie.

 

 

Jeśli nasze wpisy łańcuchowe są dla Ciebie motywacją, odezwij się w komentarzu. To dla nas ważna wskazówka, że idziemy w dobrym kierunku. Jeśli chcesz zmobilizować znajomych do nauki włoskiego, podziel się planerem.
 Chcesz być na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie

***

Non rompere la catena

Se sulla vostra lista delle cose da fare nell’anno nuovo avete messo l’intenzione di cominciare o continuare a imparare l’italiano, vi proponiamo un metodo molto semplice per motivarvi a mantenere le vostre promesse.

Si parla del metodo del comico americano Jerry Seinfeld, che viene chiamata “Don’t break the chain” cioè “Non rompere la catena”. Jerry aveva deciso di dedicare un po’ di tempo al giorno per scrivere degli sketch. Dopo aver finito segnava una croce con un pennarello rosso sul suo calendario. In questo modo creava una catena più lunga e più lunga diventava, più non vi era un motivo per romperla. Facile, vero?

Come potremmo utilizzare questo metodo imparando l’italiano?

 1. Decidi che cosa vuoi fare ogni giorno (per esempio: imparare 5 parole nuove) oppure quando tempo vuoi dedicare (per esempio: 10-15 minuti);
 2. Stampa o prepara il tuo calendario/ la tabella o qualcos’altro che ti piacerebbe e usa un pennarello rosso;
 3. Pensa ad un premio che ti aspetterà alla fine di una tappa;
 4. Comincia a studiare ricordando di non rompere la catena.

Un calendario esemplare lo potete scaricare qui: http://worqshop.pl/lancuch-produktywnosci-moja-ulubiona-metoda-osiagania-celow/

Avete dei vostri propositi  legati all’apprendimento della lingua o i vostri metodi per trovare la motivazione?

 

 

Se questo post vi è piaciuto, commentate pure. Se pensate anche che questo post possa essere d’aiuto a qualcuno, condividetelo. Apprezziamo ogni vostra azione.

 • Rewelacyjna metoda, nie słyszałam o niej wcześniej! Muszę przyznać, że właśnie dowiedziałam się, że dla mnie świetnym sposobem nauki języka jest czytanie takich wpisów jak Twój – najpierw w języku polskim, a później ten sam tekst po włosku. Nagle przypomniałam sobie mnóstwo słówek, choć nie używałam włoskiego od kwietnia! Zatem moje postanowienie brzmi: zaglądać na Twojego bloga za każdym razem, kiedy pojawi się nowy wpis i czytać go od deski do deski :)

  • Dziękujemy za ten komentarz i oczywiście polecamy się na przyszłość ;)
   A presto!

 • Potwierdzam – “nie przerywaj łańcucha” działa fantastycznie! Jedynie w moim przypadku łańcuch nie może być za długi – eksperymentowałam już z 30 dniowym łańcuchem i w chwili, kiedy przegapiłam dużo dni, to traciłam motywację do dalszego działania. Teraz eksperymentuję z łańcuchem 14 dniowym i staram się dzięki temu wypracować dobre nawyki np. wypisanie codziennie 3 rzeczy za które jestem wdzięczna :)

  • Kiedy szukałam “łańcuchów” do pobrania, w większości trafiałam na projekty całoroczne. Dla mnie to za długo i dlatego zdecydowałam się na krótsze, miesięczne, etapy. Sama jestem ciekawa, jak mi pójdzie. Powodzenia przy wyrabianiu nawyków :)

 • Świetna ta metoda i nigdy o niej nie słyszałam. Dzięki za to.Nagrody są bardzo motywujące, ale niekonieczne. Myślę, że największą nagrodą jest właśnie ten długi łańcuch, który powstanie i jego wspaniałe skutki w naszym życiu. :)

  • Masz rację. Skutki utrzymania długiego łańcucha z pewnością są cenniejsze od niejednej nagrody i same w sobie też są nagrodą :)

 • Pingback: Share Week 2016, czyli bloger blogerowi aniołem. - Primo CappuccinoPrimo Cappuccino - Blog pilota wycieczek: o Włoszech, Slow Life i dobrej kawie.()