Amalfi Positano Cittaslow
Cittàslow,  KAMPANIA

Włochy w wersji Slow. Amalfi i Positano

Wszystko zaczęło się od ruchu Slow Food, który powstał we Włoszech. Jego zwolennicy kładą nacisk na zdrowe jedzenie przygotowywane z lokalnych produktów, na spożywanie posiłków w spokoju i celebrowanie chwili z najbliższymi.
Pomysł z kuchni przeniósł się też na inne dziedziny – podróże, edukację czy modę.
O ile o Slow Food słyszało sporo osób, mało kto wie, że Italia to też ojczyzna Cittàslow, Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia.

Każde Cittàslow ma mniej niż 50 tysięcy mieszkańców i spełnia określone kryteria dotyczące ochrony środowiska, infrastruktury, ochrony lokalnych produktów i poszanowania tradycji. 

“Życie w jednym z miast SLOW to danie sobie czasu na stworzenie jakości we wszystkich dziedzinach życia miejskiego, spowolnienie rytmu życia i zredukowanie napięć, aby uzmysłowić sobie teraz i na zawsze wartość smaków, kolorów, zapachów miasta i świata”.

Na mojej liście włoskich marzeń jest odwiedzanie takich właśnie miejsc. To z nimi kojarzy mi się dolce vita i dolce far niente. Powoli (to słowo doskonale tu pasuje) je realizuję i chcę zaprosić cię do wspólnej, wirtualnej podróży.

Może i ty, przy okazji kolejnego wyjazdu, odwiedzisz któreś z nich? Masz w czym wybierać, bo do Cittàslow należy 88 włoskich miast. Co jak co, ale Italia doskonale nadaje się do ćwiczenia uważności i celebrowania chwili.

Cittàslow działa też w Polsce i zrzesza 36 miast. Jeśli więc do Włoch ci nie po drodze, pomyśl o odkrywaniu zakątków naszego kraju.

***

Na początek zabieram cię w krótką podróż po dwóch miastach Cittàslow w regionie Kampania – Amalfi i Positano.

Oba obłędnie położone pomiędzy górami a morzem. Odbijają się w nim jak w lustrze.

O Amalfi Renato Fucini (pisarz, poeta) powiedział, że

“Dzień Sądu dla amalfitańczyków, którzy pójdą do Raju, będzie dniem jak każdy inny”.

Patrząc na poniższe zdjęcia, trudno się z nim nie zgodzić.

W czasach rzymskich Amalfi było jedną z głównych republik morskich, teraz to główny ośrodek turystyczny wybrzeża. W jego centrum znajduje się katedra, pod którą wielu przyjezdnych chętnie siada na lampkę wina. Ja polecam ci pójście trochę wyżej, by cieszyć się tym wszystkim w ciszy i bez tłumów.

Amalfi cittaslow

Amalfi cittaslow

*

Positano nazywane jest najjaśniejszą perłą Wybrzeża. Wyjątkowo umiłowaną przez artystów, fotografów i malarzy. Domy zawieszone na wzgórzach, ogrody pomarańczowe i cytrynowe, doskonałe owoce morza. Miasto znane było z produkcji sukien ślubnych, tu swoje zakłady mieli główni producenci jedwabiu.

Osobiście, uwielbiam je po sezonie, pod wieczór.
To moje ulubione wspomnienie.
Słońce chyli się ku zachodowi, plaża pustoszeje, a ja siedzę na uboczu i się tym wszystkim zachwycam.
Bez pośpiechu. Mam czas. W końcu Cittàslow smakuje się powoli.

Positano cittaslow

Positano cittaslow

Wybrzeże Amalfi to nie tylko piękne widoki, ale też pyszna lokalna kuchnia. W tym poście piszę o tym, co zjeść na Wybrzeżu Amalfitańskim, a tutaj opisuję jedną z tras spacerowych – Ścieżkę Cytryn.

Inne posty z cyklu Cittàslow:
Abbiategrasso w Lombardii;
Bra w Piemoncie.

kawacaffe

 

 

Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil na Instagramie