Planowanie we włoskim stylu. Jak przygotować swój pierwszy Bullet Journal po włosku?

Jeszcze kilka lat temu niecierpliwie czekałam na każdy Nowy Rok.
Otwierałam nowy, pachnący drukiem kalendarz i zapisywałam moje postanowienia noworoczne.
I tak kilka lat pod rząd.
Ciągle te same pobożne życzenia, których nie realizowałam, bo wielkie hasła nic nie znaczą, gdy nie idą za nimi małe, codzienne działania. Takie zwyczajne, zaplanowane i zapisane, do których wraca się non stop z uporem maniaka.

Co wspólnego ma planowanie z włoskim „dolce far niente”?

Czy wypełniony terminarz nie wyklucza „slowlife” czyli życia we własnym rytmie? Jak wiesz, włoskość znajdę wszędzie. W codziennym planowaniu też. Bo, widzisz, dla mnie przygotowanie listy zadań nie polega na wpisaniu na nią każdej bzdury, zrobienia wszystkiego i bycia wszędzie.
Planowanie to wybieranie do zrobienia rzeczy koniecznych tak, żeby znaleźć czas na to, co najważniejsze, także odpoczynek. 

Sami odpowiadamy za tworzenie przestrzeni dla fajnych rzeczy, spotkań i doświadczeń. Choć „spontaniczność” to fajne hasło, to rzadko coś wartościowego dzieje się spontanicznie.

Włoskie życie w trybie slow to w końcu życie uważne. Takie, w którym robię mniej rzeczy, ale za to mają one sens. Ciągle myślimy o tym, co mamy do zrobienia, ale rzadko pytamy siebie, po co to robimy i czy w ogóle musimy.

Gdy zaczniesz planować i robić listy zadań, pewnie nie raz złapiesz się na tym, że przepisujesz te same punkty. Zamiast robić to po raz kolejny, pomyśl chwilę, czy to naprawdę konieczne. Jeśli ciągle coś odkładasz to raczej nie jest to pilne. A czy ważne?

***

Zanim wejdziesz w nowy rok, usiądź z kartą papieru i wypisz wszystkie rzeczy do zrobienia, które przychodzą ci do głowy. Wszystkie „muszę”, „chcę”, „marzę”.
Gdy skończysz, zerknij na każdy punkt.
Czy ta rzecz jest ważna, czy wiesz, po co chcesz ją zrobić? 
Jeśli tak, wpisz ją do kalendarza z datą wykonania. Jeśli nie, nie trać na nią czasu.

Uważne życie nie polega na robieniu wielu rzeczy, ale wybieraniu takich, które mają dla ciebie sens.

***

Może jedną z nich jest regularna nauka włoskiego? Co powiesz na małe wyzwanie i na prowadzenie swojego kalendarza w tym języku? Codzienne listy zadań, zakupów, rachunków etc. Tutto in italiano!

Możesz robić to w gotowym kalendarzu lub stworzyć swój Bullet Journal po włosku.

Prowadzenie planera to jedna z pierwszych rzeczy, które możesz robić już od samego początku swojej nauki. W końcu listy zadań to często czasowniki w bezokoliczniku i pojedyncze rzeczowniki. Nie musisz znać trybów i czasów. Spróbuj przynajmniej przez miesiąc.

***

Dalej znajdziesz kilka informacji o tym:
– czym jest Bullet Journal,
– jakie strony się na niego składają i jak nazwać je po włosku,
– co znajduje się w moim włoskim BJ czyli wersja dla prawdziwych minimalistów ;) oraz
– kilka pomysłów na to, jak możesz wykorzystać planer do samodzielnej nauki włoskiego od podstaw.

Co to jest Bullet Journal?

To własnoręcznie przygotowany planer. Wpisujesz w nim te dziedziny i sprawy, które są dla ciebie ważne. Małe „centrum dowodzenia” zebrane w jednym miejscu.
Nie wymaga specjalnych narzędzi, w wersji minimalnej wystarczy zwykły zeszyt i długopis. 
Ryder Carroll, jego twórca, wymyślił ten system planowania, bo cierpiąc na zespół zaburzeń koncentracji uwagi, nie umiał skupić się na niczym lub inaczej, skupiał się na wszystkim jednocześnie. Pokazał to rozwiązanie swoim znajomym i tak zaczęła się historia BJ.

Tutaj zobaczysz filmik, w którym Ryder wyjaśnia podstawy BJ. Gdy wpiszesz na Instagramie hasło „bullet journal” znajdziesz tysiące zdjęć przykładowych stron. Lubię proste rozwiązania dlatego najczęściej zerkam na profil Simplyproductivity.

Jak przygotować swój pierwszy Bullet Journal po włosku?

Jeśli chcesz prowadzić swój BJ dokładnie tak, jak pokazał to Ryder Carroll, poniżej znajdziesz włoskie słówka, które ci w tym pomogą:

l’indice– spis treści umieszczony na pierwszej stronie
il calendario/ gli eventi futuri– kalendarz
la vista mensile– plan miesiąca
la vista settimanale– plan tygodnia/ plan na poszczególne dni

Sama nazwa „bullet” Journal pochodzi od znaczników, które oznaczają rodzaj terminu:

• cose da fare- rzeczy do zrobienia
x completo- zrobione
> migrato – przeniesione na inny dzień
< pianificato- wpisane do kalendarza z datą wykonania
o evento- wydarzenie
– nota- notatka
* priorità- priorytet
! ispirazione– inspiracja
Θ esplora– gdy musisz coś doczytać, sprawdzić

Le collezioni– kolekcje czyli tematyczne listy, które pomagają pamiętać o najważniejszych rzeczach lub zebrać inspiracje w jednym miejscu. Przykładowe listy:
libri da leggere- książki do przeczytania
film da guardare- filmy do zobaczenia
posti da vedere- miejsca do odwiedzenia
il programma del viaggio– plan wyjazdu
post per il blog da scrivere- posty blogowe do napisania
ricette da provare- przepisy do wypróbowania
cose da comprare- listy zakupów
gli obiettivi- cele
i riti- codzienne rytuały
piatti preferiti/ il menu settimanale- ulubione dania, menu na cały tydzień
i wiele innych spraw związanych z twoimi aktualnymi zainteresowaniami i obowiązkami.

Co zawiera mój Bullet Journal po włosku?

– Il calendario;

– la vista mensile–  daty związane ze mną (np. appuntamenti– wszelkie wizyty u lekarza, fryzjer etc.), le relazioni czyli spotkania l’incontro con... lub urodziny il compleanno di…

Możesz tu stworzyć dowolne kolumny, które dotyczą Twojej codzienności, na przykład praca- il lavoro, różne projekty- i progetti, nawyki, które chcesz wyrobić- le abitudini lub zrobić klasyczną listę rzeczy do zrobienia w danym miesiącu- le cose da fare

Bullet Journal po włosku
Bullet Journal po włosku

Ostatnia kolumna to moje małe cele związane z La Ruota della vita (koło życia) czyli każdą dziedziną, o którą chcę zadbać. 
U mnie są to la famiglia/ gli amici (rodzina i przyjaciele), lo sviluppo personale/ spirituale (rozwój osobisty/ duchowy), i soldi/ il lavoro (finanse i praca zawodowa), Alfonso, il tempo libero (mój wolny czas), fare qualcosa per gli altri (działania na rzecz innych), la salute (zdrowie) i l’ambiente (otoczenie).
Co miesiąc wybieram jedną rzecz, którą zrobię w każdym z tych obszarów;

– kolejna strona to Ringrazio per… czyli dziennik wdzięczności- trzy rzeczy, które wydarzyły się danego dnia i za które dziękuję;

non rompere la catena czyli znany wam już łańcuch. Możecie wykorzystać go do wszystkiego, co chcecie robić regularnie, np. do nauki języka l’apprendimento della lingua lub do ćwiczeń gli esercizi;

il bilancio czyli mój budżet- zapisuję moją wypłatę il salario, wydatki z konta bieżącego il conto corrente czyli wszelkie rachunki le bollette, czynsz l’affitto, ubezpieczenie l’assicurazione, codzienne wydatki le spese quotidiane, bilety i biglietti, jedzenie il cibo, oszczędności il risparmio, wydatki na rozrywkę lo svago itp.

– la vista settimanale– plan na każdy tydzień- sprawy najważniejsze le priorità i le cose da fare;

il riassunto del mese– podsumowanie miesiąca- rzeczy, które udało mi się zrobić Ho fatto… i te do poprawy Da migliorare…
Zapisuję sobie też, co w danym miesiącu przeczytałam Ho letto, zobaczyłam Ho guardato, zwiedziłam Ho visitato, spróbowałam Ho assaggiato i z kim się spotkałam Mi sono incontrata con…

***

Do tego:
– raz w roku robię wspomniane już ćwiczenie La Ruota della vita– określam, czy jestem zadowolona z najważniejszych obszarów w moim życiu i co mogę zrobić, by jeszcze bardziej zadbać o moje wartości;
–  przed każdą porą roku robię listę 50 cose da fare d’inverno, di primavera, d’estate, d’autunno czyli rzeczy typowych dla danej pory roku, np. sezonowych dań, które chcę przygotować;
– rytuały/stałe rzeczy, które robię codziennie rano/wieczorem Riti di mattina/ Riti di sera lub Riti settimanali– raz w tygodniu w konkretny dzień.

Jak widzisz, Bullet Journal to mocno osobisty sposób planowania, w którym skupiasz się na tym, co dla ciebie ważne, a  przy okazji ćwiczysz język.

Jak jeszcze wykorzystać BJ do nauki włoskiego?

– jeśli dopiero zaczynasz naukę i każde słówko jest dla Ciebie nowe, zostaw jedną stronę wolną po każdym tygodniu i tam zapisuj wszystkie nowe wyrazy z ostatnich siedmiu dni.
Zapisz odmianę nowych czasowników, sprawdzisz ją TU 
Raz w tygodniu powtórz wszystkie słówka, ułóż zdania z każdym z nich;

– śledź włoskie kanały poświęcone BJ, np. kanał na Youtube: Qualcosa di Erre;

– przeznacz jedną stronę na „łańcuch”, zapisuj wszystkie nowe rzeczy, których się nauczyłaś. Dzięki temu masz wszystko pod ręką, jeśli chcesz zrobić sobie powtórkę np. w drodze do pracy.

Chciałabyś umieścić w swoim BJ jakąś konkretną stronę/ listę i nie wiesz, jak nazwać ją po włosku? Daj znać, przetłumaczymy.

***

Z planerem czy bez, na cały nowy rok życzymy wam mądrych wyborów i skupienia na tym, co dla was najbardziej wartościowe. 

A presto!

kawacaffe

 

 

 

Nie wychodź bez pożegnania;) Jeśli uważasz, że ten tekst może przydać się Twoim znajomym, podziel się nim. Grazie!
Chcesz być na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie.