Cittaslow Abbiategrasso
Cittàslow

Włochy w wersji Slow. Abbiategrasso

Jeśli będziesz w Mediolanie i poczujesz się przytłoczona liczbą turystów i wrażeń, wsiądź w pociąg i pojedź do Abbiategrasso.

Abbiategrasso należy do ruchu Cittàslow, o którym pisałam TU. W porównaniu z hałaśliwym Mediolanem jest ono prawdziwą oazą spokoju i odpoczynkiem dla zmysłów.

Jest styczeń, chłodny poranek, gdy wsiadam do pociągu w Mediolanie. Niecała godzina drogi i jestem na miejscu.

Jednym z pierwszych budynków, który widzę zaraz po wyjściu ze stacji kolejowej jest zamek z XIII wieku. Dość nietypowy, wygląda jak zwykły budynek. Dzisiaj działa tu biblioteka, biuro informacji turystycznej i galeria.

Abbiategrasso

Spaceruję po wąskich uliczkach centrum. To ostatni dzień, gdy wiszą nad nimi świąteczne ozdoby. Na końcu ulicy służby miejskie parkują swój samochód i zaczynają ich ściąganie.

Abbiategrasso

Abbiategrasso

Przechodzę przez centralny punkt miasta – Plac Marconi – miejsce spotkań mieszkańców, z licznymi sklepami i urzędem miasta. To idealne miejsce na chwilę odpoczynku przy kawie, na przykład w cukierni Besuschio. Lokal założył Ambrogio Besuschio w 1845 roku i od tego czasu nieprzerwanie prowadzą go kolejne pokolenia.

Abbiategrasso

Po krótkiej przerwie, w sam raz na rozgrzanie się, ruszam dalej w kierunku bazyliki, a dalej pod budynek byłego klasztoru z XV wieku. Kiedyś był tu szpital, potem opuszczony budynek niszczał, aż w 1997 r. wykupiły go władze regionu. Teraz odrestaurowany służy jako miejsce organizacji konferencji, wystaw, spektakli teatralnych i koncertów.

Abbiategrasso

*

Kiedy warto zajrzeć do Abbiategrasso?
W czerwcu, z dwóch powodów:

1) Palio

W drugą niedzielę czerwca odbywa się tutaj Palio św. Piotra (il Palio di San Pietro) czyli festyn połączony z wyścigami konnymi. Słowo “palio” z pewnością kojarzysz ze Sieną. To z Abbiategrasso to tradycja stosunkowo nowa (z 1980 roku) i nie dorównująca rozmachem tej z Toskanii. Jeśli będziesz w tym czasie w okolicy, warto je zobaczyć. Oto krótki filmik z Palio 2015:

2) Teatr

W pierwszej połowie czerwca Abbiategrasso zamienia się w scenę teatralną pod gołym niebem, a to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Teatru Miejskiego: http://www.teatrodeinavigli.com/la-citta-ideale-del-teatro-urbano/

Odwiedziłeś Abbiategrasso?
A może wstąpiłeś do innego miasta należącego do ruchu Cittàslow? Podziel się wrażeniami.

A presto!

kawacaffe

 

 

 

Inne posty z cyklu Cittàslow:
1) Amalfi i Positano w Kampanii;
2) Bra w Piemoncie.

Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil na Instagramie.