Nie stać mnie na podróże
Podróże,  SOLO do Włoch

Trzy przekonania, które sprawią, że nigdy nie będziesz podróżować

Możemy długo pisać o zaletach podróżowania. O tych wszystkich nowych miejscach, potrawach i ludziach, których poznasz w drodze. O rzeczach, których uczysz się o sobie w nowej dla ciebie sytuacji. Możemy, tylko po co? Jeśli kochasz podróże, znasz doskonale ich zalety. Jeśli jednak twoje myślenie o wyjeździe skończyło się na zrobieniu listy “miejsc do zobaczenia” i odłożeniu jej na kiedyś, to nasze polecenia i tak nic nie zmienią. Ty wiesz swoje. Wiesz, że ten cały świat za progiem twojego domu i na ekranie twojego telewizora czeka na ciebie i ty go kiedyś zobaczysz. Ale jeszcze nie teraz…

bo teraz…

“nie stać Cię na podróżowanie”

Podróż nie musi być ani długa ani daleka. Chodzi w niej w końcu o nowe doświadczenia bez względu na to czy staniesz u stóp Himalajów czy wyjdziesz w Beskidy. Nie musisz nocować w kurorcie z basenem, nikt nie każe ci jeść w drogiej restauracji.

O tak, stać cię na zwiedzanie. To kwestia twojej decyzji i twoich priorytetów.
Zaprosisz przyjaciółkę na kawę w domu czy pójdziecie do sieciówki, gdzie za napój kawo-podobny zapłacisz 20 zł?
Żeby wyjść pobiegać do parku potrzebujesz dresu i butów z ogromnym logo czy wystarczy wygodny strój bez firmowej metki?

Dla jasności, nikt nie każe ci rezygnować z przyjemności, wychodzenia i inwestowania w siebie. Pamiętaj tylko, że to codzienne, nawet błahe decyzje, mają wpływ na to, czy spełniamy swoje wyjazdowe marzenia.

Czy twoje są dla ciebie tak samo ważne?

Więcej o oszczędzaniu w podróży pisaliśmy tutaj.

“lepiej kupić coś konkretnego niż wydawać pieniądze na wyjazdy”

Nie ma wątpliwości, że samochód, nowe meble i komputer to rzeczy konkretne, porządne i teoretycznie na lata. Tak jak telewizor na pół ściany kupiony na kredyt, na którym zachód słońca w kolorach HD jest tak piękny, że żal zejść z kanapy, by zobaczyć ten prawdziwy. Konkretna jest kolejna para butów w tym samym fasonie, ale innym kolorze. Konkretna jest kolejna zabawka, którą dziecko pobawi się godzinę i rzuci w kąt…

A podróże? Poza zdjęciami i jakąś pamiątką nie dają nam nic namacalnego. Ale dają coś więcej!
Wspomnienia, którymi podzielimy się z wnukami. Przyjaźnie, które trwają latami pomimo odległości. Pewność siebie i satysfakcję, bo poradziliśmy sobie w nowej sytuacji. Masę inspiracji i wiedzę o świecie, której nie przekaże najlepszy program w TV.

Dlaczego wolimy obrastać rzeczami niż wspomnieniami zakładając, że tylko to, czego możemy dotknąć ma wartość?

“nie masz z kim jechać, a sam/sama nie pojedziesz bo…”

…to niebezpieczne/nudne;
…ludzie pomyślą, że… nie masz przyjaciół/ nikt nie chciał z tobą jechać/ szukasz “przygody”;
…nie będziesz miał z kim porozmawiać;
…bo… (dopisz swoje)

Przez kilka lat podróżowałam sama. Nie zamieniłabym żadnego z tych wyjazdów na wycieczkę w grupie. Sama decydowałam o tym, co zobaczę, gdzie i co zjem, czy wyjdę, a może zostanę w pokoju i odpocznę.

Samodzielne podróże to idealna okazja do szkolenia języka i poznawania nowych ludzi (o tak, poznasz ich więcej niż podczas wyjazdu w grupie przyjaciół). To wspaniała lekcja samodzielności i zaradności. To w końcu czas dla siebie.

Nie daj sobie wmówić, że podróż solo to wersja gorsza. Najpewniej argument ten padnie z ust osoby, która nigdy nie odważyłaby się na taki krok. Jeśli wyjazd jest twoim marzeniem, nie uzależniaj jego realizacji od drugiej osoby, w końcu jest ono twoje.

Jeśli czujesz, że temat podróżowania w pojedynkę to coś dla ciebie, zapraszam cię do cyklu Solo do Włoch. To pierwszy taki cykl poświęcony w całości kobiecym podróżom do Italii.

“Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia, a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni całe życie czytają o dalekich lądach i śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i ruszają na spotkanie swoich marzeń.”

[W. Cejrowski]

Moja przyjaciółka zawsze powtarza “Można, jeśli się chce”.
A więc gdzie wyruszysz w kolejną podróż?

Ten tekst przeczytasz też po włosku: https://www.kawacaffe.pl/it/convinzioni-su-viaggiare/

 

 

Jeśli uważasz, że ktoś z twoich znajomych powinien przeczytać ten wpis, podziel się z nim tym linkiem.
Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie