Matera
BAZYLIKATA

Matera, miasto wykute w skale

Wyobraź sobie miasto wyglądające jak scenografia biblijnego filmu, w którym jednocześnie toczy się normalne życie. Przed domami odpoczywają mieszkańcy, a dzieci grają w piłkę na ulicy. To Matera, miasto wykute w skale. Nie bez powodu piszę, że wygląda jak scenografia, bo to tutaj właśnie Mel Gibson nakręcił słynną “Pasję”.

Centrum miasta, Sassi (wł. sasso – kamień), dzieli się na dwie części: starsze, jaskiniowe Sassi Caveoso (z początkami w epoce kamienia) i nowsze Sassi Barisano.

Domy wykute są w skałach, dobudowano jedynie ich fronty. Ponieważ znajdują się na zboczach wąwozu to często dach jednego domu jest jednocześnie podłogą drugiego.
Choć trudno w to uwierzyć mieszkańcy Matery aż do połowy XX wieku nie mieli elektryczności, kanalizacji ani bieżącej wody, a domy dzielili ze zwierzętami hodowlanymi. Nie wiadomo jak długo trwałaby ta sytuacja gdyby nie książka Carlo Levi’ego “Chrystus zatrzymał się w Eboli” (1945 r.). To z niej włoscy politycy dowiedzieli się o sytuacji na południu kraju. Władze zdecydowały o wysiedleniu mieszkańców do nowych budynków, a Sassi pozostawiono by niszczały aż do lat 80. Wdrożono wtedy plan naprawy i zezwolono na dzierżawę domów pod warunkiem ich odnowienia.

*

Urok Sassi nieraz docenili filmowcy: Pier Paolo Pasolini (“Ewangelia wg św. Mateusza”, 1964 r.), Francesco Rosi (“Chrystus zatrzymał się w Eboli” z 1979 r.), Giuseppe Tornatore (“Sprzedawca marzeń”, 1995 r.) czy wymieniony już Mel Gibson (“Pasja”, 2004 r.).

Matera

Co warto zobaczyć w Materze?

W rejonie Sassi warto odwiedzić katedrę i kościoły wykute w skale (wł. chiese rupestri) na przykład Santa Maria de Idris z XII wieku.

Jeśli interesuje cię, jak wyglądało życie w skalnym domu, odwiedź Muzeum Storica Casa Grotta. Znajduje się przy Vicinato di vico Solitario, 11, Sasso Caveoso.

Kolację z widokiem na Sassi zjesz między innymi w “Il Terrazzino” przy Vico San Giuseppe, 7. Kiedy robi się ciemno i w mieście zapalają się światła, Sassi przypominają olbrzymią szopkę bożonarodzeniową.
W “Il Terrazzino” skosztowałam le orecchiette al tegamino (zapiekany makaron orecchiette). 

Matera

*

Matera to nie tylko Sassi, to tętniące życiem miasto pełne kawiarni i sklepów. Wieczorne życie towarzyskie skupia się wokół Piazza Vittorio Veneto. Tu znajduje się wejście do podziemnej cysterny o pojemności około 5 mln litrów (“Matera sotteranea” lub “Palombaro lungo”). Służyła ona dawniej mieszkańcom do zbierania i przechowywania wody.
Spacerując po mieście wstąp na lody do “I Vizi degli Angeli” przy Via Domenico Ridola, 36. Ja wybrałam smak wina Aglianico.

*

Jako fanka trekkingu muszę wspomnieć o Parco della Murgia Materana. Naprawdę warto przejść wąwóz, nad którym wznosi się Matera, aby zobaczyć przepiękny widok miasta z jego drugiej strony! W wąwozie i parku odkryjesz wiele kościołów wykutych w skałach (chiese rupestri). Spakuj więc do walizki wygodne buty, weź ze sobą wodę i spędź wspaniały dzień na łonie natury. Zanim wyruszysz, sprawdź mapę i poruszaj się po wytyczonych szlakach. Chodzenie “na oko” może skończyć się przedzieraniem przez suche “chaszcze” w 30-sto stopniowym upale. To wątpliwa atrakcja (coś o tym wiem;) ).

Matera

Matera

Informacje praktyczne:

Jak dojechać?

Najbliższe lotnisko znajduje się w Bari skąd do Matery dotrzesz pociągiem.
Uwaga! Wybierz linie Ferrovie Appulo Lucane (o podróżowaniu pociągiem po Apulii pisałam TUTAJ).

Z Neapolu dotrzesz do Matery autobusem linii Marino (trasa Neapol-Matera, czas podróży 4,5 godziny. Ta sama firma obsługuje połączenia z północnymi Włochami (Mediolan, Bolonia).

Zatrzymałam się w Albergo Roma przy Via Roma, 62.

A presto!

 

 

Jeśli chcesz pozostać na bieżąco, zerknij na nasz profil na Instagramie