włoskie piosenki na lato
Muzyka włoska | La musica italiana

Włoskie piosenki na lato | Tormentoni Estivi

Mniej więcej od lat 60. wyznacznikiem włoskiego lata są piosenki, których, na plażach i w dyskotekach, słuchają i śpiewają całe pokolenia. Jeszcze kilka lat temu organizowano tak zwany Festivalbar, dzięki któremu letnie hity stawały się jeszcze bardziej rozpoznawalne. Piosenki, które tworzą “letnią ścieżkę dźwiękową” to “tormentoni estivi” (coś, co powtarzane jest tak często, że zaczyna męczyć). Dzisiaj przedstawiamy wam dziesięć takich wakacyjnych utworów. Buon ascolto!

1. Sapore di Sale – Gino Paoli (1963)
Klasyk wśród letnich utworów. Poetycki tekst, napisany przez Gino Paoli w Capo d’Orlando na Sycylii, opisuje słoneczny dzień nad morzem i dwoje zakochanych, którzy całują się i obejmują na plaży.
Tekst z tłumaczeniem:
http://www.tekstowo.pl/piosenka,gino_paoli,sapore_di_sale.html

2. Abbronzatissima – Edoardo Vianello (1963)
Edoardo Vianello był prawdziwym specjalistą od włoskich hitów letnich, a ten utwór, sympatyczny i lekki, sprawi, że poczujemy chęć, by wsiąść w najbliższy samolot do Włoch i położyć się na jednej z przepięknych plaż półwyspu.
Tekst z tłumaczeniem:
http://www.tekstowo.pl/piosenka,edoardo_vianello,abbronzatissima.html

3. Azzurro – Adriano Celentano (1968)
Paolo Conte pisze ten tekst specjalnie dla Celentano tworząc ponadczasowy i niezapomniany hit. Czuć w nim upał, nudę i melancholię pustego miasta, z którego wszyscy wyjechali nad morze, oprócz ciebie.
Tekst z tłumaczeniem:
http://www.tekstowo.pl/piosenka,adriano_celentano,azzurro.html

4. Pazza idea – Patty Pravo (1973)
Nie jest to może typowa wakacyjna piosenka, ale latem ‘73 roku był to jeden z najmodniejszych hitów sezonu. Opowiada historię, skandaliczną jak na tamte czasy, kobiety uprawiającej miłość z mężczyzną i wyobrażającej sobie jednocześnie bycie z kimś innym.
Tekst z tłumaczeniem:
http://www.tekstowo.pl/piosenka,patty_pravo,pazza_idea.html

5. Gloria – Umberto Tozzi (1979)
Utwór napisany i wykonany przez Umberto Tozzi stał się popularny na całym świecie. Ponadczasowy hit, do którego tańczy się też dzisiaj w przyplażowych dyskotekach.
Tekst z tłumaczeniem:
http://www.tekstowo.pl/piosenka,umberto_tozzi,gloria.html

https://www.youtube.com/watch?v=sU1whIgDJaA

6. Un’estate al mare – Giuni Russo (1981)
Niesamowity głos Giuni Russo o skali, która jest poza zasięgiem wielu artystek. To najbardziej popularny jej utwór, z tekstem nie typowo wakacyjnym, za to z refrenem, który wpada w ucho.
Tekst : http://www.tekstowo.pl/piosenka,giuni_russo,un_estate_al_mare.html

7. Un’estate italiana – Edoardo Bennato e Gianna Nannini (1990)
Lato 1990 roku pozostaje w pamięci głównie z powodu nieudanych (dla Italii) mistrzostw świata w piłce nożnej, które odbywały się właśnie we Włoszech. Ten utwór był hymnem tamtych mistrzostw i dzisiaj nadal wywołuje okrzyk radości jak po golach Toto’ Schillaci, niezapomnianego króla strzelców tamtych rozgrywek.
Tekst z tłumaczeniem:
http://www.tekstowo.pl/piosenka,gianna_nannini,un_estate_italiana.html

8. Mare mare – Luca Carboni (1992)
To jeden z tych utworów, których słuchanie nigdy nie męczy, który wywołuje pewną nostalgię na myśl o tak wyczekiwanych wakacyjnych podróżach. Tak naprawdę “każdy ma w sercu swoje morze, które co jakiś czas pozwala poczuć falę”.
Tekst: http://www.tekstowo.pl/piosenka,luca_carboni,mare_mare.html

9. Vento d’estate – Max Gazzè e Niccolò Fabi (1998)
To utwór nieco dziwny i surrealistyczny. Opowiada o pięknie gubienia się w naturze. Nieco smutny, ale może lato też przynosi ze sobą trochę melancholii?
Tekst: http://www.tekstowo.pl/piosenka,max_gazz_,vento_d_estate.html

Macie swoje ulubione wakacyjne przeboje?

A presto!

 

 

Masz swoje ulubione piosenki, które kojarzą Ci się z włoskim latem? Daj znać w komentarzu.
Chcesz być na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie.