Włoskie utwory świąteczne
Muzyka włoska | La musica italiana

Włoskie utwory świąteczne | Canzoni natalizie

Święta Bożego Narodzenia za pasem. Domy i ulice są przyozdobione, większość z nas ma to szczęście, że radością świąt może dzielić się z najbliższymi. Dziś przygotowaliśmy dla was krótką listę włoskich kolęd i piosenek, które pomogą zbudować świąteczny nastrój: cztery z nich to znane klasyki, dwa to utwory współczesne. Buon ascolto!

Włoskie utwory świąteczne

Tu scendi dalle stelle – Canto Tradizionale

Bożonarodzeniowy klasyk, śpiewany i lubiany przez dużych i małych. Utwór skomponował w 1754 roku Święty Alfonso Maria de Liguori, oryginalnie- w wersji neapolitańskiej- nosił tytuł “Quanno nascette Ninno”. Poniżej znajdziecie wykonanie Claudio Baglioni:

Tekst z tłumaczeniem:
http://www.tekstowo.pl/piosenka,die_prinzen,tu_scendi_dalle_stelle.html

Astro del Ciel – Canto Tradizionale

To włoska wersja najpopularniejszej kolędy “Cicha noc”. Utwór napisał duchowny z Bergamo, Angelo Meli. Poniżej znajdziecie wersję w wykonaniu Andrea Bocelli:

Tekst: http://www.angolotesti.it/C/

Bianco Natale – Canto Tradizionale

Tej piosenki nie może zabraknąć na liście utworów do śpiewania lub słuchania w czasie Bożego Narodzenia. Tak jak wcześniej, także ta piosenka jest włoską wersją znanego utworu- “White Christmas”. Tu posłuchacie nowszej wersji w wykonaniu Irene Grandi:

Tekst z tłumaczeniem : http://www.tekstowo.pl/piosenka,irene_grandi,bianco_natale.html

Dormi o bambino – Canto Tradizionale

To włoska wersja polskiej kolędy “Lulajże, Jezuniu”. Poniżej wersja w wykonaniu Trzech Tenorów:

O è natale tutti i giorni – Luca Carboni e Lorenzo Jovanotti

Ta piosenka nie jest klasycznym świątecznym utworem. Dwóch piosenkarzy zaprasza do refleksji nad świętami Bożego Narodzenia i nad sprzecznościami widocznymi w nowoczesnych i bogatych społecznościach, które przypominają sobie o byciu “dobrym” tylko raz do roku. Piosenka śpiewana do melodii “More Than Words”, utworu amerykańskiej grupy Extremes.

Tekst: http://www.angolotesti.it/L

Natale – Francesco De Gregori

Boże Narodzenie może być też czasem smutnym jeśli historia naszej miłości dopiero co się skończyła, a osoba, z którą chcielibyśmy spędzić święta już się od nas oddaliła. W tym utworze De Gregori wyjaśnia, że czasami czas świąteczny może być też źródłem ogromnego smutku.

Tekst: http://www.tekstowo.pl/piosenka,francesco_de_gregori,natale.html

*

W tym wszystkim nie zapominamy oczywiście o tym, że piszemy głównie o Neapolu. Dlatego na koniec zostawiam ci link do naszej świątecznej playlisty “Natale a Napoli” na Spotify:

*

A presto,

 

 

Masz swoje ulubione świąteczne utwory? Daj znać w komentarzu
 Chcesz być na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie