Neapol od kuchni. Makaron z ziemniakami | Pasta e patate
Co, poza smakiem i świetnej jakości składnikami, cechuje kuchnię włoską?
Prostota. O tak, włoska mamma doskonale wie, jak z prostych składników stworzyć pyszne danie. Nie musi być ono czasochłonne i wyszukane. Liczy się to żeby smakowało i jednoczyło przy stole całą rodzinę.
Takim sycącym i prostym daniem, z którym zetkniecie się w okolicach Neapolu jest pasta e patate czyli makaron z ziemniakami, połączenie w Polsce raczej niespotykane… do teraz.
Makaron z ziemniakami – przepis:
Oto, czego potrzebujemy do przygotowania tego dania (dwie porcje):
4 ziemniaki;
2 łodygi selera naciowego;
pół cebuli;
łyżka koncentratu pomidorowego;
makaron (krótki i cienki);
ser Provola lub Parmezan;
oliwa, sól, pieprz.
W garnku rozgrzewamy oliwę, wrzucamy pokrojone na małe kawałki cebulę i seler, po chwili dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i całość chwilę podsmażamy.
Zalewamy wodą (większa ilość, bo później wrzucimy tutaj makaron), dodajemy koncentrat, doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy aż ziemniaki będą miękkie.
Gdy ziemniaki są miękkie, do garnka wrzucamy makaron i gotujemy aż będzie al dente. Doprawiamy jeśli trzeba. Dodajemy ser i mieszamy aż się rozpuści.
Danie jest sycące, gęste i kremowe. Idealne na zimę.
*
Powyższy przepis pochodzi od mojej teściowej. Może różnić się od wersji, którą dostaniesz w restauracji, ale mimo to, traktuję go jako przepis podstawowy. Dlaczego? Bo chcę opowiadać ci o domowej kuchni Neapolu. Jeśli mam wybór czy wrzucić tu przepis “ogólny” czy domowy, zawsze wybiorę wersję od mammy. Dla mnie jest ona bardziej autentyczna właśnie przez to, że skosztowałam jej we włoskim domu.
Poniżej podaję kilka możliwych modyfikacji tego dania. Eksperymentuj jeśli masz na to ochotę :).
Możliwe zmiany (na podstawie książki o kuchni Neapolu):
– do warzyw na początku (cebula, seler naciowy) możesz dodać pokrojoną w kostkę marchewkę;
– oprócz koncentratu możesz dodać 2 pomidory pokrojone na małe kawałki;
– możesz dodać kilka listków bazylii;
– popularne blogi (w tym Giallo Zafferano) podają jako składnik skórkę parmezanu. Jeśli masz, dorzuć razem z pomidorami;
– Gennaro Esposito (szef kuchni i restauracji w Vico Equense) w swoim przepisie podaje również skórkę z szynki wieprzowej (może być boczek), który dodaje do warzyw na samym początku gotowania;
– w wielu trattoriach “pasta e patate” ma postać kremu ziemniaczanego z makaronem. Jeśli chcesz uzyskać taką konsystencję, możesz lekko rozgnieść ziemniaki przed wsypaniem makaronu.
Inne przepisy z cyklu Neapol od kuchni znajdziesz TU.