Materiały do nauki włoskiego
Język włoski

Gdzie znaleźć materiały do nauki włoskiego?

Gdzie znajdziesz materiały do nauki włoskiego?
Jeśli chodzisz na kurs, na pewno masz podręcznik i ćwiczenia od lektora. A co jeśli uczysz się sam lub chcesz urozmaicić naukę?
To proste! Poniżej podrzucam ci adresy stron z mnóstwem przydatnych materiałów do nauki na różnych poziomach zaawansowania.

Jeśli zastanawiasz się czy warto uczyć się włoskiego, zerknij na ten tekst. Opowiadam w nim, co zmieniło się w moim życiu dzięki tej jednej decyzji. Dodatkowo, spisałam tu wszystkie książki, z których sama korzystałam podczas nauki.

Materiały do nauki włoskiego – blogi o języku włoskim:

Na początek polecam ci kilka blogów o języku włoskim. Jest ich oczywiście więcej – tu polecam tylko te, z których sama korzystałam:

1) https://plorit.wordpress.com/
PLorIT to blog dwujęzyczny. Tekst ułożony jest w dwóch kolumnach, co pozwala szybko znaleźć włoski odpowiednik. Plus czytania dwujęzycznego jest taki, że uczysz się całych zdań, a nie wyrazów wyrwanych z kontekstu;

2) https://www.wloskielove.pl/
Bloga Natalii nie trzeba nikomu przedstawiać. Moja ulubiona kategoria to “Jak to powiedzieć?” – kopalnia słownictwa podzielonego na kategorie. Polecam też e-booki Natalii, sama mam trzy jej publikacje. W lutym 2022 roku Natalia uruchomiła platformę z kursem włoskiego od podstaw “Ale kosmos!”

3) http://www.wloskicafe.blogspot.com/
Mnóstwo przydatnych informacji znajdziesz na blogu Agnieszki z WłoskiCafe. Polecam zwłaszcza dział “ciekawostki językowe”;

4) http://studiaparlaama.pl/pliki-do-pobrania/
Przystępne wyjaśnienie tajemnic włoskiej gramatyki znajdziesz u Oli ze Studia, parla, ama! Ola dla czytelników swojego bloga przygotowuje też ćwiczenia, które znajdziesz pod linkiem;

5) https://www.facebook.com/anulauczywloskiego/ i Instagram Ani – piękne grafiki z przydatnym słownictwem;

6) https://www.wloskionline.pl/category/jezyk-wloski/ – lubię blog Ali za ciekawe tematy i Instagramowy cykl, w którym niczym Sherlock wyjaśnia zagadki pochodzenia włoskich słówek. Ala wydała też własny podręcznik i webinary z podstaw włoskiej gramatyki.

Materiały do nauki włoskiego – strony z materiałami do pobrania:

1) http://passaparola.pl/
Blog tworzony przez lektorów. Poza ćwiczeniami gramatycznymi znajdziesz tu materiały do czytania, linki do piosenek i programów telewizyjnych. Wszystko zebrane w jednym miejscu i przejrzyście podzielone na kategorie;

2) http://www.comeitaliani.it/sommario
Materiały do nauki włoskiego dostosowane do poziomu, które ściągniesz jako pdf. Jeśli uczysz języka, znajdziesz tu krótkie propozycje poprowadzenia lekcji;

3) http://italianoperstranieri.loescher.it/materiale-didattico
Podobnie działa strona Italiano per Stranieri. Podajesz swój poziom lub cel i wybierasz ćwiczenia o temacie, który cię interesuje;

4) http://www.impariamoitaliano.com/
Tej strony nie muszę chyba przedstawiać. Każdy uczący się włoskiego trafia na nią raczej prędzej niż później. Prawdziwa kopalnia ćwiczeń ze słownictwa i gramatyki. Największe źródło materiałów jakie znam;

5) http://parliamoitaliano.altervista.org/
Mnóstwo materiałów do czytania, słuchania i nauki gramatyki, wygodnie podzielone na poziomy zaawansowania;

6) https://italianofacile.wordpress.com/schede-di-grammatica-esercizi/
40 tablic gramatycznych razem z ćwiczeniami…

7) Znajomość słówek nic ci nie da, jeśli nie potrafisz wypowiedzieć ich poprawnie. W razie wątpliwości co do wymowy, przyda ci się ta strona:
http://pl.forvo.com/languages-pronunciations/it/by-popularity/

8) Polsko-włoskie i włosko-włoskie słowniki online:
http://pl.pons.com/t%C5%82umaczenie/w%C5%82oski-polski
https://slowniki.lingea.pl/Wlosko-polski
https://pl.glosbe.com/it/pl
http://dizionari.corriere.it/dizionario_italiano/

9) Strona, na której rozwiewam wszystkie wątpliwości co do odmiany czasowników:
http://www.wordreference.com/conj/ItVerbs.aspx

Materiały do nauki włoskiego – kanały Youtube:

1) Sgrammaticando
Aktualnie na vlog’u znajdziecie 412 filmików objaśniających gramatykę włoską, podstawowe błędy i wyrażenia, a wszystko to opatrzone przykładami. Warto śledzić!

2) Italiano automatico 
Alberto w obrazowy i humorystyczny sposób wyjaśnia włoskie wyrażenia i przeprowadza niezbyt skomplikowane wywiady. To miejsce polecałabym głównie osobom rozpoczynającym swoją przygodę z włoskim i szukającym czegoś mało skomplikowanego na dobry początek.

3) alma.tv 
Włoski w komiksach? Włoski dla dzieci? Te i inne filmiki znajdziecie na kanale wydawnictwa Alma. Większą liczbę materiałów znajdziecie bezpośrednio na ich stronie internetowej, potraktujcie więc Youtube jedynie jako wstęp.

4) oneworlditaliano 
Veronica to niezwykle energetyczna osoba, aż chce się powiedzieć “typowa Włoszka”. Kurs włoskiego oparty o nagrane przez nią filmiki znajdziecie tutaj:
http://www.oneworlditaliano.com/italiano/corso-di-italiano.htm

Materiały do nauki włoskiego – co i jak czytać po włosku?

O tym jak uczyłam się włoskiego czytając oraz gdzie znajdziesz książki i czasopisma włoskie przeczytasz w tym tekście.

Włoskie grupy w Polsce

Dziesiątki stron i książek z włoską gramatyką nie zdadzą się na nic jeśli nie zaczniesz mówić. Chciałbyś/-abyś poznać Włochów mieszkających w Polsce i porozmawiać z nimi? Poniżej znajdziesz linki do włoskich grup na Facebook’u w różnych miastach Polski:

Oferty pracy dla osób mówiących po włosku znajdziesz TU. Jeśli chcesz poczytać o Polsce po włosku, zerknij na bloga Qui Polonia & Italia. 

*

Masz swoje ulubione strony z włoskimi materiałami? Podziel się w komentarzu!