Pociągiem po Apulii
APULIA

Podróżowanie pociągiem po Apulii

Lata mijają, a ja niezmiennie nie mam odwagi, by we Włoszech wynająć samochód i siąść za kierownicą. Podróżując sama  korzystam więc z komunikacji publicznej.
A ponieważ
a – do pociągów mam szczególny sentyment
b – październik zeszłego roku spędziłam na włoskim obcasie, 
opowiem wam o tym, jak zorganizować podróż pociągiem po Apulii, zwłaszcza jeśli wyruszacie w drogę z Bari.

*

Wspomnień związanych z podróżowaniem włoskimi kolejami mam wiele. Pierwsze z brzegu:

  • kupuję bilet i zadowolona wbiegam do pociągu. Mój spokój burzy komunikat, że ważne są tylko bilety skasowane, a podróż bez takiego biletu grozi karą w wysokości 200 EUR. Na szczęście wyrozumiała kontrolerka tylko zaznacza na moim, że został przez nią sprawdzony. Lekcja nr 1 Bilety kasujemy przed wsiadaniem do pociągu, w kasownikach znajdujących się na dworcu;
  • Circumvesuviana. Rozmawiam z jakąś panią czując jednocześnie, że szuka czegoś w mojej torebce. Hmm, mogłabym pomyśleć, że pomyliła moją torebkę ze swoją, ale swojej nie miała;
  • pan czekający na pociąg wdaje się w pogawędkę. Kiedy mówię, że jestem z “Polonia” rozumie to jako “Bologna” i zaczyna opowiadać o tym, jak w tym “moim” mieście ładnie. Słucham więc historii o wynajętym rowerze i zwiedzaniu “mojego” miejsca, w którym nigdy tak naprawdę nie byłam;
  • trasa Lecce-Gallipoli. Na stacji podchodzi Signor Salvatore, pomaga mi wybrać pociąg, martwi się, że podróżuję sama. Opowiada o czekaniu, miłości i swojej żonie, z którą niedługo ma świętować 35 rocznicę ślubu. Wychodząc podaje mi swój numer telefonu. Prosi, bym codziennie wieczorem pisała czy wszystko u mnie w porządku. Do dziś żałuję, że to było nasze jedyne spotkanie, choć była szansa na drugie. Wyciągnęłam z tej historii lekcję nr 2, by nigdy nie stawiać podróży i planu zwiedzania ponad spotkanie z drugim człowiekiem. Do miejsca mogę wrócić innym razem, spotkania mogę nie powtórzyć. Signor Salvatore z pewnością już mnie nie pamięta, ale ja często wysyłam mu moje dobre myśli.

*

Podróżowanie pociągiem po Apulii może na początku przyprawić o mały zawrót głowy, zwłaszcza jeśli na swoją bazę wypadową wybierzesz Bari. Dlaczego? Ano dlatego, że przejazdy w regionie obsługują cztery firmy przewozowe, a prawie każda z nich ma w Bari swój budynek, kasy i perony początkowe.
I tak region zwiedzimy podróżując z Trenitalia, Ferrovie Appulo Lucance, Ferrovie del Nord Barese i Ferrovie del Sud Est.

Pociągiem po Apulii
Pociąg FSE w Apulii

Pociągiem po Apulii. Przewodnik na podstawie moich doświadczeń.

Pociągami Trenitalia, czyli kolejami państwowymi dojedziemy do Lecce. Po drodze zatrzymamy się m.in. w Polignano a Mare, Ostuni czy Brindisi. W kierunku północnym dojedziemy do Barletta i Foggia, a w głąb regionu do Taranto i Altamura. Prowincję Foggia obsługują Ferrovie del Gargano.

Pociągi Trenitalia odjeżdżają z peronów dworca głównego – Bari Centrale.

Jeśli bariera językowa nie pozwala ci na zakup biletu w kasie, zerknij na mój poradnik o tym, jak podróżować po Włoszech bez znajomości języka.

***

Jeśli zwiedzanie Apulii chcemy połączyć z podróżą do sąsiedniej Bazylikaty, by zobaczyć Materę, musimy zamienić linie krajowe na Ferrovie Appulo Lucane, które kursują na trasie Bari – Altramura – Matera.
Spółka obsługuje nie tylko pociągi, ale też autobusy. Bilety kupisz w automatach i w kioskach “tabacchi“. Pełny wykaz punktów sprzedaży w Bari, znajdziesz pod tym linkiem.

Ważne: Wejście na perony Ferrovie Appulo Lucane znajduje się od strony Corso Italia.

Pociągiem po Apulii
Pociągiem po Apulii- Ferrovie Appulo Lucane

***

Jeśli w planie masz zobaczenie trulli w Alberobello lub chcesz podróżować na południe od Lecce (Otranto, Gallipoli, Gagliano-Leuca) musisz zdać się na Ferrovie del Sud Est (FSE).

O ile znalezienie kasy biletowej lub automatu w przypadku dwóch pierwszych spółek nie stanowi problemu, o tyle przy FSE trzeba dokładniej poszukać punktu sprzedaży. Może być to na przykład bar. Ich lokalizację sprawdzisz pod tym linkiem. Kup od razu bilet powrotny, by oszczędzić sobie szukania w innym mieście.

Ferrovie del Sud Est odjeżdżają z ostatniego toru stacji Bari Centrale.

Pociągiem po Apulii
Pociągiem po Apulii- Ferrovie del Sud Est

***

Będąc w Bari spotkasz się też z nazwą Ferrovie del Nord Barese (obecnie Ferrotramviaria SpA). Spółka obsługuje trasę Bari – Barletta oraz trasę na lotnisko.

Wejście na persony znajduje się w budynku obok głównego dworca.

Pociągiem po Apulii
Pociągiem po Apulii- Ferrovie Nord Barese

***

Wiem, że ta wyliczanka może nieco przerazić, ale nie zniechęcaj się. Przewodnik, który stworzyłam jest pierwszym takim w polskiej blogosferze i co najważniejsze, napisałam go na podstawie moich doświadczeń. Jeśli ja dałam radę w pojedynkę, ty też sobie poradzisz :).

***

Podróżując pociągiem zwiedziłam Puglię od Bari po Leuca. Czekając na pociąg na ostatnich stacjach, które wydawały się być na końcu wszystkiego snułam czarne scenariusze, co będzie, jeśli pociąg nie przyjedzie… Każdy przyjechał.

Jeśli wyruszasz w drogę w październiku, pamiętaj, że sezon kończy się we wrześniu i pewne połączenia przestają być obsługiwane. Polecam więc sprawdzenie wszystkich informacji i rozkładów przed wyjazdem.

Apulia to dla mnie, tuż po Kampanii, najpiękniejszy region Włoch i bardzo, ale to bardzo polecam ci jego zobaczenie.

Szczęśliwej podróży! :)

 

 

 

Jeśli uważasz, że ktoś z Twoich znajomych potrzebuje tego tekstu, podziel się z nim tym linkiem. 
Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil na Instagramie