Podróż bez znajomości języka
SOLO do Włoch

#solodoWłoch Jak zorganizować włoską podróż bez znajomości języka obcego?

Czy da się zorganizować włoski wyjazd przez znajomości języka obcego?

Wierzę, że to możliwe. Udowadniają to też nasze czytelniczki. Jedna z nich była w Neapolu i poradziła sobie znając tylko polski, druga właśnie planuje taki wyjazd.
Jasne, powiedzmy sobie wprost – nie znając włoskiego nie wdamy się w luźną rozmowę z barmanem, nie pójdziemy na spacer z lokalnym przewodnikiem z Couchsurfing i możemy czuć się odstawione na boczny tor wydarzeń. To nie znaczy jednak, że tej bariery nie da się przeskoczyć i że mamy czekać aż pojawi się ktoś, kto pojedzie z nami i wszystko załatwi.

*

Kiedy wpisałam w wyszukiwarkę pytanie o podróże bez znajomości języka obcego, wyskoczyły mi dwa typy tekstów. Jeden w stylu – to się naucz, a jak nie to gestykuluj; drugi – kup translator, który ci tu reklamuję.
Gestykulacja, owszem, przydaje się we Włoszech, ale powiedzenie kobiecie onieśmielonej pierwszym wyjazdem solo, że machanie rękami załatwi sprawę, to nieporozumienie. Języka gestów też trzeba się nauczyć.
Jeśli chodzi o drogie gadżety, nikomu nie bronię w nie inwestować, ale też nie mam zamiaru reklamować ci tu czegoś, na co sama nie wydałabym pieniędzy.

W tym poście starałam się zebrać jak najwięcej konkretów. Rozbieram przygotowanie podróży na etapy i podsuwam kilka pomysłów na to, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy nie znamy języka obcego.

Mam nadzieję, że zainspiruję was do tego, by spróbować. To jak, dziewczyny, jesteśmy gotowe na wyprawę #solodoWłoch bez bariery językowej? :)

#solodoWłoch bez znajomości języka obcego

Organizujemy wyjazd.

A więc chodzi ci po głowie wyprawa #solodoWłoch? Może jest to twoje marzenie od lat, a może zrodziło się nagle pod wpływem książki, filmu lub artykułu na blogu.

Jeśli chodzi o etap organizacji podróży, mam dla ciebie bardzo dobrą wiadomość – spokojnie zrobisz wszystko w języku polskim.

Polską wersję językową mają strony linii lotniczych Wizzair, Ryanair i EasyJet. Po polsku i w złotówkach zarezerwujesz nocleg przez wyszukiwarkę Booking, a ceny noclegów na różnych portalach porównasz na Hotels Combined.

*

Kupiłaś bilet lotniczy, zarezerwowałaś nocleg, a teraz chciałabyś przemieszczać się po Italii komunikacją publiczną? Nie ma sprawy.

Jeśli chodzi o autobusy, połączenia po polsku wyszukasz na stronie Bus Radar. Najlepiej wybrać opcję FlixBusa, bo przekieruje cię na stronę przewoźnika, która też jest po polsku. W przypadku włoskiej firmy może przenieść cię na stronę bez polskiej wersji językowej.

*

A co jeśli chcesz podróżować pociągiem?

Jeśli wizja kupowania biletu w kasie lub automacie na dworcu cię onieśmiela, możesz kupić go online. Jak to zrobić?

Wchodzimy na stronę trenitalia.com.
Wybieramy trasę przejazdu. DA – skąd, A – gdzie.
Jeśli szukamy połączenia w obie strony, zaznaczamy opcję “Andata e ritorno”. ANDATA to data wyjazdu, RITORNO – powrotu.
Wybieramy ilość pasażerów, ADULTI to dorośli, RAGAZZI – dzieci.
Na koniec klikamy w opcję CERCA czyli szukaj.

Podróż do Włoch bez znajomości języka obcego
Bez znajomości języka też kupisz bilet na włoski pociąg

*

Na ekranie pojawiają się dostępne opcje – godziny, liczba przesiadek CAMBI i cena PREZZO.
Gdy wybierzemy połączenie, które nas interesuje, pojawi się opcja SCEGLI. Po kliknięciu na nią wyświetlą się warianty cenowe. W przypadku pociągów ekspresowych Frecciarossa, Frecciabianca tych opcji będzie wiele, najtańsza z nich – economy – to opcja bezzwrotna “non rimborsabile.” Jeśli interesuje nas wybór miejsc, zaznaczamy okienko SCELGO IL POSTO.
Po wybraniu biletu klikamy w CONTINUA i idziemy dalej.

solo do Włoch

*

Strona poprosi nas teraz o wpisanie danych.
Jeśli nie mamy konta wybieramy opcję “Proseguo sensa fare il login” i podajemy dane:
NOME – imię, COGNOME – nazwisko, E-MAIL/CONFERMA E-MAIL – email/ potwierdź email, telefon.
Tak samo podajemy dane PASSEGGERI czyli pasażerów, NATO GG/MM/AAAA – urodzony dz/m/r.
Dalej wybieramy sposób zapłaty PAGAMENTO, płatność kartą to pierwsza opcja.
Na dole strony zaznaczamy ptaszkiem, że akceptujemy regulamin i zapoznaliśmy się z polityką prywatności “Accetto le condizioni di trasporto del vettore ed ho letto l’informativa sulla privacy.”
Klikamy CONTINUA i przechodzimy do zapłaty.

solo do Włoch

solo do Włoch

*

Trenitalia to główny przewoźnik kolejowy we Włoszech, ale nie jedyny. Zwłaszcza na Południu, gdzie jest po kilka spółek w regionie. Słownictwo przy zakupie online będzie jednak podobne.

Alternatywnie, możesz wyszukać połączenie na stronie, zapisać je na kartce (skąd – dokąd DA-A, o której godzinie wyjazd ANDATA ALLE (godzina), o której powrót RITORNO ALLE (godzina), liczba biletów adulti/ragazzi) i podać ją w kasie biletowej.

Szukamy porad i inspiracji.

Wiele włoskich miast zostało już dobrze opisanych na kilkudziesięciu polskich blogach o Italii.
Sama chętnie korzystam z Instagrama, gdzie przeglądam zdjęcia z danego miasta, wybieram miejsca, które wydają mi się interesujące i szukam o nich informacji. Po jakich hasłach szukam najczęściej? Jeśli jadę do Florencji będzie to na przykład #florencja #firenze #visitfirenze #igersfirenze #instafirenze Możesz szukać analogicznie po polskiej, włoskiej nazwie i z podobnymi przedrostkami. Większość zdjęć ma w nagłówku konkretną lokalizację.

*

Wybrałaś już miejsca, które chcesz zwiedzić i jesteś ciekawa wrażeń innych podróżników lub potrzebujesz konkretnej porady?

Możesz zapytać o opinię w jednej z grup poświęconych włoskim podróżom:

*

Możesz również napisać bezpośrednio do blogerki, która mieszka w danym regionie. Ta opcja przydaje się zwłaszcza, gdy podróżujesz do miejsc nieopisanych na blogach lub w czasie, gdy coś (komunikacja, restauracje) może funkcjonować inaczej niż zwykle, na przykład z powodu świąt. Sama wybieram tę opcję i kontaktuję się bezpośrednio z dziewczynami, które są na miejscu.

W tym tekście zebrałam dla ciebie listę blogów i kont na Instagramie, z podziałem na regiony, prowadzonych przez Polki, które tam mieszkają. Niektóre z nich zawodowo oprowadzają po swoim mieście, masz więc możliwość zwiedzenia go w języku polskim.

Napisanie do blogerki lub do członków grupy to też okazja, by dowiedzieć się czy ktoś w danym czasie będzie na miejscu i miałby ochotę wspólnie pozwiedzać lub napić się kawy.
Namiar na kogoś, kto mieszka w danym regionie i zna włoski przyda się w podbramkowej sytuacji, na przykład, gdy musimy iść do apteki po lekarstwo na dolegliwość, która nas dopadła (sama raz skorzystałam z takiego wsparcia).

Zwiedzamy i porozumiewamy się.

Żyjemy w cudownych czasach, gdy nasze telefony mają dostęp do Internetu i nie musimy zabierać ze sobą map, by dotrzeć na miejsce. Możemy skorzystać z Google i spacerować z telefonem. Podobnie jest z rozmówkami. Jednak telefon lubi robić psikusy i rozładować się od czasu do czasu dlatego na podróż bez znajomości języka polecam ci przygotować się na taką opcję i mieć wszystko wydrukowane.

W taki sposób do swojej neapolitańskiej podróży przygotowała się nasza czytelniczka, Urszula, która mówi tylko po polsku. Ula skrupulatnie przygotowała wszystkie materiały przed wyjazdem, wydrukowała je i nosiła przy sobie to, czego akurat potrzebowała (adresy, podstawowe informacje o miejscach, rozkłady jazdy).

*

Nawet jeśli planujesz w całości polegać na technologii, zapakuj do plecaka mapę miasta i rozmówki.
Pisząc ten post wybrałam się do księgarni, przejrzałam ofertę rozmówek polsko-włoskich i wybrałam dwie, moim zdaniem, najlepsze:

Rozmówki sprawdzą się, gdy nie chcesz ciągle korzystać z telefonu. Możesz poszukać danego wyrażenia i pokazać je rozmówcy. Gdy druga osoba domyśli się, że nie znasz języka, podaruje sobie długie i rozbudowane odpowiedzi, wskaże ci kierunek gestem, poda towar bez zbędnych pytań lub poszuka odpowiedzi w twoich rozmówkach.

Jeśli wolisz korzystać z telefonu, możesz ściągnąć darmowy słownik polsko-włoski, który działa też w trybie offline.

Dodatkowo, polecam ci świetny tekst Natalii z WłoskieLove, która w jednym miejscu zebrała słownictwo dotyczące podróżowania różnymi środkami transportu.

*

Zbieranie i drukowanie informacji przed wyjazdem przyda się w każdym przypadku. Pomyśl o wszystkich problemowych sytuacjach, które mogą cię spotkać.

Masz nietolerancję pokarmową i musisz mieć pewność, że dana potrawa nie zawiera jakiegoś składnika? Ja (nie toleruję laktozy), sprawdzam online menu restauracji, by upewnić się, że znajdę tam coś dla siebie.
Możesz przetłumaczyć, za pomocą translatora lub z naszą pomocą, jakiś zwrot typu “Nie toleruję (laktozy)/ proszę nie dodawać (sera) etc.”, zapisać go i pokazywać kelnerowi przy składaniu zamówienia.

Masz jakieś dolegliwości, które lubią nawracać w podróży lub pod wpływem stresu? Uważniej niż zwykle przygotuj apteczkę, ale też przetłumacz i zapisz zdania, które, ewentualnie, mogłabyś pokazać w aptece.

*

Czy wyjazd #solodoWłoch bez znajomości języka będzie wymagał od ciebie większego przygotowania? Tak. Wyobraź sobie wszystkie sytuacje, w których możesz potrzebować informacji na papierze. Nie pomijaj tak prozaicznej sprawy, jak brak sieci lub rozładowana bateria w telefonie w chwili, gdy jesteś w innym mieście i potrzebujesz wrócić na nocleg. Z góry załóż, że nie masz dostępu do Internetu i miej pod ręką wszystkie informacje: mapkę, rozmówki, “zdrowotne karteczki” ;)

Choć teraz może wydawać się to barierą nie do przejścia, ja mocno wierzę, że warto spróbować. Trzymam za ciebie kciuki, służę pomocą i czekam na twoją historię po powrocie.

***

Masz za sobą doświadczenie w podróżowaniu bez znajomości języka obcego? Podziel się nim, jestem bardzo ciekawa! 

Zerknij też na inne teksty z cyklu #solodoWłoch o tym jak:
– przygotować się do swojej pierwszej podróży solo;
– uczyłam się włoskiego w Rzymie;
– odczarowałam sobie Wenecję;
– dlaczego Bergamo to dobry pomysł na pierwszą podróż?
#solodoWłoch wywiad z Magdą z bloga Pora Arbuza.

Saluti, Kasia

Chcesz być na bieżąco? Zerknij na nasz profil na Instagramie.