Blogi o włoskich regionach tworzone przez Polki mieszkające w Italii

Lubię się inspirować i regularnie odwiedzam strony ulubionych blogerek. Szukam pomysłów na gotowanie, organizację czasu i podróżowanie.
Bywa, że zdjęcie przypadkowego miejsca sprawia, że od razu zaczynam o nim czytać i planować jego zobaczenie w rzeczywistości. Tak było z wyspą Isola della Gaiola, do której zobaczenia skłoniło mnie to zdjęcie.

http://www.topinspired.com/wp-content/uploads/2014/09/The-Isola-La-Gaiola-Italy.jpg

W naszych głowach i w rozmowach coraz częściej przewija się słowo “urlop”. Jeśli już wiesz, że spędzisz go w Italii, przygotowałam dla ciebie zestawienie blogów- z podziałem na regiony- tworzonych przez Polki, które tam mieszkają. Mam nadzieję, że ich porady, z pierwszej ręki, pomogą ci w zaplanowaniu własnego, niepowtarzalnego wyjazdu.

Pierwszy pomysł na ten tekst zakładał, że w każdym włoskim regionie znajdę mieszkającą tam Polkę, która prowadzi blog na jego temat. Na takich stronach zawsze znajdziesz masę praktycznych informacji oraz opis rzadziej odwiedzanych miejsc. Nie dla każdego regionu się to udało, ale moja lista nie jest zamknięta. Jeśli mieszkasz we Włoszech, piszesz o swoich okolicach lub znasz kogoś, kto to robi, odezwij się w komentarzu i pomóż nam ją uzupełnić. 

Blogi o włoskich regionach tworzone przez Polki mieszkające w Italii:

Dolina Aosty

Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o najmniejszym włoskim regionie znajdziesz u Agnieszki. Wzdycham z tęsknoty za górami za każdym razem, gdy widzę jej piękne zdjęcia: http://ciekawaosta.pl/

Piemont

Blanka od ponad 10 lat mieszka w Piemoncie i, jak sama pisze, wciąż go odkrywa. Jeśli ten region jest celem twojej kolejnej podróży, koniecznie zajrzyj na jej blog: http://www.italiajakalubisz.blogspot.it/

Lombardia

Zerkałam na blog Ani przed moim wyjazdem do Mediolanu, polecam więc z praktyki. Na stronie znajdziesz nie tylko wiele informacji, ale też pobierzesz ebook o Mantui:
http://podsloncemitalii.pl/

W Lombardii mieszka też Ania, która prowadzi fanpage Innamorata dell’Italia.

Jeśli Lomabardia to i Mediolan, a wprost stamtąd tworzą dla was:

Wenecja Euganejska

Z Veneto pisze Renata, odwiedźcie ją nie tylko w poszukiwaniu informacji o regionie, ale też inspiracji kulinarnych:
http://kalejdoskoprenaty.blogspot.it/
Subiektywne spojrzenie na Italię i na region znajdziecie też u Bożeny w jej włoskich impresjach: http://mojewloskieimpresje.blogspot.de/

Liguria

Wiele ciekawostek o Ligurii znajdziesz na stronie  “Liguria ExtraVergine”: https://www.facebook.com/Liguria-ExtraVergine-276323922432887/
Polecam ci też:
– stronę Fabrizii- przewodniczki po Genui i prowincji: https://www.facebook.com/przewodnikpogenui/
i
– blog Agaty, która od kilku lat mieszka w tym regionie- That’s Liguria: https://thatsliguria.com/home/

Toskania

Chyba żaden region nie kojarzy się tak bardzo z marzeniami o zamieszkaniu w nim jak Toskania. Trzy blogi- Kasi, Aleksandry i Małgorzaty, trzy historie inspirujące do spełniania marzeń o Toskanii i trzy adresy, które warto znać:
http://domzkamienia.blogspot.de/
http://aleksandraseghi.com/
http://toskania.matyjaszczyk.com/

Umbria i Marche

Ania zna oba te regiony, aktualnie mieszka w Marche. Jej blog polecam też osobom uczącym się włoskiego, bo jej wpisy są dwujęzyczne: https://plorit.wordpress.com/

W Umbrii mieszka też Ala, autorka bloga Włoski Online: https://www.wloskionline.pl/, a w Marche Iwona prowadząca stronę Marchelandia.

Lacjum

Mnóstwo informacji praktycznych o zwiedzaniu Rzymu znajdziecie na blogach:
http://voiceofrome.com/

Wiele historycznych ciekawostek znajdziecie na stronie Michała Kubicza: https://www.facebook.com/MichalKubiczSekretyRzymu/

Dodatkowo, po Rzymie oprowadzi was Maja: http://www.przewodnikporzymie.org/, we włoskiej stolicy mieszkają też Kamila z Autostrada del sole i Agata z Italia on my mind.

Abruzja

W Abruzji mieszka aktualnie Agnieszka, autorka bloga Przypadki neapolitańskie.

Kampania

Aktualnie w Neapolu mieszka Ewa, polska przewodnika po Neapolu podziemnym i autorka profilu Cuda Neapolu.
Praktycznych informacji o regionie szukaj też w grupie Włochy- Kierunek Neapol, Sorrento, Amalfi i Cilento. Założycielka grupy, Małgosia, mieszka w Vico Equense obok Sorrento.

Bazylikata i Apulia

Marta i Luca to polsko-włoska para przewodników po tych regionach. Przed moim wyjazdem do Matery znalazłam tu wiele potrzebnych informacji, polecam więc z praktyki: http://bazylikata.sassimatera.net/

W Apulii mieszkają też:

Kalabria

Inspiracji o tym, wciąż niedocenianym, regionie szukajcie u Dominiki i Anety:
http://kalabriabocznymidrogami.pl/
http://hellocalabria.com/pl/

Sycylia

Dominika z “Kalabrii bocznymi drogami” prowadzi też stronę poświęconą Sycylii, zerknijcie koniecznie:
http://www.sycyliabocznymidrogami.pl/joomla/index.php

Drugą stronę, którą polecamy prowadzi Sława: http://jedziemynasycylie.pl/

Sardynia

Tę stronę też polecamy z praktyki, korzystaliśmy z niej przed naszym wyjazdem na Sardynię:
http://poloniasardynia.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?1136906

Życie pomiędzy Warszawą a Sardynią dzieli Dominika, która zadeklarowała, że chętnie odpowie na wasze pytania na temat wyspy.

***

Jeśli chcesz poznać doświadczenia innych osób podróżujących do Włoch, potrzebujesz porady lub chcesz doradzić innym, zapisz się do którejś z grup:
Prawdziwe Włochy, grupa praktyków i entuzjastów:
https://www.facebook.com/groups/podrozujDoWloch/
Włochy po mojemu:
https://www.facebook.com/groups/1587583408213334/
Zakochani w Italii:
https://www.facebook.com/groups/1537209343240946/
Moje wielkie włoskie podróże. Grupa nie tylko dla italomaniaków:
https://www.facebook.com/groups/717973224999911/
Włochy- podróże & styl życia:
https://www.facebook.com/groups/182044795619775/

***

Mam nadzieję, że ta baza adresów ułatwi ci organizację włoskich podróży. Jeśli zabrakło tu jakiejś strony, daj znać- dopiszemy.

 

 

Znasz lub prowadzisz stronę/bloga o konkretnym włoskim regionie? Odezwij się w komentarzu. Jeśli ktoś z Twoich znajomych szuka inspiracji przed włoskim urlopem,  podziel się z nim tym linkiem.
Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie

Zdjęcie: źródło