Podziemny Neapol
NEAPOL od podszewki,  Przewodnik po Neapolu

Przewodnik po Neapolu, część 7. Podziemny Neapol

Mało kto przyjeżdżając do Neapolu wie, że miasta tak naprawdę są dwa.
To właściwe i drugie- pod ziemią- o powierzchni, bagatela, dwóch milionów m². Jeśli spacerując po centrum miasta jesteś pewien, że stąpasz po ziemi to, no cóż, tylko ci się wydaje. Pod tobą zapewne znajduje się podziemny korytarz, dawny akwedukt, a może nawet pozostałości rzymskiego teatru…

W tej i kolejnej części naszego przewodnika zejdziemy w dół i zobaczymy, co tak naprawdę kryje się pod miastem.
Dzisiaj zaczniemy od miejsca bardziej znanego- “La Napoli Sotterranea”. W kolejnym odcinku opowiemy o mniej popularnym, ale wartym odwiedzenia, tunelu burbońskim.

Załóż wygodne buty i spakuj do plecaka polar lub kurtkę (w środku lata też, bo zejdziemy 40 m. pod ziemię).
Gotowy? No to schodzimy!

Podziemny Neapol. Kilka słów o historii

Słowo-klucz do zrozumienia, skąd wziął się podziemny Neapol to tuf, główny surowiec budowlany. Wiedzieli o tym już Grecy, którzy budowali z niego świątynie, a w podziemnych jaskiniach przechowywali deszczówkę. Rzymianie rozwinęli ten pomysł tworząc akwedukt.

Z czasem miasto rozrastało się coraz bardziej. Nowe domy budowano z tufu wydobywanego bezpośrednio pod budynkiem, a powstałe jaskinie zamieniano w prywatne zbiorniki wodne. Możesz spotkać się z określeniem podziemnego Neapolu jako lustrzanego odbicia miasta- im wyższy budynek, tym głębsza jaskinia pod nim.

Po epidemii cholery w 1885 roku trzeba było wybudować nowy akwedukt, a dotychczasowy porzucono do czasu II wojny światowej.
Wtedy podziemne jaskinie służyły mieszkańcom jako schrony. Zwiedzając podziemny Neapol zobaczysz wyryte na ścianach napisy i rysunki. Świadectwa nadziei i strachu pozostawione przez ludzi, którzy ukrywali się tam przed bombardowaniami.

Po wojnie podziemie ponownie porzucono do lat ‘70. Wtedy zaczęły powstawać stowarzyszenia, które zajęły się sprzątaniem poszczególnych odcinków, a od lat ‘80 organizowały pierwsze wycieczki z przewodnikiem.
Dwa główne stowarzyszenia to LAES (działa w okolicy Piazza Trieste e Trento) oraz Associazione Napoli Sotterranea (via San Gaetano).

“Pozzari” i “il Munaciello”

Kiedyś do akweduktu można było zejść tylko poprzez studnie (wł. “pozzi”), które znajdowały się na podwórzach bogatych domostw. Od tego słowa pochodzi ówczesna nazwa zawodu “pozzari” czyli studzienkarzy. Byli to mężczyźni niskiego wzrostu, ubrani w strój podobny do mnisiego habitu. To oni schodzili w dół po ścianach studni, by ją wyczyścić. Zawód był niebezpieczny, ale miał też swoje “korzyści”- dojście do domów bogatych mieszkańców w celu zabrania czegoś lub schadzek.

Według legend, by ukryć przed mężami pochodzenie drobnych upominków pozostawianych przez pozzari, niewierne damy opowiadały historię o “munaciello” czyli duszku, opiekunie mieszkań. Miał on zostawiać drobne upominki młodym damom lub- na odwrót- odpowiadał za zniknięcie czegoś w przypadku kradzieży.

Do dzisiaj, gdy neapolitańskiej gospodyni coś zniknie, przeklina Bogu ducha winnego munaciello. Możemy usłyszeć też powiedzenie: “O’ munaciello: a chi arricchisce e a chi appezzentisce” czyli jednemu przynosi szczęście a drugiemu pecha.

https://www.instagram.com/p/3KOwGNHBg5/

Co zobaczymy pod ziemią?

Zwiedzając podziemny Neapol zobaczymy nie tylko fragmenty akweduktu i schronu. Znajduje się tam też podziemny ogród, w którym uprawia się m.in. bazylię, zieloną pietruszkę i rozmaryn.

Po wyjściu na zewnątrz i przejściu przez ulicę zwiedzimy dodatkowo fragmenty rzymskiego amfiteatru, do którego dostaniemy się przez łóżko prywatnego mieszkania. Brzmi dziwnie, ale to prawda, niektórzy neapolitańczycy mają prywatny dostęp do “swoich” kawałków amfiteatru (!) 

https://www.instagram.com/p/3WDjllnBr0/

Ważna informacja: W podziemiach dojdziemy do małego rzymskiego akweduktu wypełnionego wodą. Idzie się do niego wąskim korytarzem oświecając drogę świeczką. Jeśli masz obawy co do własnego komfortu i samopoczucia (np. klaustrofobia), możesz zostać i poczekać na powrót grupy (około 5-10 minut).

Podziemny Neapol- informacje praktyczne

Zwiedzanie z Associazione Napoli Sotterranea (ANS) zaczyna się na Piazza San Gaetano 68.
Godziny otwarcia: 10:00- 18:00 (w standardzie jest zwiedzanie po angielsku i włosku).
Koszt: 10 EUR za bilet normalny.
Strona internetowa z aktualnymi godzinami zwiedzania: https://www.napolisotterranea.org/

Drugim stowarzyszeniem, które oprowadza po Napoli Sotterranea jest LAES. Oprowadza po nim polska przewodniczka Ewa. Jeśli chcesz zwiedzić podziemny Neapol po polsku, poniżej udostępniam kontakt. Zerknij też do komentarza pod tym postem, bo Ewa napisała tam kilka słów odnośnie zwiedzania.

Podziemny Neapol

A presto,

 

 

Daj znać, jeśli wybierasz się do Neapolu lub jeśli zwiedziłeś to miejsce, chętnie poznamy twoje wrażenia.
Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie

Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
 1Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
 2Najlepsze pizzerie w Neapolu
 3Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
 4Cmentarz Fontanelle
 5Kościół Gesu Nuovo i klasztor św. Klary
 6Marechiaro