Przewodnik po Neapolu, część 9. Teatr San Carlo

Neapol jest marką, która rozbudza wyobraźnię. Także tych, którzy nigdy tam nie byli.
Marką oblepioną stereotypami.
Trzy rzeczy wymieniane najczęściej w rozmowach o mieście to mafia i “Gomorra” Roberto Saviano, kryzys śmieciowy oraz pizza Julii Roberts.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że to towary eksportowe “Made in Naples”, które najlepiej sprzedają się poza granicami regionu Kampania.

W większości tych rozmów umyka gdzieś jeden “mały” szczegół- Neapol to miasto niesamowitej historii i kultury. Ich ślady zobaczycie na każdym kroku.

Dzisiaj zabieramy Was do jednego z takich miejsc, do Teatru San Carlo. Najstarszego działającego teatru operowego na świecie.

Teatr San Carlo

Gdzie? Via San Carlo, 98/F (tuż przy Pałacu Królewskim i Piazza del Plebiscito).

Kilka słów o historii:

Teatr San Carlo powstał na życzenie króla Karola III Burbona w 1737 roku. To wcześniej niż La Scala w Mediolanie i La Fenice w Wenecji. 
Był prezentem dla miasta, ale też dowodem na potęgę władcy. Pierwszy spektakl odbył się 4 listopada, w imieniny króla. Wystawiono wtedy Achillesa w Sciro.

Teatr przyciągał miłośników opery i wielu młodych ludzi odbywających swoją “Grand Tour” po Europie. Tu swoją pierwszą operę wystawił Goacchino Rossini, Gaetano Donizzeti skomponował dla Teatru 17 swoich dzieł, swoją pierwszą operę dla San Carlo napisał też Vincenzo Bellini.

W lutym 1816 roku pożar zniszczył budynek, ale dość szybko go odbudowano. Wiele elementów wprowadzonych wtedy pozostało do dzisiaj. Jeden z nich to obraz na płótnie Giuseppe Cammarano, który zobaczycie na suficie- Apollo przedstawiający Minewrze największych światowych poetów.

teatr San Carlo

Teatr po odbudowie wznowił swoją działalność. Przerywał ją na krótko, głównie w czasie wojen. Po II wojnie światowej ruszył z występami jako pierwszy teatr we Włoszech.

Poziom San Carlo ciągle jest bardzo wysoki. Świadczy o tym sześć nagród Abbiati, nazywanych włoskimi Oskarami muzycznymi, przyznawanych m.in. dla najlepszych spektakli roku.

teatr San Carlo

Ciekawostki:

– Teatr San Carlo jest bezpośrednio połączony z pałacem królewskim. Dzięki temu król nie musiał wychodzić na zewnątrz, by udać się na spektakl. Wyjście z korytarza znajdowało się bezpośrednio za lożą królewską, dziś zarezerwowaną dla polityków i ważnych gości;

– po bokach loży teatru umieszczono lusterka, w których widzowie mogli zobaczyć reakcję króla na spektakl. Nikt nie mógł zacząć bić brawo lub prosić o bis, jeśli nie zrobił tego władca. Jeśli królowi w czasie spektaklu się przysnęło to… no cóż, trzeba było czekać aż się obudzi;

– widownię teatru zaplanowano na kształt podkowy. Stał się on wzorcem do budowy innych teatrów, w tym mediolańskiej La Scali;

– nad sceną zobaczycie herb Królestwa Obojga Sycylii, który odkryto pod symbolami dynastii Sabaudów podczas renowacji w 1980 roku;

teatr San Carlo

– obok herbu znajduje się zegar. Przedstawia on dwie Figury- Czas po prawej i syrenę po lewej stronie. Figura czasu wskazuje palcem godzinę, ale to nie wskazówka zegara się porusza tylko jego tarcza. Syrena ma mówić czasowi, by płynął wolniej, aby widzowie mogli dłużej cieszyć się pięknem sztuki;

– podobno akustyka w Teatrze San Carlo jest “idealna”. Ma na to wpływ płótno z obrazem na suficie, które jest pod nim zawieszone, ale do niego nie przylega oraz to, że balustrady i inne zdobienia nie są gładkie a chropowate. Dźwięk w każdym miejscu sali brzmi tak samo, bez względu na położenie słuchacza.

Jakie wrażenie robi spektakl obejrzany w takim miejscu? O tym opowiem Wam 14 stycznia, bo akurat na ten dzień kupiłam bilet na “Cyganerię” Pucciniego. Już czuję ekscytację :)

Teatr San Carlo- zwiedzanie:

Teatr można zwiedzić z przewodnikiem (języki angielski i włoski) we wszystkie dni tygodnia w godzinach:
Rano: 10.30; 11.30; 12.30
Po południu: 14.30; 15.30; 16.30
Bilet kosztuje 7 EUR (normalny) lub 5 EUR (osoby poniżej 30 lat i powyżej 60).

Ponieważ Teatr zwiedza się w godzinach jego działania, musicie liczyć się z tym, że będzie trwać tam próba i nie zawsze wejdziecie na płytę główną. Zdjęcia w tym poście zrobiliśmy właśnie w czasie trwania próby.

teatr San Carlo

W budynku znajduje się też Muzeum Muzyki MeMUS.
Możecie zwiedzić je osobno- koszt 6 EUR lub kupując bilet łączony, wtedy za wstęp do Muzeum płacicie 3 EUR.
Godziny otwarcia MeMUS:
Poniedziałek- wtorek, czwartek-sobota od 9:00 do 19:00
Niedziela od 9:00 do 15:00
W sierpniu- zamknięte.

Na parterze znajduje się kawiarnia z wejściem od ulicy, gdzie możecie po prostu napić się kawy, także bez zwiedzania.

teatr San Carlo

Byliście już w Teatrze San Carlo? Podzielcie się wrażeniami i zdjęciami.

Chcesz przeczytać ten wpis także po włosku? Powiedz nam o tym w komentarzu. Grazie mille!

kawacaffe

 

 

Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
część 1Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
część 2Najbardziej znane pizzerie w Neapolu
część 3Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
część 4Cmentarz Fontanelle
część 5Kościół Gesu Nuovo i klasztor św. Klary
część 6Marechiaro
część 7Podziemny Neapol
część 8Tunel Burbonów

Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie