Przewodnik po Neapolu, część 9. Teatr San Carlo

Neapol jest marką, która rozbudza wyobraźnię. Także tych, którzy nigdy tam nie byli.
Marką oblepioną stereotypami.
Trzy rzeczy najczęściej wymieniane w rozmowach o mieście to mafia, kryzys śmieciowy i pizza Julii Roberts.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że to towary eksportowe “Made in Naples”, które najlepiej sprzedają się poza granicami regionu Kampania.

W większości tych rozmów umyka jeden “mały” szczegół- Neapol to miasto niesamowitej historii i kultury. Ich ślady zobaczysz na każdym kroku.

Dzisiaj zwiedzimy jedno z takich miejsc, Teatr San Carlo. Najstarszy działający teatr operowy na świecie.

Odwiedziłam go dwa razy. Za pierwszym razem w grupie z przewodnikiem, za drugim przyszłam tu na “Cyganerię” Pucciniego. W tym poście opowiem ci o obu tych wizytach.

Teatr San Carlo

Gdzie? Via San Carlo, 98/F (tuż przy Pałacu Królewskim i Piazza del Plebiscito).

Kilka słów o historii

Teatr San Carlo powstał na życzenie Karola III Burbona w 1737 roku. To wcześniej niż La Scala w Mediolanie i La Fenice w Wenecji. 
Był to prezent dla miasta i dowód na potęgę władcy. Pierwszy spektakl odbył się 4 listopada, w imieniny króla. Wystawiono wtedy Achillesa w Sciro.

Teatr przyciągał miłośników opery i młodych odbywających swoją “Grand Tour” po Europie. Tu swoją pierwszą operę wystawił Goacchino Rossini; Gaetano Donizzeti skomponował dla Teatru 17 swoich dzieł; swoją pierwszą operę dla San Carlo napisał też Vincenzo Bellini.

W 1816 roku pożar zniszczył budynek, ale szybko go odbudowano. Wiele elementów wprowadzonych wtedy pozostało do dzisiaj. Jeden z nich to obraz na płótnie Giuseppe Cammarano, który zobaczymy na suficie- Apollo przedstawiający Minewrze największych światowych poetów.

teatr San Carlo
Teatr San Carlo

*

Teatr po odbudowie wznowił swoją działalność. Przerywał ją na krótko, głównie w czasie wojen. Po II wojnie światowej ruszył z występami jako pierwszy teatr we Włoszech.

Poziom San Carlo ciągle jest bardzo wysoki. Świadczy o tym sześć nagród Abbiati, nazywanych włoskimi Oskarami muzycznymi, przyznawanych m.in. dla najlepszych spektakli roku.

teatr San Carlo

teatr San Carlo
Zdjęcia z próby do “Kopciuszka”

*

Teatr San Carlo – ciekawostki:

– Teatr San Carlo jest bezpośrednio połączony z pałacem królewskim. Dzięki temu król nie musiał wychodzić z budynku, by zobaczyć spektakl. Wyjście z korytarza znajdowało się bezpośrednio za lożą królewską, dziś zarezerwowaną dla polityków i ważnych gości;

– po bokach loży teatru umieszczono lusterka, w których widzowie mogli zobaczyć reakcję króla. Nikt nie mógł bić braw lub prosić o bis, jeśli nie zrobił tego władca. Jeśli królowi w czasie spektaklu się przysnęło to… no cóż, trzeba było czekać aż się obudzi;

– widownię teatru zaplanowano na kształt podkowy. Stał się on wzorcem do budowy innych teatrów, w tym mediolańskiej La Scali;

– nad sceną zobaczymy herb Królestwa Obojga Sycylii, który odkryto pod symbolami dynastii Sabaudów podczas renowacji w 1980 roku;

teatr San Carlo

– obok herbu znajduje się zegar. Przedstawia on dwie figury- Czas po prawej i syrenę po lewej stronie. Figura czasu wskazuje palcem godzinę, ale to nie wskazówka zegara się porusza tylko jego tarcza. Syrena ma mówić czasowi, by płynął wolniej, aby widzowie mogli dłużej cieszyć się pięknem sztuki;

– podobno akustyka w Teatrze San Carlo jest “idealna”. Ma na to wpływ płótno zawieszone pod sufitem oraz to, że balustrady i inne zdobienia nie są gładkie a chropowate. Dźwięk w każdym miejscu sali brzmi tak samo, bez względu na położenie słuchacza.

*

Spektakl obejrzany w takim miejscu robi niesamowite wrażenie. Wiem to, bo byłam tam na “Cyganerii” Pucciniego. Poniżej dzielę się kilkoma zdjęciami z tego wieczoru i wyjaśniam, jak kupić bilet do San Carlo.

Teatr San Carlo w wieczór spektaklu

Od chwili, gdy zwiedziłam San Carlo marzyłam o zobaczeniu tu opery. Jakiejkolwiek, byle tylko poczuć klimat tego miejsca. Udało się podczas mojego urodzinowego wyjazdu w styczniu 2018 roku.

Atmosfera w wieczór spektaklu jest tu niesamowita. Bardzo podniosła i elegancka. Nie mówiąc już o wrażeniach, jakie robi sama muzyka i występ. Jeśli lubisz operę, bardzo polecam ci spędzenie jednego urlopowego wieczoru w ten sposób!

Na poniższym filmiku (wybacz jakość) pokazuję widok z mojej loży:

*

A tutaj widok z dołu na scenę i lożę królewską:

*

Teatr San Carlo- jak kupić bilet na spektakl:

Bilety kupisz bezpośrednio w kasie, ale żeby mieć pewność, że wejdziesz w dniu, na którym ci zależy, polecam zakup online. 

Bilet kupiłam na kilka tygodni przed przyjazdem do Neapolu na stronie teatru: https://teatrosancarlo.vivaticket.it/ita/opr/teatrosancarlo

Po kliknięciu na wybrany tytuł pojawią się daty oraz opcja zakupu “acquista”. Po jej wybraniu wyświetli się mapa sali z cenami za poszczególne sektory. Za mój bilet zapłaciłam niecałe 40 EUR. Niezbyt wygórowana cena jak na takie miejsce. Aby kupić bilet, musisz się zalogować. Zapłacisz za niego kartą, a bilet w formie elektronicznej dostaniesz na maila. 

Bilet jest bezzwrotny, imienny i ważny z dokumentem tożsamości. Przed wyjazdem pamiętaj o jego wydrukowaniu. 

Teatr San Carlo w Neapolu

Neapol, teatr San Carlo
Neapol, teatr San Carlo

*

Teatr San Carlo- zwiedzanie

Teatr zwiedzisz z przewodnikiem (języki angielski i włoski) we wszystkie dni tygodnia. Oprowadzanie trwa około 45 minut.
Zwiedzanie po włosku: 10.30; 12.30; 14.30; 16:30
Zwiedzanie po angielsku: 11.30; 15.30
Bilet kosztuje 7 EUR (normalny) lub 5 EUR (osoby poniżej 30 lat i powyżej 60).

Teatr zwiedza się w godzinach jego działania, więc może się zdarzyć, że akurat będzie próba i nie wejdziecie na płytę główną. My załapaliśmy się na próbę baletu Kopciuszek (pierwsze zdjęcia w poście).

Na parterze jest kawiarnia z wejściem od ulicy, gdzie możecie napić się kawy, również bez zwiedzania.

*

Byliście już w Teatrze San Carlo? Podzielcie się wrażeniami i zdjęciami.

kawacaffe

 

 

Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
1Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
2Najbardziej znane pizzerie w Neapolu
3Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
4Cmentarz Fontanelle
5Kościół Gesu Nuovo i klasztor św. Klary
6Marechiaro
7Podziemny Neapol
8Tunel Burbonów

Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie