Co kupić w Neapolu
NEAPOL NA START,  Przewodnik po Neapolu

Co kupić w Neapolu? Pamiątki i prezenty dla miłośników miasta

Co kupić w Neapolu? Podskórnie pewnie czujesz, że ze stolicy Kampanii nie warto przywozić wina typu Chianti, paczek Lavazzy czy filiżanek z ludzikiem Bialettiego? W takim razie, co typowego warto przywieźć do domu i gdzie tego szukać?
W tym poście zebrałam dla ciebie kilka poleceń i sprawdzonych adresów.

Tekst podzieliłam na dwie części:
1- Co kupić w Neapolu?
2- Co neapolitańskiego możemy kupić w Polsce? To opcja dla tych, którym do Neapolu nie po drodze albo którzy mają w swoim otoczeniu napolifila* i chcieliby zrobić mu przyjemność drobnym upominkiem.

To jak, gotowi na mały shopping? :)

Co kupić w Neapolu – typowe produkty i pamiątki

Produkty spożywcze

Produkty typowe dla Neapolu i regionu Kampania to chociażby, królujące na pizzy, pomidory San Marzano i mozzarella di bufala DOP. Z mniej znanych, pomidory del Piennolo del Vesuvio i ser Provolone del Monaco DOP. O ile, bez problemu dostaniecie je w sklepach z lokalnymi produktami, o tyle mozzarellę polecam kupić na lotnisku, bo jest porządnie zabezpieczona.

Przywozicie z Włoch makarony? W Kampanii króluje pasta di Gragnano i lokalna marka il Pastificio di Martino. Makarony z Pastificio di Martino kupicie na lotnisku lub skosztujecie w Sea Front di Martino Pasta Bar przy Piazza Municipio.

W Neapolu często kupujemy freselle (krążki podpieczonego chleba wykorzystywane jako bruschetta) i taralli. Taralli typowe dla Neapolu to sugna e pepe (ze smalcem i pieprzem).

Lubicie wozić w walizce zieleninę? Nie zapomnijcie więc zaopatrzyć się w bukiet friarielli czyli rzepy brokułowej. Neapolitańczycy ją uwielbiają, w menu znajdziecie pizzę z friarielli lub salsiccia e friarielli (połączenie z kiełbasą).

*

Neapol to raj dla miłośników słodyczy. Mojej przyjaciółce przywożę słoiczek z małymi babà zanurzonymi w likierze. W drodze powrotnej kupujemy tackę ze sfogliatellami w cukierni Bellavia na lotnisku. Po wejściu do domu zaparzamy kawę i zajadamy się nimi, symbolicznie przedłużając swój urlop.

Jeśli chcecie kupić eleganckie pudełko z czekoladkami, udajcie się do Gay Odin lub do Strega po nadziewane torroncini. Sklep Gay Odin znajduje się na via Toledo, Strega – na dworcu (Piazza Garibaldi) i w Centro Storico (Piazza San Domenico Maggiore i Via Benedetto Croce).

*

Sezonowo w Neapolu zaopatrzycie się w desery przypisane do określonych świąt:
– Wielkanoc – la pastiera napoletana (choć zauważyłam, że w cukierniach jest już cały rok);
– Boże Narodzenie – struffoli, roccoco, mostaccioli;
– październik/ listopad- mój ulubiony Torrone dei Morti – bloki czekoladowe przygotowywane na Wszystkich Świętych. Jeśli jestem w Neapolu w październiku, kupuję dla znajomych bloki torrone w różnych smakach.

Wina, likiery, kawa

Klimat Kampanii sprzyja uprawie winorośli, stąd pochodzą doskonałe wina. Jechać do Neapolu i przywieźć przypadkowe włoskie wino to marnotrawstwo. Czego więc szukać?
Takich nazw jak Greco di Tufo (białe, wytrawne, z prowincji Avellino), Lacryma Cristi del Vesuvio (Łzy Jezusa, białe, czerwone lub różowe), Falanghina (białe), Fiano d’Avellino (białe), l’Aglianico (czerwone), Falerno del Massico (prowincja Caserty, białe, czerwone i primitivo).

Z produkcji win słyną nie tylko prowincje wokół Wezuwiusza, ale też Campi Flegrei (wina Campi Flegrei DOC, czerwone, białe i musujące).

Neapol i wybrzeże Amalfi kojarzą się wam z cytrynami? Słusznie! To stąd pochodzi słynne Limoncello, ale też – mniej znany – likier mandarynkowy, Liquore di mandarino dei Campi Flregrei. Do tego, wspomniana już Strega. Strega to żółty likier (barwa od dodatku szafranu) z 70 ziół, pije się go po posiłku, na trawienie.

*

Jeśli chodzi o kawę, w neapolitańskich barach i domach królują takie marki jak Kimbo, Kenon, Passalacqua, Kose, Toraldo i Borbone. Kimbo, Kose i Borbone dostaniecie wszędzie. Passalacqua kupicie w barach, które ją serwują, na przykład przy Piazza Dante (Mexico) lub via Toledo. Najtrudniej o Toraldo i Kenon, tu trzeba pytać w barach.

Neapolitańska kawiarka – cuccumella

Jeśli jeszcze nie wiecie, jak wygląda cuccumella i jak się jej używa, zerknijcie do tego wpisu. Kawiarka to jedna z najlepszych pamiątek, jakie przywiozłam z Neapolu. Parzenie w niej kawy to cały rytuał. Moją cuccumellę kupiłam w sklepiku z AGD przy via Pignasecca. Nie pamiętam dokładnie, ile za nią zapłaciłam, coś koło 18 EUR.

Jaka filiżanka najlepiej pasuje do kawy przygotowanej w cuccumelli? Może taka z neapolitańskim praniem? Moją kupiłam w L’arte dei laureati przy Via Nilo. 

Gadżety piłkarskie

O tym, że Neapol piłką stoi przekonacie się szybko, jeśli wasz pobyt zbiegnie się z meczem SSC Napoli. Ulice pustoszeją, rolety sklepów są spuszczone do połowy, pod barami, które puszczają transmisję zbiera się tłumek, a nawet robi się korek, bo neapolitańczyk jest w stanie zatrzymać auto na środku ulicy, by przez szybę podejrzeć ważną akcję. Gadżety dla kibiców w każdym wieku znajdziecie m.in. w firmowym sklepie przy via Chiaia.

Figurki do szopki neapolitańskiej

Z każdego wyjazdu do Neapolu przywozimy po jednej figurce do domowej szopki. To nasza tradycja. Idziemy po nie na San Gregorio Armeno lub San Biagio dei Librai.
Każda figurka jest wypalana i malowana ręcznie. W sklepach i warsztatach podejrzycie pracę rzemieślników. Cena figurki zależy od rozmiaru, średnio ok. 3-5 EUR za każdy element.
Ostatnio na San Gregorio Armeno kupiłam też zakładki do książki z rysunkami Neapolu.

szopka neapolitańska

Książki o Neapolu i muzyka neapolitańska

Po książki o Neapolu chodzę do antykwariatów i księgarni w Centro Storico (Piazza Dante, Port’Alba, San Biagio dei Librai).
Na start polecam coś od Luciano De Crescenzo: “Napoli mia” (jest teraz we wszystkich księgarniach) albo La Napoli di Bellavista – tej kultowej pozycji szukajcie w antykwariatach (średnia cena 25-35 EUR).

Jeśli wolicie reportaże o aktualnej kondycji miasta, polecam “Cara Napoli” Lorenzo Marone albo “La pelle di Napoli” Pietro Treccagnoli. Jeśli legendy i podania, to książki Matilde Serao lub Benedetto Croce.

W księgarniach znajdziecie też płyty z muzyką neapolitańską. Najlepiej celować w składanki lub płyty Pino Daniele.

Jeśli szukacie rzadkich tytułów, niedostępnych w sieciowych księgarniach typu Feltrinelli, pytajcie o nie w Colonnese (Via San Biagio dei Librai i San Pietro a Majella). 

Mówić o książkach, a nie wspomnieć o Smorfia napoletana, byłoby nieporozumieniem. Historia smorfii sięga starożytności. Najprościej powiedzieć, że jest to sennik, który każdemu symbolowi przypisuje numer od 1 do 90. Nie zdziwcie się, gdy podsłuchacie rozmowę neapolitańczyków, w której jeden opowiada swój sen, a drugi przypisuje mu numery do zagrania w lotto ;). O Smorfię pytajcie w antykwariatach.

Książki o Neapolu

Gry i drobne pamiątki

Od kiedy Alfonso nauczył mojego brata gry w scopę, przed każdym wyjazdem zbieramy zamówienia na talie neapolitańskich kart.

Karty do scopa kupicie w sklepach z pamiątkami (średnia cena 2-3 EUR). Zasady tej gry bardzo fajnie wyjaśnione są w tym poście

Drugą popularną wśród neapolitańczyków grą jest tombola. Przypomina ona bingo; gracz trzyma koszyk nazywany panariello z 90 numerami (od 1 do 90), losuje je i po kolei układa na planszy. Każdej liczbie przypisany jest symbol. Inni gracze mają karty z 15 numerami (3 rzędy po 5), gdzie zaznaczają te wylosowane. Nagrody mają różną wysokość (każdy grający składa się na pulę, z której są rozdzielane). Najwięcej wygrywa ten, kto jako pierwszy zaznaczy wszystkie numery na swojej karcie (tombola). 

Ponieważ uwielbiam czytać książki, kupuję też wszelkie zakładki. Lubię tę serię z neapolitańskimi powiedzonkami od Franceschi Grillo. Znajdziecie je m.in. w księgarniach Feltrinelli.

Notesy i oryginalne magnesy z symbolami Neapolu znajdziecie we wspomnianej Colonnese, a ceramikę, magnesy czy koszulki w L’arte dei Laureati.

Karty neapolitańskie

Biżuteria i dodatki

Jednym z symboli Neapolu jest czerwony róg – talizman na szczęście. Ale uwaga! Działa tylko wtedy, kiedy dostaniemy go w prezencie (gdy kupiłam go sobie sama, Alfonso kazał mi go dać komuś, a sam podarował mi nowy).
Corno portafortuna (= na szczęście) kupicie na każdym rogu. Zamiast w tandetę z plastiku polecam zainwestować w wersję z korala. Nie kosztuje fortuny, a jakość jest o niebo lepsza. Mam kilka akcesoriów z neapolitańskim rogiem, na przykład łańcuszek kupiony w Calabritto28. 

Jeśli lubicie kupować biżuterię, udajcie się do Borgo Orefici. Borgo Orefici to skupisko sklepów jubilerskich, które działają w dzielnicy Pendino od XIV wieku. 

Szukającym eleganckich ozdób z neapolitańskimi motywami polecam sklep – galerię Le voci di dentro, z której mamy ten róg.

Co kupić w Neapolu

Alta moda

Na pierwszy rzut oka Neapol nie kojarzy się z modą. Gdy myślimy o Mediolanie, mamy przed oczami tydzień mody, elegancję, modelki i szyk. Gdy o Neapolu – wyluzowanych ludzi wciągających kolejną pizzę, bez liczenia kalorii. Ale to tylko pozory, bo Made in Naples to marka sama w sobie.

Zacznijmy od tego, że neapolitańskie krawiectwo (sartoria napoletana) to synonim elegancji i klasy. Znam panów młodych, którzy do Neapolu latali po swoje garnitury, by w dniu ślubu wyglądać “jak z obrazka” (i nie byli to neapolitańczycy lecący przy okazji do mammy ;) ).

Made in Naples to:

– krawaty Marinella, noszone m.in. przez Billa Clintona, księcia Monako i króla Hiszpanii; 
– personalizowane krawaty z neapolitańskim rogiem od Ulturale;
– koszule od Luigi Borrelli;
– skórzane torebki i dodatki od Tramontano;
– ubrania i buty od Mario Valentino.

Nawet jeśli towary z górnej półki was nie interesują, polecam spacer po okolicach Via Chiaia i Piazza dei Martiri do Piazza Amadeo. Dlaczego? Bo często słyszę (głównie od ludzi, którzy w Neapolu byli kilka godzin/ jeden dzień), że to brudne i mało eleganckie miasto. Ja ciągle powtarzam, że w Neapolu każdy znajdzie coś dla siebie pod warunkiem, że wie czego chce i gdzie tego szukać. Jeśli cenicie sobie elegancję i luksus to w Neapolu też je macie, a od teraz dodatkowo wiecie, gdzie po nie iść;)

Co kupić w Polsce dla miłośnika Neapolu?

A co jeśli do Neapolu nam nie po drodze, a chcielibyśmy sprawić prezent sobie albo bliskiemu napolifilowi?

Wino z Kampanii

Niestety, wina z regionu Kampanii nie są u nas zbyt popularne. Stosunkowo najłatwiej o Aglianico i Falanghinę. W Lidlu dostaniecie Aglianico (Feudi di San Gregorio). Oba wymienione rodzaje są też dostępne w sklepach Marka Kondrata.

Kawa jak w Neapolu

Czy w Polsce można kupić kawiarkę neapolitańską? Znalazłam dwa sklepy, gdzie jest dostępna, ale w obu jest to moka ze stali. Ponieważ kawa ze stalowej kawiarki mi nie smakuje, nie chcę polecać czegoś, czego sama bym nie kupiła. Celowałabym raczej w kupienie cuccumelli na stronie typu Amazon z opcją przesyłki do Polski.

Jeśli chodzi o kawę, bez problemu kupimy Kimbo, Borbone i Passalacqua. Filiżanek do espresso jest na rynku mnóstwo, ale jeśli miałby to być upominek dla miłośnika Neapolu, dorzuciłabym filiżankę Kimbo do espresso lub cappuccino.

O innych pomysłach na prezenty dla kawosza przeczytasz tu.

Drobiazg dla miłośnika pizzy

Jeśli miłość do Neapolu łączy się z miłością do neapolitańskiej pizzy, to odliczanie do wyjazdu osłodzi dodatek w postaci grafiki lub rękodzieła albo kompletu koszulek dla pary. Znajomego może ucieszyć pizzowa muszka + poszetka.

Coś dla kibica

Można oczywiście zainwestować w bilet na mecz SSC Napoli ;), ale wspólne obejrzenie meczu w domu, w koszulce klubowej to też fajna sprawa. Koszulki kupicie na przykład w oficjalnym sklepie internetowym klubu.

Książki o Neapolu

Post o książkach o Neapolu znajdziesz pod tym linkiem. To najbardziej kompletne zestawienie w polskiej blogosferze. 

Coś dla panów

Manufaktury z Neapolu nie mają (jeszcze?) swoich sklepów w Polsce, ale już taka mała poszetka z neapolitańskim akcentem robi różnicę. Sklep poszetka.com ma w ofercie również neapolitańskie parasole od Mario Talarico, ale to raczej drogi interes ;)

*

Kolej na Ciebie! Co warto kupić w Neapolu, co sam sobie najczęściej przywozisz?
Jaki prezent ucieszyłby Ciebie jako miłośnika tego miasta?

Przewodnik po Neapolu

A presto!

 

 

 

*Słownik języka polskiego nie zna słowa “Napolifil”. Na nasze potrzeby wyjaśnijmy, że napolifil to czytelnik bloga kawacaffè i miłośnik Neapolu, zainteresowany historią, kuchnią i kulturą tego miasta :).

Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
Co warto zrobić w Neapolu? 10 pomysłów “na start”
1– 
Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
2– 
Najbardziej znane pizzerie w Neapolu
3– 
Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
4– 
Cmentarz Fontanelle
5– 
Kościół Gesu Nuovo i klasztor św. Klary
6– 
Marechiaro
7– 
Podziemny Neapol
8– 
Tunel Burbonów
9– 
Teatr San Carlo
10– 
Neapol śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
11– Neapol śladami ojca Dolindo Ruotolo
12– 
Kulinarny przewodnik po Neapolu
13– 
Wyspa Gaiola i plaże w Neapolu
14– La farmacia degli Incurabili
15- 
Donnaregina Vecchia i Donnaregina Nuova
16– 
Katakumby San Gennaro i San Gaudioso
17– 
Święty January i jego cud
18– 
Co kupić w Neapolu- Pamiątki i prezenty dla miłośników miasta
19– 
Neapol w polskiej kulturze. Literacki przewodnik po mieście
20– 
Neapol za darmo czyli atrakcje, za które nic nie zapłacisz
21– 
Spacerownik po Neapolu. Z Piazza dei Martiri do Salita del Petraio
22– 
Pizzofalcone i Borgo Santa Lucia
23– 
Neapol śladem kobiet
24– 
Neapol śladami św. Giuseppe Moscati
25– 
Spacer po centrum Neapolu – Decumano superiore
26– 
Spacer po centrum Neapolu – Via dei Tribunali
27– 
Spacer po centrum Neapolu – Spaccanapoli
28 – 
Park archeologiczny Pausilypon
Inne wpisy dotyczące Neapolu:
– Relacja naszej czytelniczki z jej pierwszego wyjazdu do Neapolu
– Neapolitańczycy okiem Luciano de Crescenzo
– Czy Neapol jest bezpieczny dla kobiety podróżującej solo?
– Neapol od kuchni- przepisy
– Książki o Neapolu
– Muzyka Neapolu
– Nie jedź do Neapolu jeśli… Trzy typy osób, którym nie będzie w tym mieście łatwo
– Szopka neapolitańska. Ciekawostki i symbolika postaci
– Tombola i smorfia czyli o liczbach w Neapolu