
Przewodnik po Neapolu, część 32. Zamek Maschio Angioino
Czy wiedziałeś/aś, że…
Neapol ma aż siedem zamków? Jedne są dobrze zachowane, z innych nie zostało prawie nic. Niektóre możemy zwiedzić, inne nie są dostępne. Opowiadałam ci już o zamku Sant’Elmo, a dziś bierzemy na tapet kolejny – Maschio Angioino.
*
Jesteśmy na Piazza Municipio. Patrząc w kierunku portu, po prawej stronie mamy zamek Maschio Angioino, dalej Teatr San Carlo, galerię Umberto I oraz Plac Plebiscytu (Piazza del Plebiscito) z pałacem królewskim. To mały skrawek miasta, a zwiedzać można go przez cały dzień :).
Castel Nuovo / Maschio Angioino
Zamek ma dwie nazwy, które stosuje się wymiennie.
Castel Nuovo, czyli “nowy zamek”. Nowy, bo gdy go budowano w Neapolu były już starsze budowle tego typu – Castel dell’Ovo i Castel Capuano.
Maschio Angioino, czyli “wieża Andegawenów”. Słowo mastio lub maschio oznaczało główną wieżę, natomiast Angioini to po włosku dynastia Andegawenów (zamek powstał na życzenie Karola I Andegaweńskiego).
Budowę zamku datuje się na okres od XIII do XV wieku. Andegawenowie zaczęli projekt, na który z czasem nakładały się wizje kolejnych dynastii – Aragonów i Burbonów. W jego podziemiach zobaczysz z kolei pozostałości willi z okresu rzymskiego. Taki miks kulturowy i stratyfikacja (budowanie nowych warstw na poprzednich) to cecha Neapolu, o której wspominałam już w poprzedniej części przewodnika.
Gdy podjęto decyzję o budowie Castel Nuovo, w mieście stały już dwa zamki – dell’Ovo i Capuano. Pierwszy był stary, mało reprezentacyjny i zbyt wysunięty w morze, a drugi nie miał strategicznej pozycji blisko portu.
Przebudowywany przez kolejne dynastie jest zlepkiem stylów. Marmurowy łuk triumfalny, który wita nas na wejściu, pochodzi np. z XV wieku i powstał na życzenie Alfonsa Aragońskiego. Zamek ma nieregularną konstrukcję, w jego murach stoi pięć wież, cztery ze skały wulkanicznej i jedna z tufu.
Maschio Angioino – zwiedzanie
Zwiedzając Maschio Angioino z przewodnikiem, zobaczysz m.in. kaplicę (Cappella Palatina), salę baronów (Sala dei Baroni), muzeum (Museo Civico) oraz stratyfikację zamku (pozostałości willi rzymskiej i fundamentów). Zejdziesz też do podziemi oraz wejdziesz na dach.
W podziemiach zamku było kiedyś więzienie, z którym – jak to zwykle w Neapolu – wiąże się legenda. Tym razem o krokodylu, który ponoć zamieszkiwał podzamkowe kanały. Jego obecność miała tłumaczyć zniknięcia niewygodnych więźniów, których chciano zlikwidować bez świadków. W wersji “oficjalnej” pożerał ich taki stwór. Do dziś cela, do której miał wchodzić nazywana jest fossa del coccodrillo.
W drugim pomieszczeniu (które nie zawsze jest udostępniane zwiedzającym) znajdują się cztery skrzynie ze szczątkami. Prawdopodobnie należą one do baronów biorących udział w feralnym zjeździe z 1486 roku.
*
Sala Baronów (Sala dei Baroni) była głównym pomieszczeniem zamku. Tu stał królewski tron. Pokrywały ją freski Giotta, które jednak nie zachowały się do dzisiaj. Sala zapisała się w historii ze względu na spisek możnych przeciwko królowi Ferdynandowi I. Władca zaplanował zemstę i zaprosił ich na fikcyjne wesele, a gdy wszyscy weszli do sali, kazał ich aresztować.
Dzisiaj zamek jest własnością miasta, w Sali odbywają się ważne dla niego wydarzenia lub nadzwyczajne posiedzenia władz miejskich.
Ciekawostka: legenda o krokodylu to nie jedyna związana z zamkiem. Poszukiwacze Świętego Graala utrzymują, że w jego posiadaniubył król Alfonso Aragoński. 21 czerwca, w przesilenie letnie, słońce wpada do sali baronów pod takim kątem, że oświetla drugą stronę sali. Około godziny 17:30 światło przybiera kształt otwartej księgi, jednego z symboli znajdujących się na zamku, który dla Alfonso oznaczał “świadomość” (conoscenza).
*
Inne miejsca, które tu zobaczysz to:
– kaplica (Cappella Palatina) oraz
– muzeum (Museo Civico). Znajdują się tu dzieła (obrazy, rzeźby) głównie o charakterze religijnym pochodzące z okresu XV – XX wieku.
*
Maschio Angioino – punkty widokowe
Z dachu, na który wejdziesz z przewodnikiem, zobaczysz zamek Sant’Elmo, galerię Umberto I oraz dachy najważniejszych budowli Starego Miasta.
Z muzealnej klatki schodowej zobaczysz pałac królewski i neapolitański port.
*
Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota, 8:30 – 18:30, ostatnie wejście o 17.
Bilet normalny kosztuje 6 eur.

*
Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
Co warto zrobić w Neapolu? 10 pomysłów “na start”
1– Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
2– Najbardziej znane pizzerie w Neapolu
3– Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
4– Cmentarz Fontanelle
5– Kościół Gesu Nuovo i klasztor św. Klary
6– Marechiaro
7– Podziemny Neapol
8– Tunel Burbonów
9– Teatr San Carlo
10– Neapol śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
11– Neapol śladami ojca Dolindo Ruotolo
12– Kulinarny przewodnik po Neapolu
13– Wyspa Gaiola i plaże w Neapolu
14– La farmacia degli Incurabili
15- Donnaregina Vecchia i Donnaregina Nuova
16– Katakumby San Gennaro i San Gaudioso
17– Święty January i jego cud
18– Co kupić w Neapolu- Pamiątki i prezenty dla miłośników miasta
19– Neapol w polskiej kulturze. Literacki przewodnik po mieście
20– Neapol za darmo czyli atrakcje, za które nic nie zapłacisz
21– Spacerownik po Neapolu. Z Piazza dei Martiri do Salita del Petraio
22– Pizzofalcone i Borgo Santa Lucia
23– Neapol śladem kobiet
24– Neapol śladami św. Giuseppe Moscati
25– Spacer po centrum Neapolu – Decumano superiore
26– Spacer po centrum Neapolu – Via dei Tribunali
27– Spacer po centrum Neapolu – Spaccanapoli
28 – Park archeologiczny Pausilypon
29 – Quartieri Spagnoli
30- Piłka nożna w Neapolu
Inne wpisy dotyczące Neapolu:
– Relacja naszej czytelniczki z jej pierwszego wyjazdu do Neapolu
– Neapolitańczycy okiem Luciano de Crescenzo
– Czy Neapol jest bezpieczny dla kobiety podróżującej solo?
– Neapol od kuchni- przepisy
– Książki o Neapolu
– Nie jedź do Neapolu jeśli… Trzy typy osób, którym nie będzie w tym mieście łatwo
– Szopka neapolitańska. Ciekawostki i symbolika postaci
– Tombola i smorfia czyli o liczbach w Neapolu
Zobacz również

Pizza neapolitańska i pizzerie w Neapolu

Przewodnik po Neapolu. Święty lekarz Giuseppe Moscati
