Podziemia Neapolu
NEAPOL NA START,  Przewodnik po Neapolu

Podziemia Neapolu – La Neapolis Sotterrata

Podziemia Neapolu kryją przed nami wiele tajemnic. Czekają tu na ciebie m.in. fragmenty rzymskiego akweduktu i teatru, pozostałości schronu i sądowego magazynu oraz katakumby. Dziś podrzucam ci kolejną propozycję – zwiedzanie macellum, czyli rzymskiego targu pod bazyliką San Lorenzo Maggiore.

*

Jesteśmy na Piazza San Gaetano.
W czasach greckich była tu agora, a w rzymskich forum. Tu przyjmowano najważniejszych gości i tu biło serce antycznego miasta. Dziś stoi tu kościół San Paolo Maggiore, obok którego wejdziesz do Napoli Sotteranea (Neapol Podziemny) oraz bazylika San Lorenzo Maggiore i znajdująca się pod nią La Neapolis Sotterrata.

Jak wieki temu, tak i teraz Piazza San Gaetano tętni życiem. Dawne świątynie zastąpiono kościołami, w powietrzu czuć zapach wypieków, a grupki turystów oblegają stoiska przy San Gregorio Armeno. Zmieniła się architektura i gadżety, ale nie żywiołowość tej części miasta.
Wieki i metry temu (ulice antycznego Neapolu były położone niżej) również stała tu świątynia – Kastora i Polluksa, a w dzisiejszej ulicy San Gregorio Armeno znajdowały się warsztaty artystów tworzących figurki bóstw. W powietrzu unosił się zapach jedzenia, bo na miejscu dzisiejszej bazyliki stał piętrowy targ, macellum. Sprzedawcy ryb zachwalali swój towar polewając go słoną wodą, by wydawał się świeższy, a z pieca wyciągano ciepłe placki, których zapach przyciągał kupujących… Tak to widzę :).

Neapol

Podziemia Neapolu – La Neapolis Sotterrata

Macellum odkryto w II połowie XX wieku.
Oceniając po sposobie konstrukcji, widoczne dziś pozostałości datuje się na I wiek n.e. Sam targ istniał jednak wcześniej i w sumie przetrwał do około V wieku. Z czasem, w wyniku powodzi i obsuwania terenu, ta część miasta została zasypana, a w VI wieku powstał tu pierwszy kościół. Takie budowanie na kolejnych warstwach to jeden z wielu przykładów stratyfikacji Neapolu.

Kawałek wykopalisk widać już na dziedzińcu klasztoru, ale właściwa część znajduje się około 10 metrów pod nim.
Podziemia Neapolu w tym miejscu to okazja do przejścia się dawną ulicą i zajrzenia do sklepów (bottega, tabernae), które znajdowały się wzdłuż niej.
Zidentyfikowano tu m.in. l’Erario (skarbiec), małą pralnię oraz il Forno, czyli piekarnię. Poza kawałkiem ulicy ze sklepami, w podziemiach przechodzimy pod łukowatymi konstrukcjami. Znaleziono tu coś w rodzaju lad do wykładania towaru oraz kanały odprowadzające wodę, co sugeruje, że w tej części mógł znajdować się targ rybny.

Podziemia Neapolu

Podziemia Neapolu

*

San Lorenzo Maggiore Neapol

Bazylika San Lorenzo Maggiore 

Zwiedzanie La Neapolis Sotterrata zaczynamy na dziedzińcu. Widać tu pozostałości tholos, okrągłej konstrukcji służącej, być może, jako stoisko do sprzedaży różnych produktów.
Dwa pomieszczenia, przez które przechodzimy zanim zejdziemy w podziemia to Sala Capitolare i Sala Sisto V (na zdjęciach powyżej). W tej drugiej odbywały się kiedyś posiedzenia parlamentu neapolitańskiego. Po wyprowadzeniu się stąd franciszkanów, sala pełniła wiele funkcji od stołówki dla służ miejskich po magazyn teatru San Carlo.

Druga część trasy, po wyjściu z podziemi, obejmuje muzeum i kościół.
San Lorenzo Maggiore to jedna z najstarszych bazylik w mieście. Ufundowali ją Andegawenowie w XIII wieku i była to pierwsza siedziba franciszkanów w Neapolu. Styl gotycki przypomina kościół św. Klary.
Przez wieki klasztor był świadkiem wielu wydarzeń i gościł wiele osobistości. W XIV wieku zatrzymał się tu Francesco Petrarca, który przy okazji doświadczył tsunami, jakie dotknęło włoskie wybrzeże w 1343 roku. Był tu też Giovanni Boccaccio. Podczas nabożeństwa w bazylice Boccaccio miał zobaczyć Marię d’Aquino, w której zakochał się i uczynił z niej swoją muzę (Fiammetta).

Do bazyliki wejdziesz też z ulicy, bez konieczności zwiedzania podziemi. Wejście znajduje się od strony Via dei Tribunali. Wygląda niepozornie, jak drzwi do zwykłego budynku, wciśnięte gdzieś pomiędzy sklepy i bary. Łatwo je przegapić, jak wiele rzeczy w Neapolu, które giną w urbanistycznym chaosie :).

Informacje praktyczne

Godziny wizyt z przewodnikiem oraz ceny biletów znajdziesz na stronie.
Na dole strony jest kod QR. Po jego zeskanowaniu zobaczysz video-przewodniki po miejscach, które możesz zwiedzić, tj. podziemiach, wspomnianych wyżej salach, bazylice oraz muzeum. Wszystkie filmiki są po włosku.

*

Przewodnik po Neapolu

 

 

Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
Co warto zrobić w Neapolu? 10 pomysłów “na start”
1– 
Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
2– 
Najbardziej znane pizzerie w Neapolu
3– 
Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
4– 
Cmentarz Fontanelle
5– 
Kościół Gesu Nuovo i klasztor św. Klary
6– 
Marechiaro
7– 
Podziemny Neapol
8– 
Tunel Burbonów
9– 
Teatr San Carlo
10– 
Neapol śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
11– Neapol śladami ojca Dolindo Ruotolo
12– 
Kulinarny przewodnik po Neapolu
13– 
Wyspa Gaiola i plaże w Neapolu
14– La farmacia degli Incurabili
15- 
Donnaregina Vecchia i Donnaregina Nuova
16– 
Katakumby San Gennaro i San Gaudioso
17– 
Święty January i jego cud
18– 
Co kupić w Neapolu- Pamiątki i prezenty dla miłośników miasta
19– 
Neapol w polskiej kulturze. Literacki przewodnik po mieście
20– 
Neapol za darmo czyli atrakcje, za które nic nie zapłacisz
21– 
Spacerownik po Neapolu. Z Piazza dei Martiri do Salita del Petraio
22– 
Pizzofalcone i Borgo Santa Lucia
23– 
Neapol śladem kobiet
24– 
Neapol śladami św. Giuseppe Moscati
25– 
Spacer po centrum Neapolu – Decumano superiore
26– 
Spacer po centrum Neapolu – Via dei Tribunali
27– 
Spacer po centrum Neapolu – Spaccanapoli
28 – 
Park archeologiczny Pausilypon
29 – Quartieri Spagnoli
30- Piłka nożna w Neapolu
Inne wpisy dotyczące Neapolu:
– Relacja naszej czytelniczki z jej pierwszego wyjazdu do Neapolu
– Neapolitańczycy okiem Luciano de Crescenzo
– Czy Neapol jest bezpieczny dla kobiety podróżującej solo?
– Neapol od kuchni- przepisy
– Książki o Neapolu
– Nie jedź do Neapolu jeśli… Trzy typy osób, którym nie będzie w tym mieście łatwo
– Szopka neapolitańska. Ciekawostki i symbolika postaci
– Tombola i smorfia czyli o liczbach w Neapolu