Pizza neapolitańska i pizzerie w Neapolu
Pizza neapolitańska. Królowa! Miękka, soczysta, z cienkim środkiem i wyrośniętymi brzegami. Ze słodkim sosem pomidorowym, który ścieka po palcach. Czy danie tak proste może być jednocześnie perfekcyjne i kompletne? Odwiedzając pizzerie w Neapolu przekonasz się, że to możliwe, bo tu proste rzeczy urastają do rangi sztuki. Nie bez powodu najbardziej cenione pizze to te najprostsze – Marinara i Margherita. Gdzie indziej uznawane za dania biedne, a tu zamawiane przez koneserów, którzy chcą poczuć smak i ocenić jakość składników.
Pizza neapolitańska – ciekawostki i zasady przygotowania.
Zacznijmy od kilku ciekawostek o neapolitańskiej pizzy:
- to w Neapolu powstała najsłynniejsza pizza czyli Margherita;
- pizza to danie kompletne, podawane jako jedna porcja. Żaden szanujący się pizzaiolo nie poda jej wam pokrojonej na kawałki;
- pizza neapolitańska charakteryzuje się wyrośniętym brzegiem (wł. cornicione) i cieniutkim środkiem, a ukrojony kawałek nie sterczy sztywno w dłoni;
- neapolitańczyk o dobrze wypieczonej pizzy powie, że ma ‘na bella faccia czyli jest ładna z twarzy.
*
Pizza w Neapolu to sprawa na tyle poważna, że ma swój dekalog. Tak, spontan, chaos i pójście na żywioł – tak typowe dla tego miasta – nie mają wstępu tam, gdzie pizzaiolo traktuje poważnie swoje powołanie.
Dekalog Associazione VERA PIZZA NAPOLETANA mówi, mędzy innymi, że:
- Pizza to danie rzemieślnicze i jako takie, może się różnić pomiędzy lokalami;
- Jej składniki to woda, sól, drożdże i mąka, a minimalny czas wyrastania to 8 godzin;
- Dysk można formować tylko ręcznie. Pozwala to powietrzu na przemieszczanie się w kierunku brzegów i formowanie wyrośniętego cornicione;
- Dobrze, by składniki pochodziły z regionu Kampania. Pomidory pelati powinny być rozgniecione, a świeże – pokrojone na kawałki. Mozzarellę di bufala kroimy w plastry, a fior di latte w paski. Jeśli używamy tartego sera, pizzę posypujemy kolistym ruchem, podobnie jak przy polewaniu ciasta oliwą. Bazylię dodajemy na końcu;
- Pizzę neapolitańską pieczemy w piecu opalanym drewnem, nie dłużej niż przez 60-90 sekund;
- Pizzę powinniśmy łatwo zgiąć. Jej cornicione powinien mieć 1-2 cm i kolor złoty;
- Maksymalna średnica pizzy to 35 cm, a grubość na środku 4 mm;
- Pizza po wyjęciu z pieca powinna pachnieć jak świeży chleb i mieć intensywny i harmonijny smak.
Gdy już wiemy, czego spodziewać się po neapolitańskiej pizzy, poznajmy kilka popularnych pizzerii. Z wymienionych, nasza ulubiona to Sorbillo – jedyna, do której regularnie wracamy. Przy wyborze lokalu możecie kierować się też corocznym rankingiem najlepszych pizzerii według Gambero Rosso.
Najbardziej znane pizzerie w Neapolu.
Pizzeria Sorbillo ai Tribunali, Via dei Tribunali 32
Lokal znajduje się w sercu starego miasta. W ostatnich latach stał się znany w całych Włoszech dzięki obecności jej właściciela, Gino Sorbillo, w wielu programach telewizyjnych.
Dla nas ta pizza to jedna z najlepszych w Neapolu: duża i okrągła- nie mieści się na talerzu, miękka i lekkostrawna. Sorbillo oferuje duży wybór smaków, od klasycznej Margherity i Marinary po pizze z produktami bio i wegańskie. Ponieważ lokal jest bardzo popularny, zawsze jest tu mnóstwo turystów i mieszkańców. Jeśli chcecie uniknąć długiego czekania, udajcie się na miejsce tuż przed otwarciem- o 12-12:30 w porze obiadu i o 19-19:30 w porze kolacji.
Sorbillo ma też swój lokal na lungomare czyli nadmorskiej promenadzie. Pizza jest tak samo dobra, ale ceny wyższe niż na Tribunali.
O spotkaniu z Gino Sorbillo przeczytacie też na blogu Pizzagirl patrol.
Podpowiedź: Jeśli jesteście głodni i nie chcecie czekać w długiej kolejce, dobrą alternatywą jest “Antica Pizzeria dell’Angelo” przy położonej niedaleko Piazzetta Nilo. Gdy ją odwiedziliśmy, nie było kolejki, a w środku siedzieli sami Włosi. Pizza bardzo nam smakowała.
*
Pizzeria Da Michele, Via Cesare Sersale, 1
Pewnie wielu z was widziało film “Jedz, módl się i kochaj”, w którym bohaterka, grana przez Julię Roberts, jedzie do Neapolu. Tu próbuje pizzy w tym właśnie lokalu, który od tego czasu cieszy się dużą popularnością wśród turystów.
W Da Michele dominują dwa rodzaje pizzy: Marinara i Margherita. Pizzeria zawsze jest pełna, nie zdziwcie się więc jeśli zostaniecie posadzeni przy stoliku, który jest już częściowo zajęty przez innych klientów.
To miejsce rządzi w turystycznych rankingach, ale jeśli chodzi o nas, nie jest to nasz ulubiony adres. Pizza często jest tu zbyt przypalona i za mocno polana oliwą. Druga sprawa – Da Michele nie należy do Stowarzyszenia Vera Pizza Napoletana, bo nie spełnia ich warunków. Jeśli zależy wam na zjedzeniu prawdziwej “neapolitańskiej” pizzy, a nie po prostu pizzy w Neapolu, to nie ten adres.
Pizzeria da Concettina ai 3 Santi, Via Arena della Sanità, 7
Bardzo popularna w ostatnich latach dzięki aktywnej promocji jej młodego właściciela, Ciro Oliva. Stale poszerza ofertę o pizze wyszukane i nietypowe. Zjecie tam pizze sezonowe – inne menu obowiązuje zimą, inne latem.
Pizza nie jest zbyt duża i miękka, ale zawsze przygotowywana z produktów dobrej jakości. Spośród wielu smaków warto spróbować pizzy Fondazione San Gennaro z bokami wypełnionymi ricottą i z neapolitańskimi taralli (rodzaj wytrawnych ciastek).
*
Pizzeria da Starita a Materdei, Via Materdei 27, 28
Miejsce zyskało popularność dzięki filmowi “Złoto Neapolu” z lat ‘50, w którym przepiękna Sofia Loren przygotowywała pizze dla mieszkańców tej dzielnicy. Pizza w Starità nie jest zbyt duża, idealna dla osób, które mają problem ze zjedzeniem w całości standardowej dużej pizzy.
Specjalnością Starità jest pizza Montanara – najpierw smażona, a później pieczona w piecu.
*
Pizzeria Di Matteo, Via dei Tribunali, 94
To drugie miejsce znajdujące się na Via dei Tribunali. Znane głównie ze swojej pizzy w wersji mini, składanej na cztery i branej na wynos (wł. pizza a portafoglio). Jeśli nie chcecie długo czekać i jeść w lokalu, wystarczy wam 1,5 EUR żeby na poczekaniu zjeść dobrą Margheritę.
*
To oczywiście nie wszystkie pizzerie w Neapolu warte odwiedzenia. Po więcej ciekawostek i sprawdzonych adresów zerknij do mojego przewodnika “Neapol na start”, a jeśli chcesz przygotować pizzę w domu, polecam ten przepis.
Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
Co warto zrobić w Neapolu? 10 pomysłów “na start”
1– Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
2– Najbardziej znane pizzerie w Neapolu
3– Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
4– Cmentarz Fontanelle
5– Kościół Gesu Nuovo i klasztor św. Klary
6– Marechiaro
7– Podziemny Neapol
8– Tunel Burbonów
9– Teatr San Carlo
10– Neapol śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
11–Neapol śladami ojca Dolindo Ruotolo
12– Kulinarny przewodnik po Neapolu
13– Wyspa Gaiola i plaże w Neapolu
14– La farmacia degli Incurabili
15- Donnaregina Vecchia i Donnaregina Nuova
16– Katakumby San Gennaro i San Gaudioso
17– Święty January i jego cud
18– Co kupić w Neapolu- Pamiątki i prezenty dla miłośników miasta
19– Neapol w polskiej kulturze. Literacki przewodnik po mieście
20– Neapol za darmo czyli atrakcje, za które nic nie zapłacisz
21– Spacerownik po Neapolu. Z Piazza dei Martiri do Salita del Petraio
22– Pizzofalcone i Borgo Santa Lucia
23– Neapol śladem kobiet
24– Neapol śladami św. Giuseppe Moscati
25– Spacer po centrum Neapolu – Decumano superiore
26– Spacer po centrum Neapolu – Via dei Tribunali
27– Spacer po centrum Neapolu – Spaccanapoli
28 – Park archeologiczny Pausilypon
Inne wpisy dotyczące Neapolu:
– Relacja naszej czytelniczki z jej pierwszego wyjazdu do Neapolu
– Neapolitańczycy okiem Luciano de Crescenzo
– Czy Neapol jest bezpieczny dla kobiety podróżującej solo?
– Neapol od kuchni- przepisy
– Książki o Neapolu
– Muzyka Neapolu
– Nie jedź do Neapolu jeśli… Trzy typy osób, którym nie będzie w tym mieście łatwo
– Szopka neapolitańska. Ciekawostki i symbolika postaci
– Tombola i smorfia czyli o liczbach w Neapolu