Przewodnik po Neapolu, część 14. La farmacia degli Incurabili

Neapol naszpikowany jest ukrytymi, nieoczywistymi perełkami, które czają się w zaułkach. Fakt, czasem trzeba ich poszukać, ale warto się wysilić.
Weźmy na przykład taki szpital “nieuleczalnie chorych” i muzeum “sztuki sanitarnej”. Czy to brzmi jak ciekawy plan urlopowej wycieczki? Rany, ani trochę! A jednak, to właśnie tam znajduje się jedno z najpiękniejszych pomieszczeń, jakie zwiedziłam w Neapolu- przyszpitalna apteka- la Farmacia degli Incurabili.

Polecam wam zobaczenie tego miejsca jeśli:

  • interesujecie się medycyną, zawodowo lub z pasji;
  • chcecie zwiedzić miasto śladem św. Giuseppe Moscati, neapolitańskiego lekarza, który pracował właśnie w Ospedale degli Incurabili;
  • szukacie miejsc nieoczywistych, o których milczą przewodniki.
*

Żeby dotrzeć do szpitala degli Incurabili musimy wspiąć się na “święte wzgórze” (wł. “colle santa”)- najwyższy punkt w centrum starego miasta. Legendy mówią, że to właśnie tu znajduje się grób syreny Partenope, która dała mu początek.

Z samym szpitalem wiąże się kilka ciekawostek:

  • działa nieprzerwanie od prawie 500 lat;
  • powstał w I połowie XVI wieku z woli hiszpańskiej arystokratki, Marii Lorenzy Longo, jako podziękowanie za uzdrowienie. Maria Longo ufundowała nie tylko szpital, który zajmował się nieuleczalnie chorymi (stąd nazwa “incurabili”), ale też klasztory: klarysek (Monastero Trentatre) i drugi, przyszpitalny klasztor dla byłych prostytutek, które opiekowały się chorymi na syfilis (wierzono, że są uodpornione na tę chorobę). Nazywano go klasztorem “delle Convertite” lub “delle Pentite” i w jego budynku działa teraz muzeum “sztuki sanitarnej”;
  • wyznaczał standardy opieki medycznej; jego statut podkreślał, że z bezpłatnego leczenia mogą skorzystać wszyscy, bez względu na status społeczny, majątkowy, wiek, płeć i religię;
  • kładł duży nacisk na pomoc kobietom ciężarnym, bez względu na pochodzenie i sytuację materialną. Kobiety, które nie chciały przyznać się do swojej ciąży wchodziły do szpitala z zakrytą twarzą, a po porodzie mogły zdecydować o pozostawieniu dziecka w tzw. “oknie życia”;
  • 33 osoby, które pracowały tam na przestrzeni wieków ogłoszono świętymi, w tym Giuseppe Moscati kanonizowany przez Jana Pawła II.

La Farmacia degli Incurabili

Od początku istnienia szpitala działała w nim zielarnia, ale pomieszczenia, które zwiedzamy dzisiaj to efekt renowacji z XVIII wieku. Sfinansował ją Antonio Maggiocco, ówczesny dyrektor szpitala i działacz neapolitańskiej masonerii. Do dziś możemy oglądać ją w nienaruszonym stanie.

To miejsce, w którym nauka spotyka się ze sztuką.

Nad wejściem widzimy twarz demona, która symbolizuje podwójną naturę zielarza- może uleczyć lub zabić. W środku znajdują się dwie sale. Obie wypełnione drewnianymi półkami, a na nich około 400 maiolikowych słoiów z XVII wieku. Wykonał je Donato Massa, autor maiolik w ogrodzie kościoła św. Klary. Każda waza przedstawia sceny biblijne z ksiąg Rodzaju i Wyjścia. Powtarzają się one tworząc pewien kod. W każdej z nich znajdowała się substancja lecznicza, a aptekarz musiał zapamiętać ich ułożenie, bo nie były opisane.

Pierwsza sala, la “controspezieria”, to miejsce, w którym aptekarz wydawał chorym mikstury przygotowane na polecenie lekarza. Są tam ampułki z resztkami substancji wykorzystywanych do produkcji leków. Na jej suficie zobaczymy łuk z wyrzeźbionymi aniołami trzymającymi całun- symbol odkrycia tajemnic, przejścia od alchemii do nauki.

*

Drugie pomieszczenie, “la grande sala”, było zamknięte dla klientów apteki. Tu też znajdują się półki z maiolikowymi wazami, a sufit zakrywa płótno przedstawiające rannych żołnierzy i mitologicznego medyka Machaona, który wskazuje im lecznicze zioło.
Jednak Farmacia nie była tylko miejscem, w którym sporządzano mikstury. To tu odbywały się tajne spotkania, gdzie dyskutowano o odkryciach medycyny. Rozmiary sali, ułożenie waz, rozmieszczenie piramid- to wszystko zgodnie z regułami masonerii. Upamiętniają to wiszące w rogach sali portrety przedstawicieli ruchu masońskiego (Alessandro Volta, Humphry Davy, Antonie Lavoisier, Jacob Berzelius).

*

Na ścianach obu sal zobaczymy też gabloty z rzeźbami macic. W małej sali- macicy kobiety, która nie rodziła, w dużej- macicy po cesarskim cięciu. Symbol potęgi medycyny, ale też zapisanego w czasach Burbonów obowiązku umożliwienia porodu zmarłej kobiecie w zaawansowanej ciąży.

W samej Farmacii nie można robić zdjęć, więc swoich nie mam, ale jej wnętrze podejrzycie na przykład pod TYM LINKIEM.

*

Zwiedzanie Farmacia degli Incurabili zaczyna się od przejścia przez Muzeum medycyny i sztuki sanitarnej. Posłuchacie tam o metodach leczenia, które wzbudzą wdzięczność za czasy, w których żyjemy; zobaczycie stare sprzęty i nietypową szopkę neapolitańską z figurami psychicznie i fizycznie chorych.

farmacia degli incurabili

Po skończeniu zwiedzania nie wychodźcie główną bramą. Przejdźcie przez szpital i wyjdźcie na dziedziniec- Giardino de’ Semplici, gdzie odpoczniecie w cieniu ogromnego drzewa kamforowego zasadzonego tam w XVI wieku.

farmacia degli incurabili

Farmacia degli Incurabili- moje subiektywne wrażenia

O ile samo muzeum sztuki sanitarnej jest faktycznie miejscem dla pasjonatów medycyny (ja się do nich nie zaliczam), o tyle sama Farmacia mnie zachwyciła. To jedno z najładniejszych pomieszczeń, jakie zwiedziłam w Neapolu i polecam jego zobaczenie. Przewodniczka, która nas oprowadzała była świetnie przygotowana, słuchałam jej z dużą przyjemnością. Na minus, zakaz robienia zdjęć, którego nie rozumiem, ale- jak widać na Instagramie- wiele osób obchodzi go ukradkiem.

View this post on Instagram

"Smania 'e turnà a Napule" to po neapolitańsku "pragnienie powrotu do Neapolu." Choroba, na którą cierpi wielu neapolitańczyków mieszkających z dala od domu i wielu turystów, którym to miasto skradło serce ❤ Mam na imię Kasia, od kilku lat cierpię na "smania 'e turnà", nie zamierzam podejmować leczenia, przeciwnie, planuję dalej zarażać. Na zdjęciu siedzę pod drzwiami jednego z najbardziej niesamowitych pomieszczeń w tym mieście. Świetnie pasuje do tekstu o chorobie, bo znajduje się… w szpitalu 😁 i wkrótce wam o nim opowiem #przewodnikponeapolu #neapoljakiegonieznacie #neapolmojamilosc #napoli #neapol #napule #napolimia #blogpodrozniczy #polskablogerka #podróże

A post shared by Kasia i Alfò | Blog o Neapolu (@kawacaffe) on

Zwiedzanie Farmacia degli Incurabili

Aptekę można zwiedzać w środy, piątki i soboty od 9:00 do 17:00. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się po włosku, możecie ewentualnie poprosić o wydrukowane materiały w języku angielskim. 

Strona internetowa z bieżącymi informacjami: http://www.museoartisanitarie.it/

Byliście już w tym miejscu? Podzielcie się wrażeniami!