Kościół Gesù Nuovo i klasztor św. Klary
NEAPOL od podszewki,  Przewodnik po Neapolu

Przewodnik po Neapolu, część 5. Kościół Gesù Nuovo i klasztor św. Klary

W naszym przewodniku po Neapolu odwiedziliśmy już muzeum Cappella Sansevero, spojrzeliśmy na miasto z góry, byliśmy na cmentarzu Fontanelle i wiemy, gdzie zjeść dobrą pizzę, gdy dopadnie nas głód.

Dzisiaj zostajemy w centrum Neapolu, jesteśmy na Piazza del Gesù.
Odwiedzimy kościół Gesù Nuovo i piękne majolikowe krużganki w klasztorze św. Klary.

Grupa gotowa? Zaczynamy!

Kościół Gesù Nuovo (lub Trinità Maggiore)

Choć na zewnątrz nie robi wrażenia, jest to jeden z najważniejszych kościołów w Neapolu, wypełniony dziełami baroku.
Czytałam wiele opinii, że wnętrze jest za bogate i przez to przytłaczające. Dla mnie jednak to kolejny przykład miejsca w Neapolu, które wygląda niepozornie, a w środku zaskakuje. Lubię dawać temu miastu szansę i nie oceniać go po pozorach.

Neapol Gesu Nuovo

*

W XV wieku stał tu pałac wybudowany na zlecenie książęcej rodziny Sanseverino. W 1584 roku kupili go jezuici i przekształcili w kościół. Jedynymi elementami, które pozostawili były fasada budynku i marmurowy portal. Gesù Nuovo to nazwa potoczna nadana, by odróżnić kościół od starszego, istniejącego już- Chiesa del Gesù.

Przez wieki budynek niszczyły: pożar, trzęsienie ziemi, zawalenie kopuły i bombardowanie w czasie II wojny światowej. Dzisiaj w środku zobaczycie kawałek bomby, która spadła tu podczas wojny, ale nie eksplodowała.

Legenda przypisuje wszystkie te nieszczęścia fasadzie budynku, a konkretnie piramidom z magmy, które ją pokrywają.
Zgodnie z legendą niektórzy budowniczy neapolitańscy z renesansu (“maestri pipernieri”) posiadali tajemną wiedzę. Potrafili układać kamienie tak, by te przyciągały pozytywną energię do wnętrza budynku. Podczas budowy pałacu Sanseverino coś poszło nie tak i kamieni nie ułożono poprawnie. W rezultacie budynek przyciągał złą energię i to jej przypisuje się kolejne nieszczęścia, jakie spadały na to miejsce.

Neapol Gesu Nuovo

*

W 2010 roku odkryto coś nowego w związku z fasadą kościoła. Wśród liter i znaków wyrytych na piramidach znaleziono zapis nut, które łącznie tworzą koncert długości około 45 minut. Badacze nadali mu tytuł “Enigma”.

Kościół w środku jest przepiękny, bogato zdobiony (spójrzcie też w górę na kopułę), z wieloma freskami i kaplicami bocznymi. Jedną z nich poświęcono Giuseppe Moscati, lekarzowi kanonizowanemu przez Jana Pawła II w 1987 roku.

Neapol Gesu Nuovo

*

Bazylika św. Klary

Od strony placu Gesù Nuovo, znajduje się wejście do największej gotyckiej bazyliki w mieście.

Jej budowę rozpoczęto w 1310 roku na zlecenie Roberta I Mądrego i poświęcono 30 lat później. Podczas II wojny światowej bazylikę zniszczyły bombardowania. Odbudowano ją i ponownie otwarto w 1953 roku.

*

W przeciwieństwie do kościoła Gesù Nuovo, bazylika jest skromna i robi wrażenie pustej. Po części to efekt zniszczeń wojennych.
Na jej terenie znajdują się też ruiny starożytnych term, podobnych do tych z Pompei i Herkulanum, które odkryto po wojnie (efekt uboczny bombardowań).

Na miejscu zobaczycie przepiękne majolikowe krużganki z XVIII wieku (dzieło Domenico Antonio Vaccaro). To rezultat przebudowy ogrodu i zmiany stylu. W stanie niezmienionym pozostawiono jedynie jego zewnętrzną część z gotyckimi łukami.

Neapol Monastero Santa Chiara

Na szczęście krużganki nie ucierpiały podczas bombardowań i dziś są świadectwem okresu barokowego w historii klasztoru.
Ogród podzielono na alejki z kolumnami i ławeczkami ozdobionymi ceramicznymi płytkami. Przedstawiają one roślinność i scenki z codziennego życia epoki. To idealne miejsce na chwilę odpoczynku od hałasu centrum miasta.

Neapol Monastero Santa Chiara

*

Gesù Nuovo i klasztor św. Klary – informacje praktyczne

Kościół Gesù Nuovo otwarty jest w godzinach 7-13 i 16-20.

Bazylika św. Klary otwarta jest w godzinach 7:30-13:00 i 16:30-20:00.

Muzeum i ogród z krużgankami działa w godzinach 9:30-17:30 (pon-sob) i 10:00-14:30 (ndz).
Bilet normalny kosztuje 6 EUR.

Ten tekst przeczytasz też po włosku TUTAJ.

 

 

Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
 1Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
 2Najlepsze pizzerie w Neapolu
 3Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
 4Cmentarz Fontanelle