Przewodnik po Neapolu, część 5. Kościół Gesù Nuovo i klasztor św. Klary

W naszym przewodniku po Neapolu odwiedziliśmy już muzeum Cappella Sansevero, spojrzeliśmy na miasto z góry, byliśmy na cmentarzu Fontanelle i wiemy, gdzie zjeść dobrą pizzę, gdy dopadnie nas głód.

Dzisiaj pozostajemy w ścisłym centrum Neapolu, jesteśmy na Piazza del Gesù.
Opowiemy trochę o kościele Gesù Nuovo i o pięknych majolikowych krużgankach w klasztorze św. Klary.

Grupa gotowa? Zaczynamy!

Kościół Gesù Nuovo (lub Trinità Maggiore)

Neapol Gesu Nuovo

Choć na zewnątrz nie robi wrażenia, jest to jeden z najważniejszych kościołów w Neapolu, wypełniony dziełami baroku.
Czytałam wiele opinii, że wnętrze jest zbyt bogate i przez to przytłaczające. Dla mnie jednak ten kościół to kolejny przykład miejsca w Neapolu, które wygląda niepozornie, a w środku zaskakuje. Lubię dawać temu miastu szansę i nie oceniać go po pozorach.

*

W XV wieku stał tu pałac wybudowany na zlecenie książęcej rodziny Sanseverino. Ród utracił go jednak w połowie XVI wieku, w wyniku walk politycznych. W 1584 roku budynek kupili jezuici i przekształcili go w kościół. Jedynymi elementami, które pozostawiono były fasada budynku i marmurowy portal. Gesù Nuovo to nazwa potoczna nadana, by odróżnić kościół od starszego, istniejącego już- Chiesa del Gesù.

Przez wieki budynek niszczyły: pożar, trzęsienie ziemi, zawalenie kopuły i bombardowanie w czasie II wojny światowej. Dzisiaj w środku zobaczycie kawałek bomby, która spadła tu podczas wojny, ale nie eksplodowała.

Legenda przypisuje wszystkie te nieszczęścia (łącznie z konfiskatą dóbr rodziny Sanseverino) fasadzie budynku, a konkretnie piramidom z magmy, którymi jest pokryta.
Zgodnie z legendą niektórzy budowniczy neapolitańscy z okresu renesansu (“maestri pipernieri”) posiadali tajemną wiedzę. Potrafili układać kamienie tak, by te przyciągały pozytywną energię do wnętrza budynku. Ponoć zwrócił się do nich także książę Sanseverino. Coś jednak poszło nie tak i kamieni nie ułożono poprawnie. W rezultacie budynek przyciągał złą energię i to jej przypisuje się kolejne nieszczęścia spadające na to miejsce.

Neapol Gesu Nuovo

*

W 2010 roku odkryto coś nowego w związku z fasadą kościoła. Wśród liter i znaków wyrytych na piramidach znaleziono zapis nut, które łącznie tworzą koncert długości około 45 minut. Badacze nadali mu tytuł “Enigma”.

Kościół w środku jest przepiękny, bogato zdobiony (spójrzcie też w górę na kopułę), z wieloma freskami i kaplicami bocznymi. Jedną z nich poświęcono Giuseppe Moscati, lekarzowi kanonizowanemu przez Jana Pawła II w 1987 roku.

Neapol Gesu Nuovo

Bazylika św. Klary

Od strony placu Gesù Nuovo, znajduje się wejście do największej gotyckiej bazyliki w mieście, doskonale widocznej ze wzgórza Sant’Elmo.

Jej budowę rozpoczęto w 1310 roku na zlecenie Roberta I Mądrego i poświęcono 30 lat później. Podczas II wojny światowej bazylika częściowo zniszczyły bombardowania. Odbudowano ją i ponownie otwarto w 1953 roku.

*

W przeciwieństwie do Kościoła Gesù Nuovo, bazylika w środku jest skromna i robi wrażenie pustej. Po części, jest to efekt zniszczeń wojennych- niektóre ocalone dzieła w czasie odbudowy przeniesiono do Museo dell’Opera znajdującego się w budynku klasztoru.
Na jej terenie znajdują się też ruiny starożytnych term, podobnych do tych z Pompei i Herkulanum, które odkryto po wojnie (efekt uboczny bombardowań).

Na miejscu zobaczycie przepiękne majolikowe krużganki z XVIII wieku (dzieło Domenico Antonio Vaccaro), o których wspomnieliśmy na początku wpisu. To efekt całkowitej przebudowy ogrodu i zmiany stylu. W stanie niezmienionym pozostawiono jedynie jego zewnętrzną część z gotyckimi łukami.

Neapol Monastero Santa Chiara

Na szczęście krużganków nie zniszczyły bombardowania i dzisiaj są świadectwem okresu barokowego w historii klasztoru.
Ogród podzielono na alejki, wzdłuż których umieszczono kolumny i ławeczki ozdobione ceramicznymi płytkami. Przedstawiają one roślinność i scenki z codziennego życia epoki. To idealne miejsce na chwilę odpoczynku od hałasu centrum miasta.

Neapol Monastero Santa ChiaraGesù Nuovo i klasztor- informacje praktyczne:

Kościół Gesù Nuovo otwarty jest w godzinach 7:00-13:00 i 16:00-20:00
Bazylika św. Klary otwarta jest w godzinach 7:30-13:00 i 16:30-20:00
Muzeum z krużgankami czynne w godzinach 9:30-17:30 (pon-sob) i 10:00-14:30 (ndz).
Bilet normalny kosztuje 6 EUR, dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.

Ten tekst przeczytasz też po włosku: https://www.kawacaffe.pl/it/gesu-nuovo-santa-chiara/

 

 

Daj znać, jeśli wybierasz się do Neapolu lub jeśli zwiedziłeś to miejsce, chętnie poznamy Twoje wrażenia.
Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie

Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
 1Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
 2Najlepsze pizzerie w Neapolu
 3Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
 4Cmentarz Fontanelle