Książki o Neapolu. Zestawienie, jakiego nie znajdziesz nigdzie indziej

Wybierasz się do stolicy Kampanii? Chcesz poczuć jej klimat zanim ruszysz w drogę i szukasz książki o Neapolu, która ci w tym pomoże?
Świetnie trafiłeś, bo przygotowałam dla ciebie najbardziej kompletny przewodnik po neapolitańskich lekturach.

Dzięki nim wczujesz się w atmosferę tego miasta zanim postawisz w nim stopę. Poczujesz zapach ragù gotowanego na wolnym ogniu, usłyszysz gwar ulicy, a może i zrozumiesz, że temu miejscu nie sposób się oprzeć?

Chodź, opowiem ci, jakie książki przeczytałam i po które z nich warto sięgnąć przed podróżą do Neapolu.

Jakie książki o Neapolu przeczytałam i polecam?

Książki o Neapolu – przewodniki 

To jedyny przewodnik, który mam w domu. Znajdziesz tu mapy i opisy miejsc z podziałem na dzielnice oraz dużo ciekawostek o kulturze i sztuce miasta. Przewodnik jest w wersji pdf. To plus jeśli nie chcesz spacerować z książką w ręku.

Ta książka nie zrobiła na mnie wrażenia. Gdy ją przekartkowałam, poczułam zawód, który nie minął wraz z czytaniem. Może dlatego, że kupiłam ją po tym, jak odwiedziłam Neapol kilka razy, więc nie dowiedziałam się niczego nowego?
Ta pozycja może was zaciekawić jeśli jedziecie do Neapolu po raz pierwszy. W ciągu kilku dni spokojnie zobaczycie wszystko, co tu opisane.

*

Książki o Neapolu – wątek mafijny

O tej książce Roberto Saviano słyszeli już chyba wszyscy. Jeśli mafia interesuje cię od strony historycznej, to mam coś lepszego:

To z tej książki dowiesz się, że Fontanelle były kiedyś miejscem posiedzeń sądu kamorry- Gran Mamma, a gdy Garibaldi wkraczał do miasta, nie kto inny jako kamorryści stali na czele służb porządkowych. Zdecydowanie polecam!

książki o Neapolu

Jeśli nie czytałeś jeszcze Saviano, zacznij od “Historii…”. To będzie doskonały wstęp.

*

Neapol – wątek historyczny

Mam tę książkę w domu i szczerze polecam, choć temat wojny nie jest łatwy i nie jest to lekka lektura.

książki o Neapolu
Książki o Neapolu

*

  • Obrazy Włoch. Sycylia i Apulia” Muratowa

Pojawia się tu Neapol, Pompeje, Amalfi i Ravello. Niestety, jest tego raptem kilkanaście stron.

“Kto chce zobaczyć tłum naprawdę pełen instynktownej, nieświadomej, bałwochwalczej wprost radości istnienia, ten powinien przejść się główną ulicą Neapolu, słynną via Toledo. Od rana do późnego wieczora jej wąskie, brudne chodniki zapełnia ciżba, która potrafi być szczęśliwa po prostu tym tylko, że żyje. Wszyscy ci ludzie idą bez celu, ale nie zabijają czasu rozpaczliwą obojętnością. Neapolitańczyk żyje naprawdę tylko wtedy, gdy odczuwa przyjemność. Potrafi rozkoszować się swoim leniwym, lekkim sposobem chodzenia, swoim barwnym halsztukiem, niebem lśniącym nad głową, wiatrem morskim owiewającym twarz, turkotem kół, trzaskaniem batów, kolorowymi strojami przechodzących kobiet i zapachem potraw bijącym z otwartych na oścież restauracji. Na via Toledo ma własnie to wszystko, co lubi najbardziej na świecie. A nikt poza nim nie kocha świata tak mocną, upartą, zwierzęcą miłością.”

*

Książki o Neapolu – polskie ślady w mieście

  • Podróże polskie do Neapolu w wiekach XV- XVIII, Henryk Barycz

Jak się okazuje, popularność Neapolu jako kierunku wyjazdowego nie wzięła się ani od Ferrante ani od tanich linii lotniczych. Podróżowali tam już Hugo Kołłątaj i Stanisław Staszic. Ten drugi wyjątkowo zainteresował się kulturą i neapolitańskimi zwyczajami. Książka ma 56 stron. Mój egzemplarz dostałam w czytelni Biblioteki Wojewódzkiej na ul. Rajskiej w Krakowie.

książki o Neapolu

*

Interesuje cię polski wątek? Zerknij więc na ten wpis o Neapolu w polskiej kulturze i na te legalnie dostępne książki o Neapolu online:

*

Książki o Neapolu – kryminały

Tu polecam ci wszystkie książki autorstwa Maurizio De Giovanni. Powołał on do życia dwóch komisarzy:

  • komisarza Ricciardiego. Nieco dziwnego odludka, który ma dar słyszenia ostatniego zdania wypowiadanego przez umierających. Przygodę z tą serią zacznij od Łzy pajaca. Zima komisarza Ricciardiego, a potem przejdź do Krew z mojej krwi. Wiosna komisarza Ricciardiego;
  • komisarza Lojacono. Kolejnego wyrzutka, który karnie trafia na komendę w Neapolu. Przygodę z tą serią zacznij od Metody krokodyla. Jest to jeden z lepszych kryminałów, jakie czytałam i takim wstępem De Giovanni wysoko ustawił poprzeczkę całej serii. Ja też miałam po niej duże oczekiwania. Może za duże, bo Bękarty z Pizzofalcone do nich nie doskoczyły. Na usprawiedliwienie dodam, że w Bękartach na scenę wkraczają nowi bohaterowie, trzeba opowiedzieć ich historię, dać jakiś kontekst, więc- mimo wszystko- niecierpliwie czekam na tłumaczenia kolejnych części.

*

Książki o Neapolu – powieści 

Ekranizacja pierwszej części okazała się hitem, za którym poszło wznowione wydanie z serialową okładką. Jeśli przygody Eleny i Lily cię wciągnęły, zaopatrz się od razu w całą serię i cierpliwie czekaj na ekranizację drugiego tomu.
Na deser polecam ci ten tekst o zwiedzaniu Neapolu śladem Ferrante.

Elena Ferrante cykl

Skoro jesteśmy przy Elenie, warto wspomnieć, że słynny cykl neapolitański to nie jej jedyne książki. Choć, moim zdaniem, najlepsze.

Po polsku ukazały się też inne powieści jej autorstwa, na przykład:

Obie książki łączy specyficzny styl budowania napięcia. Niby niewiele się dzieje, ale ciągle miałam wrażenie, że zaraz wydarzy się coś niedobrego. W obu, bohaterkami są kobiety, które wychowywały się w Neapolu i się stamtąd wyprowadziły. Chcą uciec od swoich korzeni, ale Neapol stale do nich wraca. W “Córce” pod postacią neapolitańskiej rodziny, którą Leda spotyka na plaży. W “Obsesyjnej miłości” Elena wraca do miasta na pogrzeb swojej matki i po to, by zrozumieć, co było przyczyną jej śmierci.

*

Moim zdaniem to jedna z lepszych i bardziej realistycznych powieści o życiu w mieście. Dobrze się ją czyta, w bonusie dowiadujemy się kilku niewygodnych prawd o Neapolu.

*

Kończąc wątek książek z głównymi kobiecymi postaciami polecam ci tę lekką powieść o młodej Amerykance, Kate, która przyjeżdża do Neapolu na praktykę. Przy okazji zakochuje się w Salvatore, poznaje jego rodzinę i neapolitańskie zwyczaje. Miejscami dowcipna, ale też prawdziwa. Sprawdzi się jako lektura przed pierwszym wyjazdem albo towarzyszka na wyjeździe solo.

*

Cykl krótkich i barwnych historyjek o codziennym życiu w mieście. Jedna z tych pozycji, które warto wykopać choćby spod ziemi. Dostępna w bibliotekach i okazjonalnie na Allegro.

“…ragù nie gotuje się, ale się je przyrządza, nie jest to sos, ale historia i powieść, i poemat sosu.
Od chwili, gdy stawia się na ogniu rondel, aż do chwili, kiedy ragù jest naprawdę gotowe, wszystko może się zdarzyć i nie zdarzyć na szkodę lub z korzyścią dla tego pracochłonnego sosu, który zobowiązuje kucharza czy kucharkę w równym stopniu co obraz zobowiązuje malarza. (…)
Ragù nie smaży się, ale myśli; należy tylko poruszać łyżką jego najgłębsze refleksje i uważać, żeby ogień był słabiutki. Nic tak nie skłania do rozmyślań jak czuwanie nad znamienitym ragù.”

książki o Neapolu

*

  • Krew św. Januarego Sandora Maraia

Moje zeszłoroczne odkrycie. Książka napisana pięknym językiem, wypisałam dużo cytatów, które nie raz zobaczysz na blogu. Bardziej podobała mi się pierwsza część, w drugiej było trochę wątku politycznego i zaczęło mi się dłużyć. Polecam mimo to.
Polecam też
Dziennik, choć tylko jego mała część jest poświęcona Neapolowi.

Sandor Marai

*

Pisząc o książkach o Neapolu nie mogę nie wymienić neapolitańskiego pisarza Erri De Luca. Chyba tylko dwa jego tytuły przetłumaczono na polski, w tym Montedidio. Powolna akcja w centrum miasta, poetycki język, przyjemna lektura.

książki o Neapolu

***

Na koniec polecam ci trzy inne teksty. 

Pierwszy dotyczy życia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Neapolu. Znajdziesz tu tytuły książek, po które warto sięgnąć jeśli chcesz zgłębić ten temat.

Drugi opowiada o zwiedzaniu miasta śladami ojca Dolindo Ruotolo i jego biografii Jezu, Ty się tym zajmij. Tę i inne książki o ojcu Dolindo przeczytacie też jako ebooki w aplikacji Legimi.

W trzecim tekście zwiedzisz Neapol śladem świętego lekarza, Giuseppe Moscatiego. W tym poście polecam ci też książkę i film o jego życiu i działalności.

***

Znasz inne książki o Neapolu?
Które z wymienionych wyżej sam byś polecił?

A presto,

kawacaffe

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie.