Co zrobić w Neapolu
NEAPOL NA START,  Przewodnik po Neapolu

Co zrobić w Neapolu? 10 pomysłów “na start”

Do Neapolu przykleiło się wiele stereotypów. Dla niektórych lista skojarzeń kończy się na mafii i śmieciach. To wystarczy, by nigdy tam nie pojechać.
Ja lubię myśleć o nim jak o papierku lakmusowym, który sprawdza poziom otwartości na to, co autentyczne. Prawdziwe, nawet jeśli odbiega od fantazji o Włoszech “jak z widokówki”.
Gdy jedziesz do Neapolu możesz być pewien tylko jednej rzeczy. Nie będzie idealnie. Będzie kolorowo, hałaśliwie, chaotycznie, intrygująco, oburzająco, zaskakująco. “Idealne” wieje nudą, a ostatnią rzeczą, którą można powiedzieć o Neapolu to to, że jest nudnym miastem.

*

Za co lubię Neapol?

To miasto mnie fascynuje, bo jest kompletnie inne niż ja. Ekspresyjne, ekstrawertyczne, dużo mówi, głośno śpiewa, żywo gestykuluje, nie trzyma dystansu, nie martwi się na zapas. Przeciwieństwo, które przyciąga. Sprawia, że i ja zaczynam szybciej mówić i głośniej się śmiać. Lubię to miasto za nieoczywistość i za to, że ciągle wymaga uważności. To nie miejsce, gdzie bez zastanowienia zrobisz setkę sielankowych zdjęć. Czasem trzeba naprawdę porządnie poszukać, by dostrzec coś pięknego. Tym większa satysfakcja, gdy się to odnajdzie.

*

O Neapolu usłyszysz wiele. Dobrego i złego. Nie zniechęcaj się głosami, które mówią, że “cały” Neapol jest jakiś (brudny, głośny, chaotyczny, niebezpieczny). Ktoś, kto zobaczył coś więcej niż kawałek centrum wie, że to nieprawda dlatego niezmiennie polecam ci wyrobienie sobie własnej opinii.

W Neapolu znajdziesz wszystko pod warunkiem, że wiesz czego szukasz.
Poczytaj, popytaj, przygotuj się… i jedź.

Co zrobić w Neapolu? Poniżej znajdziesz moją subiektywną listę “na start”. Więcej praktycznych informacji o tym, jak poruszać się komunikacją miejską lub w jakiej części szukać noclegu, znajdziesz w moim przewodniku.

Przewodnik po Neapolu

 

Co zrobić w Neapolu? 10 pomysłów na dobry początek.

1) Zobaczyć przepiękną panoramę z Wezuwiuszem w tle.

Via Caracciolo i Via Partenope. Zapamiętaj nazwy tych ulic, bo razem tworzą promenadę idealną na długi spacer z widokiem na Wezuwiusza. Po drodze wstąp do Castel dell’Ovo (Zamku Jajecznego), którego nazwę legenda łączy z magicznym jajkiem Wergiliusza ukrytym w fundamentach.

Wracając do Wezuwiusza, polecam wejście na niego, bo widok z niego rekompensuje każdy wysiłek.

2) Zjeść pizzę neapolitańską.

Ten powód nie powinien dziwić, bo to właśnie w Neapolu powstała pizza Margherita przygotowana dla królowej Małgorzaty w kolorach włoskiej flagi. Pizza “neapolitańska” to wyrób tradycyjny, a sztukę jej przygotowania wpisano na listę UNESCO.

O to gdzie zjeść pizzę najlepszą z najlepszych neapolitańczycy mogą spierać się godzinami. W każdym przewodniku znajdziesz wzmiankę o Da Michele, gdzie pizzę jadła Julia Roberts w filmie “Jedz, módl się i kochaj” i o Sorbillo. We wpisie na temat pizzy polecam ci kilka innych adresów i, jak zawsze, namawiam do stworzenia własnego rankingu.

pizzerie w Neapolu

3) Skosztować sfogliatella frolla.

Sfogliatella to ciastko z nadzieniem z semoliny i ricotty, mój ulubiony neapolitański deser. Znajdziesz go w każdym barze w dwóch kształtach – frolla (wygląda jak bułeczka) lub listkowana riccia. W moim osobistym rankingu wygrywa frolla ze “Sfogliatelle Attanasio” przy Vico Ferrovia niedaleko dworca.

Jeśli deser to i kawa, a ta w Neapolu smakuje wyśmienicie. Na szybkie espresso polecam caffè “Harem” w barze Mexico, a na kawę z kremem orzechowym “Il vero bar del professore” przy Piazza Trieste e Trento.

4) Zobaczyć miasto z zamku Sant’Elmo.

Jeśli przy punkcie 2 i 3 przyszło ci do głowy brzydkie słowo na K czyli “kaloria”, w ogóle się tym nie przejmuj! Wszelkie nadmiary spalisz wchodząc na wzgórze z zamkiem Sant’Elmo. Z jego murów zobaczysz panoramę całego miasta. Naprawdę warto!

Neapol castel sant'elmo i certosa San Martino

5) Zwiedzić Capella Sansevero.

Nie każdy lubi spędzać urlop chodząc po muzeach, ale to jedno zobacz koniecznie. W środku czeka niezwykła rzeźba „Chrystusa spowitego całunem” Giuseppe Sammartino i „maszyny anatomiczne” (dwa szkielety z doskonale zachowanym układem krwionośnym). Zagadka ich powstania i sama postać księcia Sansevero do dziś owiane są tajemnicą.

6) Podpatrzeć tradycję tworzenia szopek bożonarodzeniowych.

Sztuka tworzenia presepe napoletano przetrwała wieki, a szopki i figurki wypełniają ulicę San Gregorio Armeno bez względu na porę roku. Oprócz tradycyjnych postaci, znajdziesz tu też figurki ze współczesnego świata polityki (Berlusconi), kościoła (papież Franciszek), muzyki (Pino Daniele) czy sportu.

San Gregorio Armeno

7) Zobaczyć największe “stare miasto” w Europie.

Uwielbiam włóczyć się wąskimi uliczkami bez określonego celu, a Neapol ma takich wiele. Spacerując po centrum wstąp do katedry (Duomo), gdzie trzy razy w roku odbywa się ceremonia cudu św. Januarego. Zwróć uwagę na tajemniczą fasadę kościoła Gesù Nuovo lub wejdź do przepięknego ogrodu klasztornego przy kościele Santa Chiara. Ale przede wszystkim… obserwuj codzienne życie mieszkańców, wsłuchaj się w ich dialekt i muzykę, poczuj zapach i skosztuj lokalnych przysmaków. Często to właśnie te najprostsze rzeczy są najbardziej fascynujące.

Tribunali Neapol

8) Poszukać ochłody w podziemiach miasta.

Na upały, oprócz morza i lodów, polecam chłód podziemnego miasta Napoli Sotteranea lub Tunelu Burbonów. Chłodne tunele nie tylko dadzą wytchnienie w gorące dni, ale przybliżą ci też historię tego fascynującego miasta.

9) Zobaczyć zachód słońca z parku Wergiliusza.

Neapol oferuje kilka parków, z których rozciąga się piękny widok. Jednym z nich jest park Wergiliusza, z którego zobaczysz morze i wyspę Nisida. To idealne miejsce na piknik połączony z oglądaniem zachodu słońca.

10) Poszukać polskich śladów w mieście.

Wielu polskich pisarzy i poetów wybrało Neapol na cel swoich podróży. Mało kto wie, ale to tu wydano pierwszy zagraniczny przekład “Quo vadis” Sienkiewicza i to tu Gustaw Herling-Grudziński mieszkał przez 45 lat. Kilka lokalnych deserów ma swoje polskie korzenie jak na przykład babà (babka nasączana rumem) czy polacca aversana (ciasto z kremem). Jeśli jesteś fanem sportu nie muszę ci chyba mówić, który Polak aktualnie gra w SSC Napoli?

Mamy naprawdę wiele powodów, by w Neapolu poczuć się swojsko :).

*

Jeśli masz ochotę, zapisz w telefonie poniższą listę “Co zrobić w Neapolu? 10 pomysłów na start”. 

Co zrobić w Neapolu

*

Planujesz swój pierwszy wyjazd do Neapolu i masz pytania? Napisz do nas lub zerknij do mojego przewodnika. Listę neapolitańskich tematów, które poruszam na blogu znajdziesz również pod tym postem. 
Chcesz podzielić się wrażeniami i zdjęciami po powrocie? Pisz śmiało!

A presto!

 

 

Neapol- nasz przewodnik:
1– Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
2– Najbardziej znane pizzerie w Neapolu
3– Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
4– Cmentarz Fontanelle
5– Kościół Gesu Nuovo i klasztor św. Klary
6– Marechiaro
7– Podziemny Neapol
8– Tunel Burbonów
9– Teatr San Carlo
10– Neapol śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
11Neapol śladami ojca Dolindo Ruotolo

12– Kulinarny przewodnik po Neapolu
13– Wyspa Gaiola i plaże w Neapolu
14– La farmacia degli Incurabili
15- Donnaregina Vecchia i Donnaregina Nuova
16Katakumby San Gennaro i San Gaudioso
17Święty January i jego cud
18– Co kupić w Neapolu- Pamiątki i prezenty dla miłośników miasta
19– Neapol w polskiej kulturze. Literacki przewodnik po mieście
20– Neapol za darmo czyli atrakcje, za które nic nie zapłacisz
21Spacerownik po Neapolu. Z Piazza dei Martiri do Salita del Petraio
22Pizzofalcone i Borgo Santa Lucia
23Neapol śladem kobiet
24Neapol śladami św. Giuseppe Moscati
25Spacer po centrum Neapolu – Decumano superiore
26Spacer po centrum Neapolu – Via dei Tribunali
27Spacer po centrum Neapolu – Spaccanapoli
28Park archeologiczny Pausilypon
29 – Quartieri Spagnoli
Inne wpisy dotyczące Neapolu:
– Relacja naszej czytelniczki z jej pierwszego wyjazdu do Neapolu
– Neapolitańczycy okiem Luciano de Crescenzo
– Czy Neapol jest bezpieczny dla kobiety podróżującej solo?
– Neapol od kuchni- przepisy
– Książki o Neapolu
– Muzyka Neapolu
– Nie jedź do Neapolu jeśli… Trzy typy osób, którym nie będzie w tym mieście łatwo
Szopka neapolitańska. Ciekawostki i symbolika postaci
Tombola i smorfia czyli o liczbach w Neapolu