Przewodnik po Neapolu, część 2. Pizzerie w Neapolu, które warto znać

Neapol ma do zaoferowania wiele rzeczy, z których znany jest na całym świecie. Jedną z nich jest pizza. To tutaj powstała słynna Margherita. Czym jest ona dla neapolitańczyków, zrozumie tylko ten, kto właśnie tam spróbował tego okrągłego ciasta z pomidorami San Marzano, mozzarellą di Bufala, bazylią i oliwą.
Dzisiaj polecamy wam pięć neapolitańskich pizzerii. Koniecznie odwiedźcie którąś z nich, jeśli tylko się tam znajdziecie.

Pizzeria Sorbillo ai Tribunali, Via dei Tribunali 32

Znajduje się w sercu starego miasta. W ostatnich latach stała się znana w całych Włoszech, także dzięki obecności jej właściciela, Gino Sorbillo, w wielu programach telewizyjnych.
Dla nas ta pizza to jedna z najlepszych w Neapolu: duża i okrągła- nie mieści się na talerzu, miękka i lekkostrawna. Sorbillo oferuje duży wybór smaków, od klasycznej Margherity i Marinary po pizze z produktami bio i wegańskie. Ponieważ lokal jest bardzo popularny, zawsze jest tu mnóstwo turystów i mieszkańców. Jeśli chcecie uniknąć długiego czekania przed lokalem, udajcie się na miejsce tuż przed otwarciem- o 12-12:30 w porze obiadu i o 19-19:30 w porze kolacji.

O spotkaniu z Gino Sorbillo przeczytacie też na blogu Pizzagirl patrol.

Podpowiedź: Jeśli jesteście głodni i nie chcecie czekać w długiej kolejce, dobrą alternatywą jest “Antica Pizzeria dell’Angelo” przy położonej niedaleko Piazzetta Nilo. Gdy tam byliśmy, nie było kolejki, w środku siedzieli sami Włosi, a pizza bardzo nam smakowała.

12871480_1899429356950307_7986024770047694399_n

Pizzeria Da Michele,  Via  Cesare Sersale, 1

Pewnie wielu z was widziało film “Jedz, módl się i kochaj”. W części, której akcja rozgrywa się we Włoszech, bohaterka- grana przez Julię Roberts- jedzie do Neapolu. Tam próbuje pizzy w tej właśnie pizzerii czynnej od 1870 roku.
W Da Michele można zjeść tylko dwa rodzaje pizzy: Marinara i Margherita. Obie są delikatne i lekkie, a dopłacając 50 eurocentów możecie poprosić o podwójną ilość mozzarelli na swojej Marghericie. Pizzeria zawsze jest pełna, nie zdziwcie się więc, jeśli zostaniecie posadzeni przy stoliku, który jest już częściowo zajęty przez innych klientów.

Pizzeria da Concettina ai 3 Santi, Via Arena della Sanità, 7

Bardzo popularna w ostatnich latach dzięki aktywnej promocji jej młodego właściciela, Ciro Oliva. Stale poszerza ofertę o pizze wyszukane i nietypowe. Zjecie tam pizze sezonowe- inne menu obowiązuje zimą, inne latem.
Pizza nie jest zbyt duża i miękka, ale zawsze przygotowywana z produktów dobrej jakości. Spośród wielu smaków warto spróbować pizzy Fondazione San Gennaro z bokami wypełnionymi ricottą i z neapolitańskimi taralli (rodzaj wytrawnych ciastek).
Na koniec jeszcze ciekawostka: w Concettinie możecie wziąć udział w inicjatywie “zawieszonej” pizzy opłacając to danie dla nieznajomej, potrzebującej osoby.

13649638_10209318126737673_1714634578_n

Pizzeria da Starita a Materdei, Via Materdei 27, 28

Miejsce stało się popularne dzięki filmowi “Złoto Neapolu” z lat ‘50, w którym przepiękna Sofia Loren przygotowywała pizze dla mieszkańców tej dzielnicy. Pizza w Starita nie jest zbyt duża, idealna dla osób, które mają problem ze zjedzeniem w całości standardowej dużej pizzy. Miejsce znane także dzięki swojej pizzy Montanara, najpierw smażonej, a później pieczonej w piecu.

13664662_10209318218699972_150761289_n

Pizzeria Di Matteo, Via dei Tribunali, 94

To drugie miejsce na Via dei Tribunali. Znane głównie ze swojej pizzy w wersji mini, składanej na cztery i branej na wynos (wł. “pizza a portafoglio”). Jeśli nie chcecie długo czekać i jeść w lokalu, wystarczy wam 1,5 EUR żeby na poczekaniu zjeść dobrą Margheritę.

*

Masz swoją ulubioną pizzerię w Neapolu? Podziel się sprawdzonym adresem.

Ten post przeczytasz też po włosku: https://www.kawacaffe.pl/it/pizzerie-a-napoli/

 

kawacaffe

 

Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie

Poprzednia część naszego przewodnika po Neapolu:

Co warto zrobić w Neapolu? 10 pomysłów “na start”
część 1Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem