Portici
KAMPANIA

Portici. Pałac królewski i muzeum pociągów idealne na rodzinne zwiedzanie

Pociąg z Neapolu podjeżdża na stację Pietrarsa – San Giorgio a Cremano po 15 minutach jazdy. Jego dalekiemu kuzynowi sprzed 180 lat zajęło to 11 minut.
Przyjechaliśmy do Portici zobaczyć Muzeum Kolei (Museo Nazionale Ferroviario di Pietrarsa). To ukłon w kierunku tych z was, którzy zwiedzają Neapol z dziećmi i proszą o podpowiedzi co do miejsc, gdzie warto zajrzeć. To muzeum jest jednym z nich.

Portici. Muzeum Kolei Pietrarsa

Skąd muzeum pociągów wzięło się pod Neapolem?

Neapol-Portici to pierwsza linia kolejowa we Włoszech (1839 r.) i spełnienie snu Ferdynanda II o uniezależnieniu Południa od zewnętrznych wpływów. Wybór nieprzypadkowy, bo właśnie w Portici znajdowała się letnia rezydencja królewska.

Fabryka Pietrarsa była największym zakładem pracy na półwyspie w połowie XIX wieku, zatrudniała 1500 pracowników. Niezależność i szybki rozwój to sól w oku Brytyjczyków, a po zjednoczeniu także Północy. W 1860 roku w parlamencie w Turynie Carlo Bombrini mówi, że trzeba doprowadzić do sytuacji, by Południe Włoch nie mogło podejmować już działań na taką skalę. Wkrótce w Genui powstaje konkurencyjna Ansaldo, która przejmuje zamówienia dla Pietrarsy, a rząd w Piemoncie decyduje o prywatyzacji zakładu. Nowy właściciel obcina pensje i zwalnia wielu pracowników. Doprowadza to do pierwszego w historii Włoch strajku pracowniczego w 1863 roku. Wojsko go tłumi, a scena polityczna przemilcza. W 1975 roku Pietrarsę oficjalnie zlikwidowano.

*

Odkopujemy dziś trochę historii, by pokazać wam to piękne miejsce i mniej znane, przemysłowe oblicze Kampanii.
To też propozycja dla tych z was, którzy zwiedzają Neapol z dziećmi. Byliśmy jedynymi bezdzietnymi zwiedzającymi. Dzieciaki wokół bawiły się przednio, więc muzeum sprawdzi się doskonale na rodzinną wycieczkę.

Pietrarsa leży nad samym morzem. Rozciąga się stąd widok na cały Neapol.
Składają się na nią trzy ogromne hale. W pierwszej zobaczysz kilkanaście lokomotyw i pokaz multimedialny. Eksponaty można dotykać, do niektórych można wejść i zobaczyć je od środka.
Druga hala to wagony do zadań specjalnych m.in. prezydencki, więzienny i pocztowy. Trzecia, nowsze lokomotywy, części silników i projekcje filmowe.

Portici Pietrarsa Neapol z dziećmiPortici Pietrarsa Neapol z dziećmi

Reggia di Portici

Zwiedzanie Pietrarsy możesz połączyć z wizytą w pałacu królewskim w Portici.
To letnia rezydencja wybudowana na życzenie Karola III z dynastii Burbonów. W czasie budowy odkryto tu wiele pozostałości z Herkulanum co dało początek muzeum poświęconemu wykopaliskom, które było punktem obowiązkowym na mapie Grand Tour.

Portici

Pałac stoi przy Via Università 100. To ważna informacja, bo gdy wpiszesz w Google maps “Reggia di Portici”, mapka zaprowadzi cię do willi Fernandes. To pałacyk, który 21 lat temu skonfiskowano klanowi Rea; dziś jest własnością miasta, ale nie można go zwiedzać.

*

Jeśli chodzi o sam pałac królewski, mam pewien problem z jednoznacznym poleceniem tego miejsca. Obecnie składają się na niego puste pokoje, które czekają na odrestaurowanie i ogród botaniczny, którego duża część jest z tego powodu niedostępna. W pałacu nie zobaczysz więc mebli, obrazów czy innych eksponatów nawiązujących do historii.

Ze wstąpienia do pałacu zadowoleni za to będą ci, którzy wybierają się do Herkulanum. Pałac w Portici dzieli od wykopalisk niecały kilometr, a w środku mieści muzeum im poświęcone (Museo Herkulanense). Zobaczenie go może być ciekawym uzupełnieniem.

Portici

Z okien pałacu rozciąga się boski widok na Capri i ogród pełen drzew pomarańczowych. Gdy spacerowaliśmy po nim, w powietrzu unosił się cudowny zapach kwiatów pomarańczy. A może to był zapach pastiery z neapolitańskich domów? Kto wie, biorąc pod uwagę to, że Portici odwiedziliśmy w Wielką Sobotę ;).

Czy polecam zobaczenie tego miejsca? Tak, ale poczekałabym na koniec prac w ogrodzie botanicznym. Połączenie zwiedzania Pietrarsy z piknikiem pod palmami to ciekawy pomysł na spokojny dzień poza głośnym Neapolem.

Portici

Portici

*

Z pałacu królewskiego zejdziesz do portu (Granatello). Jest tam kilka lokali, głównie z rybami i owocami morza. Z doświadczenia mogę polecić wam O’ cuopp. Niedaleko portu jest stacja kolejowa Trenitalia Portici-Ercolano, z której wrócisz do Neapolu.

Informacje praktyczne

Muzeum Kolei Pietrarsa w Portici

Godziny zwiedzania dla turystów indywidualnych:
Czwartek – 14:00 do 20:00.
Piątek- 9:00 do 16:30.
Weekendy i święta – 9:30 do 19:30.

Ceny biletów:
– normalny – 8 EUR, ulgowy (6-18 lat) – 5 EUR, dzieci poniżej 6 lat – gratis;
– rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) – 20 EUR.

Dojazd:
Do Portici dojedziesz z Neapolu pociągiem w kierunku Salerno lub Torre Annunziata. Podróż trwa około 15 minut. Stacja docelowa (Pietrarsa – S. Giorgio a Cremano) znajduje się tuż przy wejściu do muzeum.

*

A presto!

kawacaffe

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zerknij na nasz profil na Instagramie.