Terme di Baia
KAMPANIA

Terme di Baia czyli gdzie uciec od zgiełku Neapolu

Miłośnicy historii i parków archeologicznych w Neapolu się nie nudzą! W samym mieście i jego okolicy atrakcji jest tyle, że spokojnie zaplanujecie tematyczny wyjazd. Najbardziej znane wykopaliska to oczywiście te w Pompejach i Herkulanum, ale i po drugiej stronie miasta wstydu nie ma. Dzisiaj opowiem wam o jednym z takich miejsc – Terme di Baia w Bacoli.

O tym miejscu Orazio napisał – Żadna zatoka na świecie nie błyszczy tak pięknie jak Baia. Dziś możemy sobie to tylko wyobrazić, bo zabudowane wybrzeże pięknem nie powala, ale spróbujmy choć na chwilę spojrzeć na nie okiem starożytnych.

Baia dawniej

W czasach cesarstwa rzymskiego możni i władcy zjeżdżali z Rzymu do Baiae, aby w swoich posiadłościach odpocząć od zgiełku miasta. Baia tym właśnie była – skupiskiem pałaców nazywanym “małym Rzymem”. Tutejsze wille były ogromne, z fontannami, basenami do hodowli muren, ogrodami i łaźniami. Obszar “płonących pól” (Pola Flegrejskie, wł. Campi Flegrei) sprzyjał tym ostatnim ze względu na obecność wód termalnych. Nazwa Baia pochodzi prawdopodobnie od imienia Bajos, przyjaciela Odyseusza, którego pochowano w tym miejscu.

Po upadku Cesarstwa Terme di Baia straciły swoje znaczenie i popadły w zapomnienie. Wykopaliska, które pozwalają nam je zwiedzać rozpoczęto w latach 40. ubiegłego wieku. To co widzimy dzisiaj to tylko część Term. Pozostałą zburzono pod powstające tu domy lub pochłonęło je morze.
W rejonie Campi Flregrei/ Pozzuoli/ Posillipo typowym zjawiskiem są ruchy skorupy ziemskiej nazywane bradisismo. Bradisismo flegreo wiąże się z aktywnością wulkaniczną, która powoduje naprzemienne podnoszenie się terenu lub jego obniżanie stąd część Baji zobaczymy jedynie w kostiumie płetwonurka (Parco sommerso di Baia).

Terme di Baia dzisiaj

Obszar parku archeologicznego jest spory i duża szansa, że będziecie tu sami. To nie słynne Pompeje, większość turystów nawet nie wie o istnieniu tego miejsca. Moje zmysły odpoczęły tu tak, że aż szkoda było wychodzić ;). 

Stojąc na ścieżce prowadzącej do parku widzimy przed sobą morze i współczesne budynki, a po prawej zamek – Castello di Baia. Kiedyś był tu kompleks łaźni i willi schodzących prosto do morza. Na przykład Villa dell’Ambulatio, sześciopoziomowa konstrukcja z tarasami, na których można było korzystać ze słońca i pomieszczeniami do odpoczynku z widokiem na wody Zatoki. Dzisiaj możemy zobaczyć to piętrowe ułożenie, pozostałości kilku budynków i mozaik podłogowych. 

Terme di Baia

Baia, Bacoli

Terme di Baia

Baia termy

Terme di Baia

Terme di Baia

Terme di Baia

Terme di Baia
Współczesne balkony wychodzące na park archeologiczny
*

Do dzisiaj zachowały się tu dwie “świątynie” – Merkurego i Wenus. Określenie “świątynia” nie dotyczy kultu religijnego, były to budynki termalne. Świątynia Merkurego (inaczej “świątynia echa”) to jedyna nie zniszczona kopuła i pierwszy przykład takiej konstrukcji w architekturze rzymskiej z I wieku p.n.e. (starsza od rzymskiego Panteonu). Świątynia pełniła funkcję Calidarium i służyła jako basen do kąpieli w ciepłej wodzie termalnej. Świątynię Wenus zobaczymy już poza bramami Parku, stoi po drugiej stronie ulicy wtopiona we współczesny pejzaż.

Baia światynia Merkurego

Terme di Baia

Baia

Figowiec Baia

Z ciekawostek przyrodniczych – tuż przy świątyni Merkurego rośnie drzewo figowe. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że rośnie ono w dół. Jakieś zabłąkane ziarenko zapuściło korzenie w skale i nijak nie dba o prawa natury :).

Uwielbiam takie połączenie – park archeologiczny w symbiozie z naturą, wtopiony w krajobraz. Mogłabym mieć taki widok z okna! Zieleń i odurzający zapach ziół zachwyciły mnie tu tak samo jak w parku Pausilypon. Z dużą przyjemnością usiadłam więc w cieniu drzewa granatowego delektując się ciszą, samotnością i drugim śniadaniem.

*

Terme di Baia znajdują się na terenie Bacoli. Dojedziemy tu bezpośrednio pociągiem Cumana ze stacji Montesanto. Wysiadamy na stacji Fusaro skąd do Parku mamy około 800 metrów. Przy okazji, nad jeziorem Fusaro zobaczycie maleńką Casina Vanvitelliana. Tutejsze okolice były dla Burbonów miejscem połowów i polowań, a Casina to budynek, który wniesiono dla gości dworu królewskiego. Takie “skromne”, burbońskie Airbnb ;).

Casina Vanvitelliana

Bilet wstępu do Terme kosztuje 4 EUR, a godziny zależą od pory roku (w poniedziałki zamknięte). Aktualny rozkład znajdziecie na stronie. Zwiedzanie możecie połączyć m.in. z odwiedzinami zamku – Castello di Baia, w którym znajduje się muzeum archeologiczne Pól Flegrejskich.

Znaliście Terme di Baia? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

Przewodnik po Neapolu

A presto!

 

 

 

Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
Co warto zrobić w Neapolu? 10 pomysłów “na start”
1– 
Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
2– 
Najbardziej znane pizzerie w Neapolu
3– 
Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
4– 
Cmentarz Fontanelle
5– 
Kościół Gesu Nuovo i klasztor św. Klary
6– 
Marechiaro
7– 
Podziemny Neapol
8– 
Tunel Burbonów
9– 
Teatr San Carlo
10– 
Neapol śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
11– Neapol śladami ojca Dolindo Ruotolo
12– 
Kulinarny przewodnik po Neapolu
13– 
Wyspa Gaiola i plaże w Neapolu
14– La farmacia degli Incurabili
15- 
Donnaregina Vecchia i Donnaregina Nuova
16– 
Katakumby San Gennaro i San Gaudioso
17– 
Święty January i jego cud
18– 
Co kupić w Neapolu- Pamiątki i prezenty dla miłośników miasta
19– 
Neapol w polskiej kulturze. Literacki przewodnik po mieście
20– 
Neapol za darmo czyli atrakcje, za które nic nie zapłacisz
21– 
Spacerownik po Neapolu. Z Piazza dei Martiri do Salita del Petraio
22– 
Pizzofalcone i Borgo Santa Lucia
23– 
Neapol śladem kobiet
24– 
Neapol śladami św. Giuseppe Moscati
25– 
Spacer po centrum Neapolu – Decumano superiore
26– 
Spacer po centrum Neapolu – Via dei Tribunali
27– 
Spacer po centrum Neapolu – Spaccanapoli
28 – 
Park archeologiczny Pausilypon
Inne wpisy dotyczące Neapolu:
– Relacja naszej czytelniczki z jej pierwszego wyjazdu do Neapolu
– Neapolitańczycy okiem Luciano de Crescenzo
– Czy Neapol jest bezpieczny dla kobiety podróżującej solo?
– Neapol od kuchni- przepisy
– Książki o Neapolu
– Muzyka Neapolu
– Nie jedź do Neapolu jeśli… Trzy typy osób, którym nie będzie w tym mieście łatwo
– Szopka neapolitańska. Ciekawostki i symbolika postaci
– Tombola i smorfia czyli o liczbach w Neapolu