Przewodnik po Kampanii – Agropoli, Castellabate i Paestum
Myślisz “Kampania”, a przed oczami staje ci nieokiełznany Neapol, dostojna Capri, zielona Ischia, zamyślona Procida lub malownicze Wybrzeże Amalfi? Słusznie, bo to wizytówki regionu, ale – choć trudno w to uwierzyć – to tylko część tego, co Kampania ma do zaoferowania.
Jeśli jesteś w Neapolu, masz do dyspozycji 3-4 dni, a ceny i tłumy Amalfi cię zniechęcają, mamy dla ciebie alternatywę – wycieczkę do Agropoli, Castellabate i Paestum.
Zatrzymaliśmy się w Agropoli na cztery dni we wrześniu zeszłego roku, to był drugi etap naszej trasy z Kalabrii do Neapolu. Jeśli poruszasz się komunikacją publiczną, polecamy to miasto jako bazę. Ma bezpośrednie połączenie kolejowe z Neapolem i okolicznymi miastami (jedna stacja od Paestum), także w weekendy (w przeciwieństwie do Castellabate).
Jak dojechać do Agropoli/ Castellabate/ Paestum i co warto zobaczyć na miejscu?
Agropoli
Nazwa miasta pochodzi najpewniej od słów città alta – miasto na wzgórzu. Faktycznie, stare miasto otoczone murami leży na wzniesieniu wychodzącym w morze. Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na port i półwysep. Nie są to może widoki jak w Positano, ale jeśli lubisz mniejsze, spokojne miasteczka bez tłumów, to Półwysep Cilento przypadnie ci do gustu.
Do Centro Storico dotrzesz kierując się w górę od Piazza Veneto. Widok na morze rozciąga się praktycznie z każdego zakątka: spod kameralnego kościółka della Madonna Di Costantinopoli (Stella Maris), z ogródków wielu trattorii serwujących dania lokalnej kuchni i z murów zamku – Castello Aragonese – który zwiedzisz za darmo.
Z kościołem Stella Maris wiąże się tradycja procesji po morzu, która odbywa się 24 lipca. W tym dniu wierni przenoszą figurę Matki Boskiej do łodzi, a następnie udają się w procesję wzdłuż wybrzeża.
Agropoli – sprawdzone lokale
Jeśli masz ochotę na lokalną kuchnię w murach starego miasta, polecamy małą trattorię Il Saraceno (via Scipione del Vecchio). To mały lokal, w którym rodzice gotują, a młodsze pokolenie obsługuje gości. Dobre wino i owoce morza, duże porcje w korzystnej cenie.
Inne miejsca, które odwiedziliśmy:
– aperitivo – Nero Cafè (via Francesco Petrarca 8) – idealne miejsce na drinka i na apericena (duży wybór przekąsek);
– domowy obiad – Pizzeria Giusy (viale Europa 5) – gotowe dania wystawione w witrynie, domowe obiady w dobrej cenie. Wzięliśmy gnocchi i salsiccia e friarielli;
– piadina – na mały głód sprawdzi się PiadinaMi (Via Quintino Sella);
– pizza – dobrą pizzę w stylu neapolitańskim dostaliśmy w Ristorane Pizzeria Anna przy via San Marco;
– lody – Gelateria Belinda (Piazza della Mercanzia) – nasz stały punkt na mapie wieczornych spacerów;
– na drinka poza ścisłym centrum – bar La Fornace (9 Largo Carmine, tuż przy budynku dawnej cegielni, symbolu industrializacji miasta).
Plaże w Agropoli
Poza plażą miejską wzdłuż promenady San Marco, najchętniej odwiedzana w okolicy jest Baia di Trentova. Dojdziesz tam pieszo z centrum (około 30 minut spacerem), są też sezonowe połączenia busem. Plaże Agropoli mają oznaczenie Bandiera Blu, otrzymują ją miejsca spełniające warunki czystości plaż i wody.
Dojazd do Agropoli
Z Neapolu do Agropoli dojedziesz bezpośrednio pociągiem (stacja Agropoli-Castellabate, czas: ok 1h 20′).
Santa Maria di Castellabate i Castellabate
Zanim wybierzesz się do Castellabate, miasta z cudownym widokiem, wczuj się w klimat oglądając kultowy już film “Benvenuti al Sud”, bo to właśnie tam rozgrywa się jego akcja.
Miasteczko leży na wzgórzu, z którego roztacza się przepiękna panorama. To idealne miejsce na spacer i choćby kilkugodzinną wycieczkę.
Nie biegnijcie od razu na filmową piazzettę (Piazza 10 Ottobre 1123), nie znajdziecie tam poczty, z której wyślecie urlopową kartkę. Gdzie ona jest? Tylko w filmie. W rzeczywistości na jej miejscu działa bar.
Zajrzyjcie wcześniej do zamku – il Castello dell’Abate – od którego wzięła się nazwa miasta. Gdy weszliśmy do środka, pracujący tam pan był tak zaskoczony, że nie tylko nie wziął pieniędzy na wstęp, ale jeszcze osobiście nas oprowadził, opowiedział o historii miasteczka, a potem o sobie i swojej rodzinie.
Idąc w kierunku bazyliki Santa Maria de Giuglia znajdziecie na murze tablicę:
W filmie urzędnik z Mediolanu, grany przez Claudio Bisio, tuż po przyjeździe widzi tylko część napisu “Tu się umiera”, co wprawia go w przerażenie. Tablica nie jest filmowym gadżetem, ale pamiątką słów wypowiedzianych tu w 1811 roku przez króla Neapolu, Gioacchino Murata.
Dojazd do Castellabate
Z Agropoli do Santa Maria di Castellabate kursuje autobus. Jeśli nie zatrzymujesz się tu na dłużej, zaplanuj wycieczkę na dzień roboczy feriale, bo w weekend nie ma dobrych połączeń.
Santa Maria di Castellabate to miasto położone na dole. Na górę, do Castellabate, kursują minibusy. Para z Polski, którą poznaliśmy na miejscu wchodziła na nogach, zajęło im to około godziny.
Po zjechaniu z góry resztę popołudnia spędziliśmy na plaży w Santa Maria di Castellabate, a potem wróciliśmy do Agropoli.
Paestum
Świątynie sprzed 2500 lat. Gdy zwiedzam takie miejsca jak Paestum nie mogę się nadziwić, że jest XXI wiek, a ja wciąż mogę je oglądać (swoją drogą, ciekawe jak długo przetrwają budynki, które powstają obecnie?).
Park Archeologiczny w Peastum z muzeum i świątyniami Hery, Ateny i Neptuna jest oddalony od Agropoli tylko o jedną stację kolejową i warto włączyć go do planu zwiedzania półwyspu Cilento.
Bilet wstępu kosztuje 9 EUR. Park jest objęty programem darmowych wejść w pierwsze niedziele miesiąca. Wtedy nie płacisz za wstęp na teren Parku, a zwiedzanie muzeum kosztuje symboliczne 1 EUR.
Ciekawostka: Aby wesprzeć ochronę Paestum możesz “zaadoptować” kawałek muru. Za dotację w wysokości 50 EUR/ rok, muzeum oferuje darmowe wejścia w czasie trwania “adopcji”.
***
Byliście na Półwyspie Cilento? A może wybieracie się tam w tym roku?
A presto!
Inne wpisy o regionie Kampania znajdziesz TU.