
Salento bez samochodu. Praktyczny przewodnik po poruszaniu się komunikacją publiczną
Kiedy pierwszy raz przyjechałam sama do Apulii, poruszałam się po regionie tylko pociągami. Na podstawie moich doświadczeń powstał, pierwszy w blogosferze, przewodnik po zwiedzaniu regionu pociągiem. W temacie Półwyspu Salento napisałam w nim tylko, że od Lecce w dół kursują pociągi Ferrovie del Sud Est. Wtedy faktycznie, tylko tak podróżowałam, ale dziś wiem, że to nie wszystko.
Na przełomie sierpnia i września wybrałam się z moim mężem na tydzień do Salento. Potestowaliśmy, posprawdzaliśmy i dziś oddaję ci drugą część komunikacyjnego przewodnika.
Tym razem bierzemy pod lupę obszar od Lecce w dół.
Jeśli wybieracie się do Salento, zerknijcie też na kulinarny przewodnik po Półwyspie.
*
Na początek kilka mniej przyjemnych faktów, które warto znać. Potem będzie już tylko lepiej ;).
- Włoskie koleje Trenitalia kończą swój bieg w Lecce. Wraz z ich biegiem maleją szanse na szybkie i komfortowe dotarcie pociągiem do wielu miejsc na Półwyspie Salento;
- Wprawdzie lipiec i sierpień to miesiące, w których sami unikamy jeżdżenia do Włoch, ale jeśli planujesz dużo się przemieszczać i nastawiasz się na plażowanie, weź pod uwagę właśnie ten okres. Wtedy działa dodatkowa komunikacja sezonowa;
- Z nieznanych mi powodów “sezon” kończy się z początkiem września, mimo że nadal jest ciepło, a Apulię odwiedzają turyści. W tym czasie komunikacja oczywiście działa, ale jest mniej kursów w ciągu dnia i głównie pomiędzy miastami, a nie kąpieliskami.

Gdy już to wiemy, przejdźmy do konkretów:
Salento bez samochodu
Ferrovie del Sud Est – pociągi i autobusy
Spółka kolejowa, która obsługuje Salento to Ferrovie del Sud Est. W jej skład wchodzą pociągi i autobusy.
Bilety na pociąg kupujemy na dworcu (kasy, automaty) i kasujemy zanim wsiądziemy do pociągu.
Bilety na autobus Ferrovie del Sud Est wyglądają tak samo jak bilety na pociąg. Kupujemy je na dworcu w tych samych kasach i kasujemy zanim wsiądziemy do autobusu.
Ważne: Biletów na autobus nie można kupić u kierowcy.
Zapamiętaj tę uwagę, bo przystanek autobusowy nie stoi przy budynku dworca tylko na rogu ulic Via Don Bosco i Viale O. Quarta. To około 120 metrów od stacji kolejowej. Niby niedaleko, ale dolicz kilka dodatkowych minut na to, by spokojnie kupić bilet i dojść na przystanek.

*
Oficialna strona Ferrovie del Sud Est to: https://www.fseonline.it/
Tu sprawdzisz aktualny rozkład jazdy i to czy do danego miejsca jedzie pociąg czy autobus. Jeśli pociąg, zobaczysz napis Regionale FSE, jeśli autobus Autobus FSE.
Bilety kupisz też online.
O tym, jak przejść przez zakup biletów kolejowych bez znajomości włoskiego pisałam tutaj.
*
Z Ferrovie del Sud Est dojedziesz m.in. do:
- Maglie,
- Galatiny,
- Copertino,
- Otranto,
- Gallipoli,
- Nardò (UWAGA! Stacja Nardò Città, nie Nardò Centrale!),
- Tricase,
- Gagliano oraz na sam koniuszek obcasa do
- Santa Maria di Leuca.
Oczywiście w sezonie łatwiej o połączenia. Po sezonie pociągi i autobusy kursują, ale rzadziej lub z koniecznością przesiadek.

*
Salento in bus
Na Półwyspie Salento są też inne połączenia autobusowe.
Najwięcej z nich oferuje Salento in bus. To kilka linii pomiędzy dużymi miastami i głównymi plażami. Jeśli nastawiasz się na plażowanie, jest to dobra opcja.
Na oficjalnej stronie internetowej znajdziesz rozkłady na 2023 rok.
UWAGA! Rozkłady obowiązują w dwóch terminach: 1 lipca – 31 sierpnia oraz 15 czerwca – 10 września (mniej połączeń).
Zanim zaplanujesz podróż, sprawdź oznaczenia na rozkładach, zwłaszcza jeśli będziesz w Salento na przełomie sierpnia i września. My rozplanowaliśmy wyjazd tak, by w pierwsze dni urlopu (końcówka sierpnia) odwiedzić plaże, a we wrześniu przerzuciliśmy się na zwiedzanie miast.
Polecam ci wejście do Biura informacji turystycznej i zabranie takiej książeczki jak na zdjęciu wyżej. Masz w niej mapę połączeń, rozkłady jazdy i przystanki, na których zatrzymują się autobusy.


*
Bilety Salento in bus kupisz u kierowcy, poprzez aplikację na smartfonie i w punktach sprzedaży. Dzieci w wieku do 10 lat podróżują za darmo, przy czym na jednego dorosłego z ważnym biletem przypada jedno dziecko jadące gratis. Jeśli masz pod swoją opieką więcej niż jedno dziecko, musisz kupić bilet na drugie i kolejne.
*
Poza większymi miastami jak Otranto, Maglie, Galatina, Gallipoli czy Santa Cesarea Terme, autobusami “Salento in bus” dojedziesz na plaże m.in. do:
- Torre dell’Orso, 1,5 kilometra od plaży znajduje się słynna Grotta della Poesia;
- Porto Badisco;
- Santa Maria di Leuca;
- Marina di Pescoluse;
- Porto Selvaggio czy
- Torre Lapillo.
Mając bazę w Lecce, ograniczyliśmy się do plaż położonych bliżej – Torre Lapillo, Torre dell’Orso.
Jeśli to dla ciebie ważne, rozważ bazę na południe od Lecce, na przykład w Otranto lub Gallipoli skąd masz bezpośrednie połączenia na przykład do Marina di Pescoluse lub Santa Maria di Leuca.
Cotrap
Drugą spółką autobusową jest Cotrap. Obsługuje kilka połączeń, głównie pomiędzy plażami a miastami wewnątrz półwyspu. Mimo że mapka sugeruje, że są to połączenia sezonowe to po jego zakończeniu nadal dotrzesz nimi z Lecce do np. Torre dell’Orso czy Torre Lapillo. Niestety często będzie to wymagać przesiadki.
W zamian Cotrap obsługuje mniejsze miasteczka wewnątrz półwyspu. Jeśli nastawiasz się na coś totalnie poza turystycznym szlakiem, ta opcja może cię zainteresować.

*
Salento bez samochodu – wybrane miasta i plaże, do których dojedziesz komunikacją publiczną
Nieraz słyszałam, że po Salento trudno przemieszczać się bez samochodu i przez to wiele się traci. Powiem tak: to, że jesteś tu bez auta nie znaczy, że nic nie zobaczysz. Ok, wymaga to przemyślenia terminu i pewnej logistyki, ale nie jest niemożliwe.
Na zachętę zostawiam ci kilka zdjęć z naszego siepniowo-wrześniowego wyjazdu. Pod każdym zdjęciem zaznaczam, jak tam dotarliśmy.





Dojazd pociągiem


*
Komunikacja publiczna w Salento a kobiece #solodoWłoch
Czy poruszanie się komunikacją jest bezpieczne dla kobiety podróżującej solo?
Moim zdaniem tak. Gdy byłam w Apulii sama, ani razu nie miałam nieprzyjemnej sytuacji. Przeciwnie, kilka osób zapytało mnie na peronie gdzie jadę, czy wiem, jak się tam dostać i czy nie potrzebuję pomocy. Ale chciałabym zwrócić waszą uwagę na dwie rzeczy:
- kiedy poruszałam się pociągami poza sezonem (październik) często wsiadałam sama. Niby komfortowo, ale jakoś nieswojo. Zawsze więc zajmowałam miejsce w pierwszym wagonie. Tu czułam się pewniej. Unikałam też ostatnich połączeń, już po zmroku;
- w sezonie autobusami jadącymi na plażę podróżują też obwoźni handlarze pamiątkami z północnej Afryki. I teraz, żeby było jasne, ja nie mam nic przeciwko, ale – gdy uruchamiam pokłady empatii – umiem sobie wyobrazić, że dziewczyna podróżująca solo może na wejściu poczuć się niepewnie. Tak, jak wspomniałam, nie miałam powodów do obaw, za każdym razem pełna kulturka. Po prostu wiedz, że taka sytuacja jest w tej części regionu na porządku dziennym, zwłaszcza na trasach prowadzących do turystycznych miejsc :).
*
Mam nadzieję, że ten tekst rozjaśnił ci nieco sytuację i zachęcił do wybrania się na Półwysep Salento. Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania, pisz śmiało.
Jeśli uważasz, że ten przewodnik przyda się innym, podziel się linkiem. Z góry bardzo ci za to dziękuję!
*
Inne posty o Apulii, które mogą cię zainteresować:
- Pociągiem po Apulii;
- Książki o Apulii, które przeczytałam przed wyjazdem;
- Kuchnia Salento- czego warto skosztować na końcu włoskiego obcasa?
A presto!
Jeśli chcesz pozostać na bieżąco, zerknij na nasz profil na Instagramie.
Zobacz również

Kuchnia Salento. Co zjeść na końcu włoskiego obcasa?

Książki o Apulii, które przeczytałam przed wyjazdem do Salento
