Blogi i strony o włoskich regionach | I blog e i siti sulle regioni italiane

 

 

Lubię zbierać inspiracje. Od czasu do czasu wieczorem przygotowuję sobie filiżankę herbaty i wpraszam się w wirtualne odwiedziny do ulubionych blogerek. Szukam inspiracji do gotowania, organizacji czasu i podróżowania.
Bywa, że zdjęcie przypadkowego miejsca sprawia, że od razu zaczynam o nim czytać i planować jego zobaczenie w rzeczywistości. Tak było z wyspą Isola della Gaiola, do której zobaczenia skłoniło mnie to zdjęcie.

http://www.topinspired.com/wp-content/uploads/2014/09/The-Isola-La-Gaiola-Italy.jpg

W naszych głowach i w rozmowach coraz częściej  przewija się słowo “urlop”.  Jeśli już wiecie, że spędzicie go we Włoszech, to mamy dziś dla Was całe mnóstwo interesujących linków, które dla ułatwienia podzieliliśmy na regiony. Mamy nadzieję, że pomogą Wam w stworzeniu własnego, niepowtarzalnego planu zwiedzania.

Pierwszy pomysł na ten tekst zakładał, że w każdym włoskim regionie znajdziemy mieszkającą tam Polkę, która prowadzi blog na jego temat. Na takich stronach zawsze znajdziecie masę praktycznych informacji oraz opis rzadziej odwiedzanych miejsc. Nie dla wszystkich regionów to się udało. Tam, gdzie nie znaleźliśmy bloga lub strony na Facebook’u, polecamy regionalne strony turystyczne oraz strony na Instagramie, gdzie też znajdziecie wiele inspiracji.
Nasza lista nie jest zamknięta. Jeśli mieszkacie we Włoszech, piszecie o swoim regionie lub znacie kogoś, kto to robi, odezwijcie się w komentarzu i pomóżcie nam ją uzupełnić.
To co, zaczynamy?

Blogi i strony o włoskich regionach:

Dolina Aosty
Wszystko, co potrzebujecie wiedzieć o najmniejszym włoskim regionie znajdziecie u Agnieszki. Wzdycham z tęsknoty za górami za każdym razem, gdy widzę jej piękne zdjęcia: http://ciekawaosta.pl/

Piemont
Blanka od ponad 10 lat mieszka w Piemoncie i, jak sama pisze, wciąż go odkrywa. Jeśli ten region jest celem Waszej kolejnej podróży, koniecznie zajrzyjcie na jej blog: http://www.italiajakalubisz.blogspot.it/

Lombardia
Zerkałam na blog Ani przed styczniowym wyjazdem do Mediolanu, polecam więc z praktyki. Na stronie znajdziecie nie tylko wiele informacji, ale też pobierzecie ebook o Mantui:
http://podsloncemitalii.pl/

Trydent- Górna Adyga
Nie znaleźliśmy polskiego bloga o Trydencie-Górnej Adydze, ale ponieważ jest on chętnie odwiedzany przez rodaków, strony o turystyce w regionie mają polską wersję:
http://www.suedtirol.info/pl/
https://www.visittrentino.it/pl/odkryj-trentino/miejscowosci-turystyczne

Wenecja Euganejska
Z Veneto pisze Renata, odwiedźcie ją nie tylko w poszukiwaniu informacji o regionie, ale także inspiracji kulinarnych, warto!
http://kalejdoskoprenaty.blogspot.it/
Subiektywne spojrzenie na Italię i na region znajdziecie też u Bożeny w jej włoskich impresjach: http://mojewloskieimpresje.blogspot.de/

Friuli- Wenecja Julijska
Wybierającym się do Friuli-Wenecji Julijskiej możemy, póki co, polecić regionalną stronę turystyczną (wersje włoska i angielska):
http://www.turismofvg.it/
https://www.instagram.com/fvglive/

Liguria
“Liguria po polsku” to strona na Facebook’u, gdzie możecie poznać region i poprosić o informacje: https://www.facebook.com/PolacyWItalii?fref=ts
Drugi profil- „Liguria ExtraVergine”: https://www.facebook.com/Liguria-ExtraVergine-276323922432887/
A tu porcja zdjęć, region jest przepiękny!
https://www.instagram.com/turismoinliguria/

Emilia- Romania
Agnieszka to obieżyświatka i nie pisze bloga typowo o Włoszech, ale znajdziecie u niej konkretną bazę wpisów dotyczących tego regionu:
http://zaleznawpodrozy.pl

Toskania
Chyba żaden region nie kojarzy się tak bardzo z marzeniami o zamieszkaniu w nim jak Toskania. Trzy blogi- Kasi, Aleksandry i Małgorzaty, trzy historie inspirujące do spełniania marzeń o Toskanii i trzy adresy, które warto znać:
http://domzkamienia.blogspot.de/
http://aleksandraseghi.com/
http://toskania.matyjaszczyk.com/

Umbria i Marche
Ania zna oba te regiony, aktualnie mieszka w Marche. Jej blog polecamy też osobom uczącym się włoskiego, podobnie jak u nas wszystkie wpisy są dwujęzyczne: https://plorit.wordpress.com/

Lacjum
Mnóstwo informacji praktycznych o zwiedzaniu Rzymu znajdziecie na blogach:
http://loty-do-rzymu.pl/kategoria/wszystkie-kierunki/wlochy/rzym/
http://voiceofrome.com/
oraz u Ani: http://www.primocappuccino.pl/przewodnik-zwiedzanie-rzymu/
Lacjum to nie tylko Rzym i Watykan, tutaj znajdziecie mnóstwo fotograficznych inspiracji z całego regionu:
https://www.instagram.com/visit_lazio/

Abruzja
Po inspiracje dotyczące Abruzji sięgnijcie tutaj (wersja włoska i angielska):
http://conoscere.abruzzoturismo.it/
http://iconosquare.com/yourabruzzo

Molise
Strona o regionie Molise, jedynie w wersji włoskiej:
http://molisiamo.it/category/tradizioni-locali/

Kampania
Wiele informacji o tym pięknym regionie znajdziecie u Jagody http://obserwatore.eu/tag/wloska-kampania/
Neapol od podszewki: https://przypadkineapolitanskie.wordpress.com/
W temacie Neapolu polecamy Wam też nasz blogowy przewodnik po mieście, który stale powiększa się o nowe wpisy (Kategoria Neapol).
Jeśli potrzebujecie dodatkowo fotograficznych dowodów na to, że jest piękny, zerknijcie tutaj: https://www.instagram.com/visitcampania/

Bazylikata i Apulia
Marta i Luca to polsko-włoska para przewodników po tych regionach. Przed moim wyjazdem do Matery znalazłam tu wiele potrzebnych informacji, polecam więc z praktyki: http://bazylikata.sassimatera.net/
I jeszcze trochę fotograficznych inspiracji ze stron, które śledzimy regularnie:
https://www.instagram.com/basilicataturistica/
https://www.instagram.com/weareinpuglia/

Kalabria
Ten region wciąż czeka na nasze odkrycie, jeśli się tam wybierzemy, będziemy wiedzieć, gdzie szukać inspiracji:
http://kalabriabocznymidrogami.pl/
http://hellocalabria.com/pl/

Sycylia
Dominika z “Kalabrii bocznymi drogami” prowadzi także stronę poświęconą Sycylii, zerknijcie koniecznie:
http://www.sycyliabocznymidrogami.pl/joomla/index.php
Drugą stronę, którą polecamy prowadzi Sława: http://jedziemynasycylie.pl/

Sardynia
Tę stronę też polecamy z praktyki, korzystaliśmy z niej przed naszym zeszłorocznym wyjazdem na Sardynię:
http://poloniasardynia.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?1136906

Po informacje dotyczące Włoch zaglądajcie też regularnie do:
http://italiapozaszlakiem.blog.pl/, gdzie podział na konkretne regiony znajdziecie w zakładce “turystycznie”.

Jeśli chcecie poznać doświadczenia innych osób podróżujących do Włoch, potrzebujecie porady lub chcecie doradzić innym, koniecznie zapiszcie się do którejś z grup:
„Prawdziwe Włochy, grupa praktyków i entuzjastów”:
https://www.facebook.com/groups/podrozujDoWloch/
„Włochy po mojemu”:
https://www.facebook.com/groups/1587583408213334/
„Zakochani w Italii”:
https://www.facebook.com/groups/1537209343240946/
„Moje wielkie włoskie podróże. Grupa nie tylko dla italomaniaków”:
https://www.facebook.com/groups/717973224999911/
„Włochy- podróże & styl życia”:
https://www.facebook.com/groups/182044795619775/

To, co? Gdzie planujecie najbliższy wyjazd do Włoch?

 

 

Znasz lub prowadzisz stronę/bloga o konkretnym włoskim regionie? Odezwij się w komentarzu. Jeśli ktoś z Twoich znajomych szuka inspiracji przed włoskim urlopem,  podziel się z nim tym linkiem.
Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie

Zdjęcie: źródło

***

I blog e i siti sulle regioni italiane

Mi piace prendere ispirazione da qualcosa. Mi piace “andare a trovare” virtualmente le mie blogger preferite con una tazza di tè o un bicchiere di vino. Cerco l’ispirazione per cucinare, organizzare la mia vita e viaggiare. Capita che una foto casuale mi faccia subito leggere di qualche posto e programmare di vederlo nella realtà. Così è stato per esempio con l’Isola della Gaiola vicino Napoli che sognavo di visitare dopo aver visto la foto sopra.

Perché scriviamo di questa cosa? Perché nei nostri pensieri e nelle nostre chiacchierate sempre più spesso si sente la parola “vacanze”. Se già sapete che volete trascorrerle in Italia ma non conoscete ancora un posto preciso, oggi abbiamo per voi tanti link che abbiamo diviso per regioni. Speriamo che essi vi aiutino nel programmare i vostri viaggi:)

La prima idea per questo post era trovare in ogni regione un blog polacco scritto da una polacca che abita li. Su tali siti si possono sempre trovare tantissime informazioni utili su posti meno conosciuti. Non l’abbiamo fatto per tutte le regioni. Dove non abbiamo trovato un blog o una pagina su Facebook, vi consigliamo i siti regionali del turismo o i profili su Instagram dove troverete delle informazioni utili e tanta ispirazione fotografica. La nostra lista non è chiusa. Se abitate in Italia, scrivete della vostra regione o conoscete qualcuno che lo fa, fateci sapere e aiutateci a completarla.
Cominciamo?

I blog e i siti sulle regioni italiane:

La Valle d’Aosta
Tutto quello che volete sapere sulla regione più piccola d’Italia lo trovate da Agnieszka; sento la mancanza delle montagne ogni volta che guardo le sue bellissime foto: http://ciekawaosta.pl/

Il Piemonte
Blanka abita in Piemonte da oltre 10 anni e dice che lo scopre ancora oggi. Se questa regione è la meta per il vostro prossimo viaggio, date un’occhiata al suo blog: http://www.italiajakalubisz.blogspot.it/

La Lombardia
Ho letto il blog di Ania prima di andare a Milano a gennaio, per questo motivo lo consiglio nella pratica. Sul sito trovete non solo tante informazioni, ma potete anche scaricare ebook su Mantova, capitale europea della cultura nel 2016: http://podsloncemitalii.pl/

Il Trentino-Alto Adige
Non abbiamo trovato un blog sulla regione, ma siccome è un posto visitato volentieri da molti polacchi, i siti regionali sul turismo hanno anche la versione polacca:
http://www.suedtirol.info/pl/
https://www.visittrentino.it/pl/odkryj-trentino/miejscowosci-turystyczne

Il Veneto
Renata scrive di questa regione, visitate la pagina non solo per trovare le informazioni sul Veneto ma anche per prendere ispirazione per cucinare, vale la pena! http://kalejdoskoprenaty.blogspot.it/
Lo sguardo soggettivo sull’Italia e sulla regione lo trovate anche da Bożena:
http://mojewloskieimpresje.blogspot.de/

Il Friuli- Venezia Giulia
Alle persone che vanno in Friuli-Venezia Giulia possiamo per ora consigliare solo la pagina regionale sul turismo (le versioni italiana e inglese):
http://www.turismofvg.it/
https://www.instagram.com/fvglive/

La Liguria
“La Liguria in polacco” è una pagina su Facebook dove potete conoscere la regione e chiedere delle informazioni:
https://www.facebook.com/PolacyWItalii?fref=ts
„Liguria ExtraVergine”:
https://www.facebook.com/Liguria-ExtraVergine-276323922432887/
Qui invece trovate tante foto perché la regione è bellissima:)
https://www.instagram.com/turismoinliguria/

L’Emilia- Romagna
Agnieszka è una viaggiatrice e non scrive solo sull’Italia, ma trovate qui una base abbondante di post su questa regione:
http://zaleznawpodrozy.pl

La Toscana
Forse nessun’altra regione ci fa sognare di vivere qui come fa la Toscana. Tre blog- di Kasia, Aleksandra e Małgorzata, tre storie che ispirano e tre siti che vale la pena conoscere:
http://domzkamienia.blogspot.de/
http://aleksandraseghi.com/
http://toskania.matyjaszczyk.com/

L’ Umbria e le Marche
Ania conosce bene entrambe le regioni e abita nella seconda. Il suo blog lo consigliamo anche alle persone che imparano la lingua, come da noi tutti i post sono bilingue: https://plorit.wordpress.com/

Il Lazio
Tante informazioni pratiche su visitare Roma le trovate sui blog:
http://loty-do-rzymu.pl/kategoria/wszystkie-kierunki/wlochy/rzym/
http://voiceofrome.com/
e da Ania: http://www.primocappuccino.pl/przewodnik-zwiedzanie-rzymu/
Ma nel Lazio non ci sono solo Roma e il Vaticano, qui trovate delle ispirazioni fotografiche da tutta la regione: https://www.instagram.com/visit_lazio/

L’Abruzzo
Per trovare l’ispirazione sull’Abruzzo venite qui (la versione italiana e inglese): http://conoscere.abruzzoturismo.it/
http://iconosquare.com/yourabruzzo

Il Molise
Il sito sulla regione, solo in versione italiana: http://molisiamo.it/category/tradizioni-locali/

La Campania
Jagoda scrive su questa bellissima regione e abita li: http://obserwatore.eu/tag/wloska-kampania/ e se avete bisogno di una prova fotografica che la regione è davvero bella, la trovate qui: https://www.instagram.com/visitcampania/

Vi consigliamo anche il blog di Agnieszka su Napoli: https://przypadkineapolitanskie.wordpress.com/ e la nostra guida sul blog.

La Basilicata e La Puglia
Marta e Luca sono una coppia italo-polacca delle guide in queste regioni. Prima del mio viaggio a Matera qua ho trovato molte informazioni utili, lo consiglio: http://bazylikata.sassimatera.net/
E ancora qualche ispirazione fotografica dai siti che seguiamo regolarmente: https://www.instagram.com/basilicataturistica/
https://www.instagram.com/weareinpuglia/

La Calabria
Questa regione ancora ci aspetta. Se un giorno andremo li, sapremo dove cercare delle ispirazioni:
http://kalabriabocznymidrogami.pl/
http://hellocalabria.blogspot.com/

La Sicilia
Dominika dal blog sulla Calabria conduce anche la pagina dedicata alla Sicilia: http://www.sycyliabocznymidrogami.pl/joomla/index.php
Consigliamo anche il sito di Sława: http://jedziemynasycylie.pl/

La Sardegna
La guida della Sardegna ce l’abbiamo, il biglietto d’aereo anche, ma nessun libro sostituisce quello che possiamo sapere da una persona che conosce il posto perbene:
http://poloniasardynia.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?1136906

Per trovare delle informazioni sull’Italia venite anche sul blog: http://italiapozaszlakiem.blog.pl/ La divisione in regioni la trovate nella rubrica “in modo turistico”.
Se volete invece conoscere le esperienze delle altre persone che viaggiano in Italia, avete bisogno di un consiglio o volete aiutare agli altri, iscrivetevi al gruppo: https://www.facebook.com/groups/podrozujDoWloch/

Allora… quali regioni visiterete durante il vostro prossimo viaggio in Italia?

 

 

Se questo post vi è piaciuto, commentate pure. Se pensate anche che questo post possa essere d’aiuto a qualcuno, condividetelo. Apprezziamo ogni vostra azione.