Wybrzeże Amalfi co zjeść
KAMPANIA OD KUCHNI

Wybrzeże Amalfi – co zjeść? Lokalne smaki i dania

Tematem przewodnim mojego ostatniego wyjazdu na Wybrzeże Amalfi była lokalna kuchnia i tradycje. Powiedzieć, że szukanie informacji na ich temat w polskim Internecie mnie rozczarowało, to jak nic nie powiedzieć. W skrócie – “to cytryny, więc limoncello, blisko Neapol, więc pizza, nad morzem, więc owoce morza”. Stawiałam na coś więcej niż oczywistości, więc zdałam się na własne poszukiwania. Dlatego dziś zapraszam cię na mały przegląd lokalnych smaków, których raczej nie doświadczysz poza Wybrzeżem Amalfitańskim.
W moich podróżach kieruję się zasadą, że pierwszeństwo mają lokalne dania. Dzięki temu mam wrażenie, że kuchnię włoską poznaję powoli, ale dosyć dobrze. Dziś opowiem, czego warto szukać w menu amalfitańskich restauracji, a w kolejnym poście podzielę się przepisem na Torta d’Amalfi.

Wybrzeże Amalfi – co zjeść, czyli szukamy lokalnych smaków i dań

Choć Wybrzeże Amalfi wydaje się jednolitym tworem, to jego kuchnia tego nie potwierdza. Każde (lub prawie każde?) miasteczko ma bowiem swoje specjały, na co wskazują ich nazwy, np. alici di Cetara‘Ndunderi di Minori czy Il sarchiapone di Atrani. Takich właśnie smaków warto szukać tu w pierwszej kolejności :).

Wybrzeże Amalfi – pierwsze dania – makarony i kluski

Scialatielli all’amalfitanascialatielli to rodzaj dłuższego, spłaszczonego makaronu typowego dla Kampanii. All’amalfitana to ich wersja z pomidorkami, kaparami, oliwkami i owocami morza (małże, omułki, krewetki).

W Cetara, która słynie z produkcji colatura di alici (sos anchois wywodzący się od garum – sosu rybnego używanego w starożytnym Rzymie) oraz połowu tuńczyka, typowym pierwszym daniem są Spaghetti con colatura di alici di Cetara DOP oraz Ziti con genovese di tonno. Jeśli czytałaś/eś mój tekst Co zjeść w Neapolu, wiesz, że genovese to sos mięsno-cebulowy. Z kolei genovese di tonno to sos tuńczykowo-cebulowy.

Daniem typowym dla Conca dei Marini linguine del pezzente. To makaron z solonym dorszem, orzechami, sardelami i pietruszką.

W Albori dostaniesz le penne “alla cuppitiello”, czyli makaron z sosem z sezonowych warzyw (bakłażan, papryka, pomidory).

Z racji tego, że Wybrzeże Amalfi słynie z produkcji cytryn, szukaj również dań al limone lub allo sfusato (sfusato amalfitano to odmiana tutejszych cytryn). Przykładowo – tagliolini al limone czy risotto con agrumi / allo sfusato.

Na liście dań, których najbardziej chciałam spróbować podczas ostatniego pobytu znalazł się jednak nie makaron (ten jadłam już podczas poprzednich wizyt na Wybrzeżu), a kluski. Konkretnie ‘ndunderi di Minori. ‘Ndunderi to danie bardzo stare. Jak pisze Luca Cesari w książce “Historia makaronu” – “prawdziwy relikt dawnej kuchni włoskiej”. To kluseczki z mąki i sera (świeża ricotta) podawane w sosie pomidorowym lub mięsnym. Jest tylko kilka miejsc, które serwują to danie. Ja zjadłam je w Ristorante La Botte w Minori.

Wybrzeże Amalfi co zjeść
Moje ‘ndunderi

Skoro wspomniałam już o Minori, warto wiedzieć, że nazywane jest la città del gusto, czyli miastem smaku. To nie dziwi, gdy wiemy, że pochodzi stąd wiele lokalnych specjałów. Drugim jest makaron birboni. Birboni to również danie bardzo stare. Ciemny, razowy makaron podawany z oliwkami, kaparami i colatura di alici.

Wybrzeże Amalfi od kuchni – drugie dania 

Jak wspomniałam, na Wybrzeżu, zwłaszcza w Cetara, rządzą sardele (alici) i tuńczyk (tonno). Przykładowe danie to alici imbottite/ all’amalfitana – sardele nadziane serem (mozzarella lub provola), panierowane i smażone. Pane burro e alici (chleb, masło i sardele) to z kolei typowe antipasto (przystawka) lub przekąska podawana w porze aperitivo. Sardele dostaniesz też na wynos jako street food.

Innym klasykiem jest proste danie – totani e patate alla praianese (kałamarnica z ziemniakami) i ryby w cytrynach, np. filetto di pesce allo sfusato amalfitano.

Jeśli chodzi o ryby, ich rodzaje będą takie same jak w kuchni neapolitańskiej dlatego odsyłam cię do poniższego wpisu. Ze słówek, których tam nie ma, ale widziałam je w Cetarze, warto zapamiętać in guazzetto. Pesce in guazzetto albo guazzetto di pesce to ryba duszona w sosie, najczęściej pomidorowym.

Co zjeść w Neapolu

Z racji położenia pomiędzy górami a morzem Wybrzeże Amalfi łączy w sobie kuchnię ziemi (di terra) i morską (di mare). Choć dominują ryby, w górskich miasteczkach większą rolę odgrywa mięso (il gamboncello di Scala – noga wieprzowa, la capra – koźlina w Tramonti). Tu pojawiają się też lokalne grzyby (np. chiodini), a w deserach – kasztany.
Klasykiem reprezentującym kuchnię ziemi jest il Sarchiapone di Atrani. To podłużna cukinia faszerowana mięsem mielonym, serem i jajkami, najpierw obsmażona, a potem duszona w sosie pomidorowym.
Costiera Amalfitana leży w prowincji Salerno, a nie Neapolu, stąd bliżej jej do dań kuchni salernitańskiej. Specjałem Salerno są podroby, śledziona – la milza, stąd znajdziemy ją też w Vietri sul Mare, ostatnim miasteczku Wybrzeża.

Kuchnia Wybrzeża Amalfi
Fusilli, scampi i sfusato amalfitano
Amalfi co zjeść
Cuoppo di alici – popularny street food, zwłaszcza w Cetarze

Wybrzeże Amalfi co zjeść

Pizza na Wybrzeżu Amalfi

Z produkcji pizzy i mozzarelli fiordilatte słynie miasteczko Tramonti.
Pizzerie z Tramonti mają swoje stowarzyszenie – Associazione Pizza Tramonti – oraz specjalne oznaczenie pochodzenia De.Co. (Denominazione comunale). My zjedliśmy pyszną pizzę w naszej bazie, czyli w Vietri sul Mare. Z czystym sumieniem możemy polecić ci pizzerię Divina Vietri.

Vietri sul Mare
Divina Vietri – u mnie Marinara z sardelami, u mojego męża – Nerano z cukinią i serem Provolone

Wybrzeże Amalfi to raj dla miłośników słodyczy

Nie zdziwi cię pewnie, gdy napiszę, że lokalne cukiernie serwują desery, których nie znajdziesz w Neapolu? Wyjątkiem jest sfogliatella, ale i ta jest nieco inna.
W ogóle, czy wiesz, że sfogliatella pochodzi właśnie stąd? Konkretnie z klasztoru Santa Rosa w Conca dei Marini. Sfogliatella Santa Rosa różni się od neapolitańskiej tym, że dodaje się do niej krem cukierniczy i wiśnie. Połączenie kremu i wiśni znajdziemy w wielu lokalnych deserach, np. pasticciotto atranese lub crostata amalfitana. 

Najlepszą sfogliatellę Santa Rosa zjadłam w cukierni Salvatore De Riso. Jej nadzienie bardzo przypominało mi pastierę (wielkanocne ciasto z ricottą i pszenicą oraz aromatem kwiatów pomarańczy). Sal De Riso to w ogóle osobny temat. To jeden z trzech cukierników Kampanii, których podglądam i od których uczę się robienia tradycyjnych deserów regionu. Odwiedzenie jego cukierni było moim małym marzeniem, które w końcu udało mi się spełnić (ale jego tam nie spotkałam). Na blogu znajdziesz przepis Sal De Riso na torta caprese.

Sal De Riso cukiernia
Cukiernia Sal De Riso w Minori
Sfogliatella Santa Rosa
Najlepsza sfogliatella, jaką jadłam, Minori

Costiera ma kilka dość nietypowych deserów, np. melanzane all’amalfitana – czyli bakłażany w czekoladzie lub palle di ciuccio, kulki ziemniaczane na słodko (z cukrem i cynamonem), specjał Albori. Bardziej klasycznym połączeniem i jednocześnie najpopularniejszym ciastem jest ricotta e pere, czyli ciasto z gruszką i ricottą. 

Sal De Riso cukiernia

Sal De Riso cukiernia

Nie zapominajmy jednak o cytrynach. To one są głównymi bohaterkami tutejszych deserów! Poza letnimi klasykami jak granita, przez cały rok spróbujesz tu delizia al limone (biszkopt z kremem cytrynowym i polewą) czy Dolce d’Amalfi (przepis znajdziesz w kolejnym poście).

Amalfi co zjeść
Delizia al limone

Lokalne produkty, które warto kupić na pamiątkę

Jakie spożywcze pamiątki warto kupić na Wybrzeżu?

Na pewno warto zainwestować w produkty z sardelami, np. butelkę Colatura di Alici lub słoiczek Pesto Cetarese. Idealnie, gdy kupione w którymś z małych sklepików właśnie w Cetara. My przywieźliśmy butelkę Colatury, którą dodajemy do dań rybnych.

Super typową pamiątką będzie lokalny likier. Aż prosi się, by wymienić cytrynowe limoncello lub crema di limone. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyny likier typowy dla Costiery. Wpiszesz się w prawdziwą niszę jeśli zamiast niego wrócisz do domu z butelką Concerto (alkohol z mieszanką ziół i przypraw, typowy dla Tramonti), il Finocchietto (likier z kopru) lub il Nocillo (likier ze świeżych orzechów włoskich z kawą i przyprawami).
Z win również warto wybierać te lokalne jak: Tramonti Costa d’Amalfi DOC, Ravello Costa d’Amalfi DOC, Furore Costa d’Amalfi DOC czy Passito di Tramonti.

*

Mam nadzieję, że ten wpis przybliżył ci choć odrobinę bogactwo kuchni Wybrzeża Amalfi. Poznawanie kuchni Maiori i Minori możesz połączyć ze spacerem po Ścieżce Cytryn. W kolejnym poście z tej serii opowiem ci nieco więcej o kulturze, lokalnych produktach i tradycjach miast z końcówki Wybrzeża.

Poświęciłam sporo czasu, by ten wpis powstał. Jeśli z niego skorzystasz, będzie mi miło, jeśli podasz go również dalej. Dziękuję!

Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil na Instagramie. A presto!

kawacaffe