Przewodnik po Neapolu, część 12. Wyspa Gaiola i plaże w Neapolu
Wyspa Gaiola była na mojej liście od kiedy zobaczyłam to zdjęcie. Pierwszy raz byłam tam w październiku 2014 roku. Gdy dotarłam na miejsce, powoli zachodziło słońce. Na skałach siedziała grupka ludzi, którzy świętowali urodziny niejakiego Ciro. Zawołali mnie na toast, odśpiewałam z nimi Tanti auguri a te i napiłam się Prosecco. To dość typowe, że w Neapolu ląduję na przypadkowych imprezach (tak uczestniczyłam na przykład w obronie magisterki obcej mi dziewczyny). Przyjmuję takie zaproszenia, bo to ciekawe doświadczenie.
Po urodzinowych uprzejmościach usiadłam na skale i wpatrywałam się w taki widok dopóki słońce nie schowało się za horyzontem.
*
W czasach rzymskich jaskinie wykute w tufie Gaioli służyły do hodowli muren i ostryg, które były wtedy cenionym smakołykiem.
Dziś nikt tu nie mieszka. Dlaczego? Bo Gaiola to miejsce przeklęte (neapolit. jellato).
Jeśli wierzyć legendom, na wszystkie osoby, które ją zamieszkiwały spadało jakieś nieszczęście. Ponoć to efekt źle rzuconego zaklęcia, bo w pobliżu wyspy znajdowała się Szkoła Wergiliusza, gdzie poeta przekazywał tajemną wiedzę i uczył magii.
Czy to prawda, nie wiadomo. Wiadomo za to, że każdy kolejny właściciel willi na wyspie albo umierał w dziwnych okolicznościach (tonął, tracił zmysły, popełniał samobójstwo) albo bankrutował. Wyspę kupił też Avvocato czyli Gianni Agnelli, który wkrótce po zakupie stracił syna. Przypadek? Może i tak, ale jeśli pewnego dnia odziedziczycie znaczną sumę pieniędzy, to wiecie, w którą nieruchomość lepiej nie inwestować.
*
Polecam wam spacer do Isola della Gaiola jeśli:
- chcecie odpocząć nad morzem lub ponurkować w ciekawych okolicznościach przyrody;
- interesują was miejsca owiane legendami;
- chcecie spędzić dzień z dala od centrum miasta. Odpoczynek przy Gaiola połączycie na przykład z: odwiedzeniem Marechiaro, piknikiem w Parku Wergiliusza lub zwiedzaniem Parku Archeologicznego Pausilypon.
Dla mnie jest to fajne miejsce na spacer i odpoczynek z dala od hałasu miasta. Mała przekąska w plecaku, ciekawa książka i szum fal w tle to mój przepis na krótki reset. Jak widać, nie jestem w tym sama, pan na zdjęciu niżej też podziela mój pomysł ;).
UWAGA! Aktualnie (październik 2024) wstęp na teren parku Gaiola jest objęty limitem 200 osób na dzień. Konieczna jest więc wcześniejsza rezerwacja. Formularz rezerwacji znajdziecie na stronie, klikając w przycisk Prenota qui. Po przejściu do podstrony, zmieniacie język na angielski. Zróbcie to nawet jeśli znacie włoski, bo we włoskiej wersji wymagane jest podanie codice fiscale, a w angielskiej numeru dokumentu. Ważne: z rezerwacji po angielsku mogą skorzystać tylko obcokrajowcy, a nie Włosi! Jeśli podróżujecie z Włochami, muszą oni zarezerwować wejściówkę podając codice fiscale.
*
Skoro mowa o Gaioli, często pytacie o darmowe plaże w Neapolu. Muszę was rozczarować, bo Neapol plaż ma jak na lekarstwo. Jeśli interesuje was czysta woda, piasek i plażowanie, zerknijcie kilka akapitów niżej gdzie piszę o Bandiera Blu.
Jeśli macie ochotę poopalać się w spokojnym miejscu, podjedźcie do Marechiaro albo w okolice Gaioli. Nie ma tam piasku, tylko skały. W Marechiaro macie też opcję wynajęcia leżaków i parasoli na pomoście.
Bliżej centrum dostępna jest Spiaggia delle Monache (via Posillipo), która znajduje się za słynnym Palazzo Donn’Anna (plaże przed Palazzo, np. Bagno Elena są płatne). Kolejną bezpłatną plażą jest Riva Fiorita, też w Posillipo (via Ferdinando Russo).
Tutaj podejrzycie mapkę z plażami w Neapolu, oznaczone na zielono i czerwono są bezpłatne. Niebieskie kropki to prywatne nabrzeże. Zwróćcie uwagę, że nie wszędzie wolno pływać, a i tam gdzie wolno, woda nie zawsze jest czysta.
*
Jeśli urlop spędzacie w Kampanii i zależy wam na plażach dobrej jakości pod względem organizacji i czystości wód, szukajcie miejsc z oznaczeniem niebieskiej flagi. Listę plaż Bandiera Blu w regionie znajdziecie tutaj, są tam m.in. plaże w Agropoli i Castellabbate na półwyspie Cilento. W sezonie letnim (1 lipca – 31 sierpnia) pomiędzy Neapolem a Cilento kursuje “morskie metro”, ale tylko raz dziennie. To opcja raczej dla tych, którzy chcą zmienić bazę i przenieść się na półwysep.
Dojazd komunikacją miejską do wyspy Gaiola:
Autobusy Nr 140, C31 lub C21.
Wysiadamy na przystanku Discesa Coroglio i wchodzimy w ulicę Tito Lucrezio Caro, która prowadzi do Parku Wergiliusza. Po kilku minutach zobaczymy po lewej stronie znak zejścia Discesa Gaiola (łącznie około 25 minut spacerkiem).
Skoro już mowa o autobusie, tu wyjaśniam tajniki neapolitańskich rozkładów jazdy ;).
Obecnie wyspa Gaiola jest własnością regionu Kampania. Tuż obok działa centrum badawcze i turystyczne (są opcje wycieczek łódką i nurkowania).
Wybieracie się w tym roku na urlop do Neapolu lub Kampanii?
A presto!
Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
Co warto zrobić w Neapolu? 10 pomysłów “na start”
1– Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
2– Najbardziej znane pizzerie w Neapolu
3– Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
4– Cmentarz Fontanelle
5– Kościół Gesu Nuovo i klasztor św. Klary
6– Marechiaro
7– Podziemny Neapol
8– Tunel Burbonów
9– Teatr San Carlo
10– Neapol śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
11–Neapol śladami ojca Dolindo Ruotolo
12– Kulinarny przewodnik po Neapolu
13– Wyspa Gaiola i plaże w Neapolu
14– La farmacia degli Incurabili
15- Donnaregina Vecchia i Donnaregina Nuova
16– Katakumby San Gennaro i San Gaudioso
17– Święty January i jego cud
18– Co kupić w Neapolu- Pamiątki i prezenty dla miłośników miasta
19– Neapol w polskiej kulturze. Literacki przewodnik po mieście
20– Neapol za darmo czyli atrakcje, za które nic nie zapłacisz
21– Spacerownik po Neapolu. Z Piazza dei Martiri do Salita del Petraio
22– Pizzofalcone i Borgo Santa Lucia
23– Neapol śladem kobiet
24– Neapol śladami św. Giuseppe Moscati
25– Spacer po centrum Neapolu – Decumano superiore
26– Spacer po centrum Neapolu – Via dei Tribunali
27– Spacer po centrum Neapolu – Spaccanapoli
28 – Park archeologiczny Pausilypon
29 – Quartieri Spagnoli
30 – La Neapolis Sotterrata
31 – Zamek Maschio Angioino
32 – Szpital dla lalek
Inne wpisy dotyczące Neapolu:
– Relacja naszej czytelniczki z jej pierwszego wyjazdu do Neapolu
– Neapolitańczycy okiem Luciano de Crescenzo
– Czy Neapol jest bezpieczny dla kobiety podróżującej solo?
– Neapol od kuchni- przepisy
– Książki o Neapolu
– Muzyka Neapolu
– Nie jedź do Neapolu jeśli… Trzy typy osób, którym nie będzie w tym mieście łatwo
– Szopka neapolitańska. Ciekawostki i symbolika postaci
– Tombola i smorfia czyli o liczbach w Neapolu
– Piłka nożna w Neapolu