Przewodnik po Neapolu, część 13. Wyspa Gaiola i plaże w Neapolu

Wyspa Gaiola była na mojej liście od kiedy znalazłam w Internecie to zdjęcie. Pierwszy raz zobaczyłam ją w październiku 2014 roku. Gdy dotarłam na miejsce, powoli zachodziło słońce. Na skałach siedziała grupka ludzi, którzy świętowali urodziny niejakiego Ciro. Zawołali mnie na toast, odśpiewałam z nimi “Tanti auguri a te” i napiłam się Prosecco. To dla mnie dość typowe, w Neapolu często ląduję na przypadkowych imprezach (tak uczestniczyłam na przykład w obronie magisterki obcej mi dziewczyny). Przyjmuję takie zaproszenia, bo to zawsze ciekawe doświadczenie.

Po urodzinowych uprzejmościach usiadłam na skale i wpatrywałam się w taki widok dopóki słońce nie schowało się za horyzontem.

*

wyspa Gaiola

*

W czasach rzymskich jaskinie wykute w tufie Gaioli służyły do hodowli muren i ostryg, które były wtedy cenionym smakołykiem.
Dlaczego dziś nikt tam nie mieszka? Bo wyspa Gaiola to miejsce pechowe (neapolit. jellato).
Jeśli wierzyć legendom, na wszystkie osoby, które ją zamieszkiwały spadało jakieś nieszczęście. Ponoć to efekt źle rzuconego zaklęcia, bo w pobliżu wyspy znajdowała się Szkoła Wergiliusza, gdzie poeta przekazywał swoim uczniom tajemną wiedzę i uczył ich magii.
Czy to prawda, nie wiadomo. Wiadomo za to, że każdy kolejny właściciel willi na wyspie albo umierał w dziwnych okolicznościach (tonął, tracił zmysły, popełniał samobójstwo) albo bankrutował. Wyspę kupił też Avvocato czyli Gianni Agnelli, który wkrótce po zakupie stracił syna. Przypadek? Może i tak, ale jeśli pewnego dnia odziedziczycie znaczną sumę pieniędzy, to wiecie, w którą nieruchomość lepiej nie inwestować.

Polecam wam spacer do Isola della Gaiola jeśli:

  • chcecie odpocząć nad morzem lub ponurkować w ciekawych okolicznościach przyrody;
  • interesują was miejsca owiane legendami;
  • chcecie spędzić dzień z dala od centrum miasta. Odpoczynek przy Gaiola połączycie na przykład z: odwiedzeniem Marechiaro, piknikiem w Parku Wergiliusza lub zwiedzaniem Parku Archeologicznego Pausilypon (jeszcze o nim opowiemy).

Dla mnie osobiście jest to fajne miejsce na spacer i odpoczynek z dala od hałasu miasta. Mała przekąska w plecaku, ciekawa książka i szum fal w tle to mój przepis na krótki reset. Jak widać, nie jestem w tym sama, pan na zdjęciu niżej też podziela mój pomysł ;)

*

wyspa Gaiola

*

Skoro mowa o Gaioli, często pytacie o darmowe plaże w Neapolu. Ta przy Gaioli jest jedną z nich. W samym mieście piaszczystych plaż jest jak na lekarstwo. Neapolitańczycy rozkładają się na skałach albo na malutkich kawałkach plaży wzdłuż promenady.

Jeśli macie ochotę poopalać się w bardziej spokojnym miejscu, podjedźcie do Marechiaro albo w okolice Gaioli. Nie ma tam piasku, tylko skały. W Marechiaro macie też opcję wynajęcia leżaków i parasoli na pomoście.

Bliżej centrum dostępna jest Spiaggia delle Monache (via Posillipo), która znajduje się za słynnym Palazzo Donn’Anna (plaże przed Palazzo, np. Bagno Elena są płatne). Kolejną bezpłatną plażą jest Riva Fiorita, też w Posillipo (via Ferdinando Russo).

Tutaj znajdziecie mapkę z plażami w Neapolu, oznaczone na zielono i czerwono są bezpłatne. Zwróćcie uwagę, że nie wszędzie można pływać.

Jeśli urlop spędzacie w Kampanii i zależy wam na plażach dobrej jakości pod względem organizacji i czystości wód, szukajcie miejsc z oznaczeniem niebieskiej flagi. Listę plaż Bandiere Blu w regionie znajdziecie tutaj, są tam m.in. plaże w Agropoli i Castellabbate.

Dojazd komunikacją miejską do wyspy Gaiola:
Autobusy Nr 140, C31 lub C21.
Wysiadamy na przystanku Discesa Coroglio i wchodzimy w ulicę Tito Lucrezio Caro, która prowadzi do Parku Wergiliusza. Po kilku minutach zobaczymy po lewej stronie znak zejścia “Discesa Gaiola” (łącznie około 25 minut spacerkiem).

Skoro już mowa o autobusie, tu wyjaśniam tajniki neapolitańskich rozkładów jazdy ;)

Obecnie wyspa Gaiola jest własnością regionu Kampania. Tuż obok działa centrum badawcze i turystyczne (są opcje wycieczek łódką i nurkowania). W sezonie (do 30 września) centrum jest otwarte codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach 10:00- 16:00. W innych godzinach brama jest zamknięta.

*

Na koniec zostawiam wam krótki filmik na zaostrzenie apetytu- wyspa Gaiola widziana z drona:

Wybieracie się w tym roku na urlop do Neapolu lub Kampanii?

A presto!

kawacaffe

 

 

 

Poprzednie części naszego przewodnika po Neapolu:
1– Muzeum Sansevero i Chrystus spowity całunem
2– Najbardziej znane pizzerie w Neapolu
3– Castel Sant’Elmo i Certosa San Martino
4– Cmentarz Fontanelle
5– Kościół Gesu Nuovo i klasztor św. Klary
6– Marechiaro
7– Podziemny Neapol
8– Tunel Burbonów
9- Teatr San Carlo
10- Neapol śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
11Neapol śladami ojca Dolindo Ruotolo
12Kulinarny przewodnik po Neapolu

Chcesz pozostać na bieżąco? Zerknij na nasz profil:
* na Facebooku lub
* na Instagramie